დონალდ ტუსკი: „მივესალმები საქართველოს სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც უკეთესი მომავლისკენაა მიმართული“
20 ივლისი 2018
ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა დონალდ ტუსკი მიესალმა საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივას, „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და განხორციელების პროცესში საქართველოს დახმარება აღუთქვა. ინიციატივის მხარდამჭერი განცხადებები მან პრემიერ-მინისტრთან მამუკა ბახტაძესთან შეხვედრის შემდეგ გააკეთა, რომელიც ევროსაბჭოს პრეზიდენტს ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში შეხვდა.
ერთობლივ პრესკონფერენციაზე დონალდ ტუსკმა სამშვიდობო ინიციატივის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ  საქართველო გამოწვევებით აღსავსე სამეზობლოში იმყოფება და გადამწყვეტ როლს ასრულებს ურთიერთობათა დალაგების, ხელშეწყობისა და "ხიდების აგების" სფეროში.
„წელს, 10 წლისთავი აღინიშნება 2008 წლის აგვისტოს ომიდან საქართველოსა და რუსეთს შორის. მინდა, ამ ფონზე ევროკავშირის ურყევი მხარდაჭერა აღგითქვათ ქვეყნის სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ.
„მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ გასული 10 წლის განმავლობაში საქართველომ წარმატებით მოახერხა დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერება და დინამიური  ეკონომიკის მშენებლობა. ევროკავშირი გააგრძელებს ქვეყნის მხარდაჭერას მისი გამძლეობისა და შესაძლებლობათა გაძლიერების მიზნით, რათა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარება იქნას მიღწეული.
„ამ კონტექსტში მივესალმები საქართველოს სამშვიდობო  ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც უკეთესი მომავლისკენაა მიმართული და რომელიც აფხაზეთსა  და სამხრეთ ოსეთში მცხოვრებ ადამიანებს  ახალი სავაჭრო და საგანმანათლებლო შესაძლებლობებით უზრუნველყოფს. ჩვენ გვინდა მხარდაჭერა გამოვუცხადოთ საქართველოს ამ პროგრამის განხორციელებაში,“ - განაცხადა პრესკონფერენციაზე დონალდ ტუსკმა.
თავის მხრივ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ევროპის საბჭოს პრეზიდენტთან ერთად გაკეთებული განცხადებებისას, საქართველოში მშვიდობისა და სტაბილურობის ხელშეწყობის თვალსაზრისით ევროკავშირის როლზე ისაუბრა და ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის მანდატის გახანგრძლივების გამო მადლიერება გამოხატა.
„ნება მომეცით, გამოვხატო ჩვენი ღრმა მადლიერება ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის მანდატის გახანგრძლივების გამო. სამწუხაროდ, 2008 წლის აგვისტოს ომიდან 10 წლის შემდეგ რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია და ფაქტობრივი ანექსია კვლავ გრძელდება, რაც აუარესებს უსაფრთხოებასა და ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობას იმ ადამიანებისთვის, რომლებზეც კონფლიქტმა გავლენა მოახდინა.
„ჩვენ სამშვიდობო პოლიტიკის ერთგულნი ვართ. საქართველოს მთავრობა ახორციელებს კონკრეტულ მცდელობებს შერიგებისა და ნდობის აღდგენისთვის, რაც გაწერილია ჩვენს ახალ სამშვიდობო ინიციატივაში „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ“,  – განაცხადა მამუკა ბახტაძემ.

Donald Tusk: I welcome Georgia's peace initiative "A Step for a Better Future", which aim is a better future
20 July 2018
The President of the European Council Donald Tusk promised Georgia assistance in the implementation of the peace initiative "A Step for a Better Future". He made statements supporting this initiative after the meeting with Prime Minister Mamuka Bakhtadze, who met with the President of the Council of Europe during the visit in Brussels.
At the joint press conference, Donald Tusk spoke about the importance of the peace initiative and said that Georgia is situated in a challenging neighbourhood, where it plays a crucial role as facilitator and bridge builder.
"As we will soon be commemorating the 10th anniversary of the war between Georgia and Russia in August 2008, let me reiterate the European Union's unwavering support for the sovereignty and territorial integrity of Georgia within its internationally recognized borders.
It is important to note that in these past ten years, Georgia has succeeded in strengthening its democratic institutions and developing a thriving economy. The European Union will continue to provide support to Georgia and to reinforce the country's resilience and capacity to find a peaceful resolution of the conflicts.
In this context, we welcome the initiative "A step to a better future", which provides people living in Abkhazia and South Ossetia with new trade and education opportunities. We stand ready to provide further assistance to support its implementation”, - said Donald Tusk.
The Prime Minister of Georgia talked about the role of the European Union in terms of promoting peace and stability in Georgia and expressed his gratitude for the extension of the EU Monitoring Mission mandate.
"Let me express our deep gratitude because of prolongation of the EU Monitoring Mission mandate. Unfortunately, occupation and factual annexation of Georgas’s territories by Russia still continuous after 10 years since the August 2008 war. This fact worsen the security and human rights situation for those affected by the conflict.
"We are committed to peace policy. The Georgian government is carrying out concrete attempts to reconcile and build trust, which is set out in our new peace initiative "A Step for a Better Future", - said Mamuka Bakhtadze.