დონალდ ტუსკი: „მივესალმები საქართველოს სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც უკეთესი მომავლისკენაა მიმართული“
20 ივლისი 2018
ევროპული საბჭოს პრეზიდენტმა დონალდ ტუსკი მიესალმა საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივას, „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და განხორციელების პროცესში საქართველოს დახმარება აღუთქვა. ინიციატივის მხარდამჭერი განცხადებები მან პრემიერ-მინისტრთან მამუკა ბახტაძესთან შეხვედრის შემდეგ გააკეთა, რომელიც ევროსაბჭოს პრეზიდენტს ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში შეხვდა.
ერთობლივ პრესკონფერენციაზე დონალდ ტუსკმა სამშვიდობო ინიციატივის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ  საქართველო გამოწვევებით აღსავსე სამეზობლოში იმყოფება და გადამწყვეტ როლს ასრულებს ურთიერთობათა დალაგების, ხელშეწყობისა და "ხიდების აგების" სფეროში.
„წელს, 10 წლისთავი აღინიშნება 2008 წლის აგვისტოს ომიდან საქართველოსა და რუსეთს შორის. მინდა, ამ ფონზე ევროკავშირის ურყევი მხარდაჭერა აღგითქვათ ქვეყნის სუვერენიტეტისა და საერთაშორისოდ აღიარებულ საზღვრებში ტერიტორიული მთლიანობის მიმართ.
„მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ გასული 10 წლის განმავლობაში საქართველომ წარმატებით მოახერხა დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერება და დინამიური  ეკონომიკის მშენებლობა. ევროკავშირი გააგრძელებს ქვეყნის მხარდაჭერას მისი გამძლეობისა და შესაძლებლობათა გაძლიერების მიზნით, რათა კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარება იქნას მიღწეული.
„ამ კონტექსტში მივესალმები საქართველოს სამშვიდობო  ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც უკეთესი მომავლისკენაა მიმართული და რომელიც აფხაზეთსა  და სამხრეთ ოსეთში მცხოვრებ ადამიანებს  ახალი სავაჭრო და საგანმანათლებლო შესაძლებლობებით უზრუნველყოფს. ჩვენ გვინდა მხარდაჭერა გამოვუცხადოთ საქართველოს ამ პროგრამის განხორციელებაში,“ - განაცხადა პრესკონფერენციაზე დონალდ ტუსკმა.
თავის მხრივ, საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ევროპის საბჭოს პრეზიდენტთან ერთად გაკეთებული განცხადებებისას, საქართველოში მშვიდობისა და სტაბილურობის ხელშეწყობის თვალსაზრისით ევროკავშირის როლზე ისაუბრა და ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის მანდატის გახანგრძლივების გამო მადლიერება გამოხატა.
„ნება მომეცით, გამოვხატო ჩვენი ღრმა მადლიერება ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის მანდატის გახანგრძლივების გამო. სამწუხაროდ, 2008 წლის აგვისტოს ომიდან 10 წლის შემდეგ რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაცია და ფაქტობრივი ანექსია კვლავ გრძელდება, რაც აუარესებს უსაფრთხოებასა და ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობას იმ ადამიანებისთვის, რომლებზეც კონფლიქტმა გავლენა მოახდინა.
„ჩვენ სამშვიდობო პოლიტიკის ერთგულნი ვართ. საქართველოს მთავრობა ახორციელებს კონკრეტულ მცდელობებს შერიგებისა და ნდობის აღდგენისთვის, რაც გაწერილია ჩვენს ახალ სამშვიდობო ინიციატივაში „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისაკენ“,  – განაცხადა მამუკა ბახტაძემ.

Президент Европейского совета Дональд Туск пообещал помощь Грузии в реализации мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему». Дональд Туск выступил с заявлениями, поддерживающими мирную инициативу после встречи с Премьер-министром Грузии Мамукой Бахтадзе, который встретился с президентом Совета Европы в рамках рабочего визита в Брюсселе.
На пресс-конференции Дональд Туск говорил о важности мирной инициативы и заявил, что Грузия расположена в регионе полном вызовов, где играет решающую роль в области урегулирования, продвижения и «построения мостов».
«В этом году исполнится 10 лет с начала российско-грузинской войны 2008 года. Позвольте мне на этом фоне подтвердить поддержку ЕС суверенитета и территориальной целостности Грузии в пределах ее международно признанных границ.
Важно отметить, что за последние 10 лет Грузия преуспела в развитии демократических институтов и строительстве динамичной экономики. ЕС будет и впредь оказывать поддержку Грузии и укреплять ее устойчивость и способность к мирному урегулированию конфликтов.
В этом контексте я приветствую инициативу "Шаг к лучшему будущему", которая направлена на лучшее будущее и предоставляет людям, проживающим в Абхазии и Южной Осетии, новые возможности в сфере торговли и образования. Мы хотим поддержать Грузию в реализации этой программы», - заявил Дональд Туск на пресс-конференции.
На совместной пресс-конференции Премьер-министр Грузии говорил о роли Европейского союза в плане содействия миру и стабильности в Грузии и выразил благодарность за продление мандата Миссии наблюдателей ЕС.
«Позвольте мне выразить нашу глубокую признательность за продление мандата Миссии наблюдателей ЕС. К сожалению, спустя 10 лет после августовской войны 2008 года, оккупация и фактическая аннексия Россией грузинских территорий продолжается, что ухудшает положение в области безопасности и прав людей, пострадавших от конфликта.
Мы верны мирной политике. Правительство Грузии прилагает конкретные усилия в вопросе примирения и восстановления доверия, которое изложено в нашей новой мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему», - заявил Мамука Бахтадзе.