შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის განცხადება
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ეხმაურება გაზეთ “კვირის პალიტრის” ელექტრონულ ვერსიაში 19 ივლისს, ასევე 9 ივლისს ბეჭდურ ვერსიაში, მანამდე კი  6 ივლისს საინფორმაციო სააგენტო accent.com.ge-ზე გამოქვეყნებულ სტატიაში გავრცელებულ არასწორ ინფორმაციას სახელმწიფო მინისტრის, ქეთევან ციხელაშვილის „ციტატასთან“ თუ „გამონათქვამთან“ დაკავშირებით. კერძოდ, „კვირის პალიტრას“ ჟურნალისტი კითხვის ფორმით უსვამს რესპონდენტს - „შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი, ქეთევან ციხელაშვილი ამბობს, რომ საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება ­ უძლურია დაიცვას საქართველოს მოქალაქე, რადგან ყველა მცდელობა უშედეგოდ სრულდება.“ ხოლო საინფორმაციო სააგენტო accent.com.ge აღნიშნულ ფრაზას წერს სახელმწიფო მინისტრის ციტატის ფორმით: „გუშინ სიუჟეტი მოამზადა "რუსთავი 2"–მა. სიუჟეტში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ამბობს, რომ "საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლება უძლურია დაიცვას საქართველოს მოქალაქე, რადგან ყველა მცდელობა უშედეგოდ სრულდება".
ცალსახად ვაცხადებთ, რომ ამგვარი რამ სახელმწიფო მინისტრის მხრიდან არასდროს ყოფილა ნათქვამი. ვთხოვთ, “კვირის პალიტრასა”  და accents.com.ge-ს, როგორც მედია საშუალებებს, რომლებიც გამოირჩევიან ჟურნალისტური ეთიკის მაღალი სტანდარტით და სანდოობით, გასწორდეს ეს უზუსტობა, მითუფრო ამგვარი მგრძნობელობის საკითხთან მიმართებაში.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის, ასევე მთლიანად სახელმწიფოს სამშვიდობო პოლიტიკის უმთავრესი პრიორიტეტია მიმდინარე ოკუპაციით დაზარალებულ ადამიანებზე ზრუნვა, რაც ხორციელდება კიდეც ყველა ხელთ არსებული მექანიზმით. შესაბამისად,  აქტიური ძალისხმევაა მიმართულია იქითკენ, რომ  მიღწეულ იქნას ახალგორის მკვიდრის თამარ მეარაყიშვილის მიმართ სრულიად უკანონო და უსამართლო პროცესების შეწყვეტა ცხინვალის რეგიონში, იქნება ეს ე.წ. „მილიციის“, ე.წ. „პროკურატურის“, თუ ე,წ. „სასამართლოს“ მხრიდან.
სახელმწიფო მინისტრმა და მისმა აპარატმა თამარ მეარაყიშილის უკანონო დაკავებისთანავე მყისიერ რეჟიმში მოახდინა რეაგირება იმისთვის, რომ მიღწეული ყოფილიყო მისი დაუყოვნებლივი გათავისუფლება.  ამასთანავე, გამოყენებული იქნა ხელთ არსებული ყველა საშუალება მისთვის დახმარების გაწევისა და მხარდაჭერისთვის.
აქტიურობა მიმდინარე რეჟიმშიც გრძელდება, მათ შორის ყველა შესაბამის კომუნიკაციაში,  მის მიმართ უკანონო პროცესის შეწყვეტის და ცხინვალის რეგიონის გარეთ გადაადგილების შესაძლებლობის უზრუნველყოფისთვის. აუცილებლად გავაგრძელებთ ამ ძალისხმევას, იმიტომ რომ ჩვენთვის პრიორიტეტია დავიცვათ ნებისმიერი ადამიანის, განსაკუთრებით კი მავთულხლართებს მიღმა  ათასობით უფლებააყრილი ადამიანის უფლებები.

Заявление Аппарата государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия
20 July 2018
Аппарат государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия отвечает на неправильную информацию, опубликованную 19 июля в электронной версии, а также 9 июля в печатной версии газеты «Квирис палитра», а 6 июля опубликованную в статье информационного агенства accent.com.ge, которая касается «цитаты» или «высказывания» Государственного министра Кетеван Цихелашвили. В частности, журналист газеты «Квирис палитра» задаёт вопрос респонденту - «Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Грузии Кетеван Цихелашвили говорит, что центральное Правительство Грузии бессильно защитить гражданина Грузии, т.к. все попытки заканчиваются безрезультатно». А информационное агентство accent.com.ge пишет данную фразу в качестве цитаты Государственного министра: «Вчера телеканал «Рустави-2» подготовил сюжет». В сюжете Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили говорит, что «центральное  Правительство Грузии бессильно защитить гражданина Грузии, т.к. все попытки заканчиваются безрезультатно».
Мы однозначно заявляем, что со стороны Государственного министра такого рода заявление никогда не было сказано. Мы просим газету «Квирис палитра» и информационное агенство accents.com.ge - как средства массовой информации, которые отличаются своими высокими стандартами журналистской этики и надежности, исправить эти неточности, особенно в отношении такого чувствительного вопроса.
Главным приоритетом Аппарата государственного министра, а также мирной политики Государства является забота о населении, пострадавшего от продолжающейся оккупации, которая осуществляется всеми возможными механизмами. Следовательно, активные усилия направлены на прекращение совершенно незаконных и несправедливых процессов в отношении жителя Ахалгори Тамары Меаракишвили в Цхинвальском регионе, будет ли это со стороны т.н  «милиции», т.н. «прокуратуры» или т.н. «суда».
Государственный министр и Аппарат государственного министра Грузии сразу же после незаконного задержания Тамары Меаракишвили моментально отреагировали для достижения её немедленного освобождения. Кроме того, были использованы все средства для оказания помощи и поддержания Тамары Меаракишвили.
Работа продолжается и сейчас, в том числе во всех соответствующих форматах, чтобы остановить незаконный процесс в отношении Тамары Меаракишвили и обеспечить возможность её передвижения за пределами Цхинвальского региона. Мы обязательно продолжим наши усилия, т.к. для нас приоритетом является защита прав любого человека, а особенно защита людей лишенных прав по ту сторону заграждений.