ახალქალაქში შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიის ფარგლებში დაგეგმილი საინფორმაციო კამპანია გახსნა.
საინფორმაციო კამპანია სახელმწიფო პროგრამებისა და სერვისების სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ინფორმირებას გულისხმობს. მომდევნო კვირის განმავლობაში მოსახლეობას მიეწოდება ინფორმაცია ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობის, სოციალური თუ ეკონომიკური პროგრამის შესახებ. შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილემ თამილა ბარკალაიამ და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ იური ნოზაძემ.
„საქართველო არის ქვეყანა, სადაც თითოეული მოქალაქე მიუხედავად ეთნიკური თუ რელიგიური კუთვნილებისა არის თანასწორი. თანასწორობა კი, გულისხმობს ჩართულობას და ინფორმირებულობას. სწორედ ამიტომ ჩამოვედით დღეს სხვადასხვა სამინისტროების წარმომადგენლებთან ერთად, რომ მოსახლეობას მივაწოდოთ ინფორმაცია იმ სარგებლისა და შესაძლებლობების შესახებ, რასაც სახელმწიფო სთავაზობს მათ.
„რეგიონში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების ინფორმირება და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება, სახელმწიფოში არსებული სხვადასხვა პროგრამებისა და სერვისების შესახებ ცნობიერების ამაღლება - ეს არის საქართველოს მთავრობის ხედვა, სახელმწიფო პოლიტიკის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი, რომელიც განსაზღვრულია ასევე „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის სახელმწიფო სტრატეგიასა და შესაბამის სამოქმედო გეგმაში“.
„ეთნიკური უმცირესობების მიმართ სახელმწიფო პოლიტიკა, რომელსაც ჩემი უწყება უწევს კოორდინირებას, მიზნად ისახავს, საზოგადოებრივი ცხოვრების სხვადასხვა სფეროში ჩართულობით სამოქალაქო ინტეგრაციისა და თანასწორობის უზრუნველყოფას.
შესაბამისად, ჩვენ ვგეგმავთ, რომ კამპანიის ფარგლებში მუნიციპალურ დონეზე, ნინოწმინდასა და ახალქალაქში, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით დასახლებულ პუნქტებსა თუ სოფლებში, თითოეულ ადამიანამდე მივიტანოთ ინფორმაცია - ის სარგებელი, რასაც სახელმწიფო თავის მოქალაქეებს სთავაზობს“ განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა
შერგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიცირებით და კოორდინირებით საინფორმაციო კამპანია უკვე ჩატარდა ქვემო ქართლის და კახეთის რეგიონებში. სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში მოსახლეობასთან საინფორმაციო შეხვედრები ჯანდაცვის, ეკონომიკის, ფინანსთა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროების ჩართულობით, ქართულ და სომხურ ენაზე ჩატარდება.

Кетеван Цихелашвили открыла информационную кампанию в регионе Самцхе-Джавахети
В Ахалкалаки Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправии Кетеван Цихелашвили открыла информационную кампанию, запланированную в рамках «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции».
Информационная кампания предполагает информирование представителей этнических меньшинств, проживающих в регионе Самцхе-Джавахети, о государственных программах и сервисах. В течение следующей недели населению будет предоставлена информация о программах в сфере здравоохранения, сельского хозяйства, по социальным или экономическим вопросам. Во встрече приняли участие заместитель министра труда, здравоохранения и социальной защиты Грузии Тамила Баркалая и заместитель министра охраны окружающей среды и сельского хозяйства Грузии Юрий Нозадзе.
«Грузия - страна, где каждый гражданин независимо от этнической или религиозной принадлежности равноправен. Равноправие означает вовлечённость и осведомленность. Вот почему мы приехали вместе с представителями разных министерств, чтобы предоставить населению информацию о преимуществах и возможностях, которые Государство предоставляет.
«Информированность и улучшение доступа к информации представителей этнических меньшинств, проживающих в регионе, повышение осведомлённости о разных государственных программах и услугах является одним из главных приоритетов политики Государства, которое также определено в «Государственной стратегии гражданского равноправия и интеграции и Плане действий».
«Государственная политика в отношении представителей этнических меньшинств, которую координирует Аппарат Государственного министра Грузии, направлена ​​на обеспечение гражданской интеграции и равноправия путём вовлечения в разные сферы  общественной жизни страны. Соответственно, мы планируем в рамках кампании на муниципальном уровне в Ниноцминда и Ахалкалаки, в городах и сёлах, где компактно проживают представители этнических меньшинств, проинформировать население о преимуществах, которые предоставляет Государство своим гражданам», - заявила Государственный министр.
По инициативе и координации Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправии информационная кампания была проведена в регионах Квемо Картли и Кахети. Информационные встречи с населением региона Самцхе-Джавахети пройдут на грузинском и армянском языках с участием представителей министерств здравоохранения, экономики, финансов, охраны окружающей среды и сельского хозяйства.