შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის განცხადება
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ეხმაურება გაზეთ “კვირის პალიტრის” ელექტრონულ ვერსიაში 19 ივლისს, ასევე 9 ივლისს ბეჭდურ ვერსიაში, მანამდე კი  6 ივლისს საინფორმაციო სააგენტო accent.com.ge-ზე გამოქვეყნებულ სტატიაში გავრცელებულ არასწორ ინფორმაციას სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილის „ციტატასთან“ თუ „გამონათქვამთან“ დაკავშირებით. კერძოდ, „კვირის პალიტრას“ ჟურნალისტი კითხვის ფორმით უსვამს რესპონდენტს - „შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, ქეთევან ციხელაშვილი ამბობს, რომ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება ­ უძლურია დაიცვას საქართველოს მოქალაქე, რადგან ყველა მცდელობა უშედეგოდ სრულდება.“ ხოლო საინფორმაციო სააგენტო accent.com.ge აღნიშნულ ფრაზას წერს სახელმწიფო მინისტრის ციტატის ფორმით: „გუშინ სიუჟეტი მოამზადა "რუსთავი 2"–მა. სიუჟეტში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ამბობს, რომ "საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება უძლურია დაიცვას საქართველოს მოქალაქე, რადგან ყველა მცდელობა უშედეგოდ სრულდება".
ცალსახად ვაცხადებთ, რომ ამგვარი რამ სახელმწიფო მინისტრის მხრიდან არასდროს ყოფილა ნათქვამი. ვთხოვთ, “კვირის პალიტრასა”  და accents.com.ge-ს, როგორც მედია საშუალებებს, რომლებიც გამოირჩევიან ჟურნალისტური ეთიკის მაღალი სტანდარტით და სანდოობით, გასწორდეს ეს უზუსტობა, მითუფრო ამგვარი მგრძნობელობის საკითხთან მიმართებაში.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, ასევე მთლიანად სახელმწიფოს სამშვიდობო პოლიტიკის უმთავრესი პრიორიტეტია მიმდინარე ოკუპაციით დაზარალებულ ადამიანებზე ზრუნვა, რაც ხორციელდება კიდეც ყველა ხელთ არსებული მექანიზმით. შესაბამისად,  აქტიური ძალისხმევაა მიმართულია იქითკენ, რომ  მიღწეულ იქნას ახალგორის მკვიდრის თამარ მეარაყიშვილის მიმართ სრულიად უკანონო და უსამართლო პროცესების შეწყვეტა ცხინვალის რეგიონში, იქნება ეს ე.წ. „მილიციის“, ე.წ. „პროკურატურის“, თუ ე,წ. „სასამართლოს“ მხრიდან.
სახელმწიფო მინისტრმა და მისმა აპარატმა თამარ მეარაყიშილის უკანონო დაკავებისთანავე მყისიერ რეჟიმში მოახდინა რეაგირება იმისთვის, რომ მიღწეული ყოფილიყო მისი დაუყოვნებლივი გათავისუფლება.  ამასთანავე, გამოყენებული იქნა ხელთ არსებული ყველა საშუალება მისთვის დახმარების გაწევისა და მხარდაჭერისთვის.
აქტიურობა მიმდინარე რეჟიმშიც გრძელდება, მათ შორის ყველა შესაბამის კომუნიკაციაში,  მის მიმართ უკანონო პროცესის შეწყვეტის და ცხინვალის რეგიონის გარეთ გადაადგილების შესაძლებლობის უზრუნველყოფისთვის. აუცილებლად გავაგრძელებთ ამ ძალისხმევას, იმიტომ რომ ჩვენთვის პრიორიტეტია დავიცვათ ნებისმიერი ადამიანის, განსაკუთრებით კი მავთულხლართებს მიღმა  ათასობით უფლებააყრილი ადამიანის უფლებები.

Statement of the Office of State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality
Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality responds to the publications that appears in the electronic version of the newspaper "Kviris Palitra" on July 19, as well as in the print version of July 9, and before – on July, 6 – in the news agency "Accent.com.ge". In these media outlets was published an incorrect information about the statements of the State minister Ketevan Tsikhelashvili.
In particular, the journalist of “Kviris Palitra” asks the respondent - "State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili says that the central government of Georgia is unable to protect the citizen of Georgia because all attempts are in vain". And the news agency Accent.com.ge wrote these phrase as the words of the State Minister: "Yesterday the TV-story was prepared by “Rustavi 2”. In the story the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili said that "the central government of Georgia is powerless to protect Georgian citizens because all attempts are in vain".
We clearly declare that such a thing has never been said by the State Minister. We would like to ask "Kviris Palitra" and Accent.com.ge - as the media outlets with high standards and credibility of journalistic ethics - to correct this inaccuracy in such sensitive issues.
The main priority of the State Minister's Office, as well as the peacekeeping policy of whole Government, is to take care of the people affected by the current occupation and we do it with all available mechanisms. Active efforts are directed against completely illegal and unfair processes in Tskhinvali and Akhalgori towards the local resident Tamar Mearakishvili.
The State Minister and her Office after the illegal detention of Tamar Mearakishvili immediately responded on this fact and demanded her immediate release. In addition, all the available mechanisms were used in order to support and help her.
Right now we are still working on this issue, we have all relevant communications in order to stop this illegal process and to ensure her the possibility of movement outside of Tskhinvali region. We will continue to make this effort, because it is a priority for us to protect human rights, especially when it comes to people beyond the barbed wires.