ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მონაწილეები არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და ექსპერტებს შეხვდნენ
ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციების განხორციელების 2018-2020 წლების საქართველოს ეროვნული სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მზარდაჭერითა და ჩართულობით, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან და ექპერტებთან ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების მონაწილეების შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაზე შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლაშა დარსალიამ და საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე დავით დონდუამ დამსწრე საზოგადოებას  დისკუსიების მიმდინარეობა გააცნეს.
საუბარი შეეხო ბოლო რაუნდებზე  განხილულ საკითხებსა და მომავალ რაუნდზე დღის წესრიგში მდგარ თემებს. იმსჯელეს დისკუსიების მნიშვნელობასა და მის როლზე კონფლიქტის მოგვარების საქმეში.
„შეხვედრაზე საინტერესო დისკუსია გაიმართა. არასამთავრობო სექტორის მხრიდან დაისვა მეტად მნიშვნელოვანი კითხვები და წამოიჭრა საინტერესო ინიციტივები. ასეთი ტიპის შეხვედრები ხელს უწყობს ერთის მხრივ მათი ინფორმირებულობის გაზრდას და მეორეს მხრივ, ჩვენთვის იმ მოლოდინებზე ინფორმაციის მიღებას, რაც საზოგადოებაში არსებობს“, - განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
დისკუსია ასევე შეეხო კონფლიქტების მოგვარების საკითხში არასამთავრობო სექტორის, განსაკუთრებით კი ქალთა ჩართულობის საკითხს, რაც სამშვიდობო პროცესს მეტ დინამიზმს შესძენს და ეხმიანება გაეროს 1325 რეზოლუციის სულისკვეთებას.
შეხვედრაზე ასევე დეტალურად განიხილეს ის გამოწვევები, რომლის წინაშეც გალისა და ახალგორის რაიონში მცხოვრები ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობა დგას. მათ შორის მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებისა და  გადაადგილების შეზღუდვის პრობლემა. სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფარგლებში როგორც დევნილების დაბრუნების, ასევე გალსა და ახალგორში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღებისა და თავისუფალი გადაადგილების თემა ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში ცენტრალურ საკითხებად რჩება, სანამ შესაბამის შედეგი არ იქნება მიღწეული.
ყურადღება გამახვილდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უსაფრთხოების კუთხით არსებულ პრობლემებზე - უკანონო დაკავებების, ადამიანის უფლების შეზღუდვის შემთხვევებზე. ამ ჭრილში მიმოიხილეს არჩილ ტატუნაშვილისა და გიგა ოთხოზორიას ისცოცხლის ხელყოფის ფქტები.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან შეხვედრაში ასევე მონაწილებას იღებდნენ გაეროს ქალთა ორგანიზაციის წარმომადგენელი საქართველოში ერიკა კვაპილოვა, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელი  ერიკ ჰოგი,  სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ირაკლი ანთაძე, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ვახტანგ ყოლბაია, გაეროს და ევროკავშირის დასადმკვირვებლო მისიის წარმომადგნელები და ა.შ.
ღონისძიების ორგანიზატორები  იყვნენ შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და საგარეო საქმეთა სამინისტრო.

Участники Женевских международных дискуссий встретились с представителями НПО и экспертами
20 июля состоялась встреча участников Женевских международных дискуссий с представителями НПО и экспертов, с участием и при поддержке организации Женщины ООН, в рамках Национального плана действий на 2018-2020 годы по выполнению резолюций Совета Безопасности ООН по вопросу женщины, мир и безопасность. На встрече Первый заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия и Заместитель министра иностранных дел Грузии Давид Дондуа ознакомили аудиторию с ходом дискуссий.
На встрече рассмотрели вопросы, которые обсуждались на последних раундах дискуссий и темы повестки следующего раунда. Обсудили важность и роль дискуссий в разрешении конфликта.
«На встрече состоялась интересная дискуссия. Представители НПО задали важные вопросы и подняли интересные инициативы. Подобные встречи помогают с одной стороны, повысить осведомленность представителей НПО, а с другой стороны, мы получаем информацию об ожиданиях, которые сужествуют в обществе», - заявил Лаша Дарсалия.
На встрече также рассмотрели вопрос участия представителей НПО, в частности участие женщин в урегулировании конфликта, что делает мирный процесс более динамичным.
На встрече также обсудили вызовы, с которыми сталкивается этнически грузинское население, проживающее в Гальском и Ахалгорском районах. В том числе проблемы доступа к образованию на их родном языке, ограничения перемещения. По словам Первого заместителя государственного министра, в рамках Женевских международных дискуссий, такие вопросы как возвращение беженцев, получение образования на родном языке в Гали и Ахалгори, вопрос свободного передвижения останутся центральными вопросами в рамках группы, работающей над гуманитарными вопросами, до тех пор, пока не будет достигнут соответствующий результат.
На встрече внимание было уделено вопросам безопасности на оккупированных территориях - незаконным арестам, ограничению прав человека. В этом контексте рассмотрели факты лишения жизни Арчила Татунашвили и Гиги Отхозория.
На встрече с представителями НПО также принимали участие представители организации Женщины ООН в Грузии Эрика Квапилова, руководитель Миссии наблюдателей ЕС Эрик Хёг, заместитель директора информационно-аналитического департамента, Службы государственной безопасности Ираклий Антадзе, Председатель правительства Автономной Республики Абхазия Вахтанг Колбая,  представители ООН и Миссии наблюдателей ЕС и т. д.
Мероприятие было организовано Аппаратом государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Министерством иностранных дел Грузии.