ერგნეთში, ომის მუზეუმში, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ადგილობრივებსა და ქალთა ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდა. შეხვედრის ფარგლებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ მომზადებული დოკუმენტური ვიდეოისტორიების „ქალები მავთულხლართების პირისპირ“ ჩვენება გაიმართა.
ვიდეორგოლები გამყოფი ხაზების გასწვრივ მდებარე სოფლებში მცხოვრები შვიდი ქალის ცხოვრებას ასახავს 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ, რომლებიც მიუხედავად არაერთი სირთულისა და გამოწვევისა, აქტიურობენ და აკეთებენ საქმეს, რაც მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ მათთვის და მათი ოჯახებისათვის, არამედ მთელი სოფლისა და მოსახლეობისათვის.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრმა აგვისტოს ომის შემდეგ არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ შექმნილი ვითარება ადგილზე ყველას აზარალებს და არ შედის არც ქართველების და არც ოსების ინტერესში. ამიტომ სახელმწიფო მომავალშიც განახორციელებს სამშვიდობო პოლიტიკას, რაც პირველ რიგში კონფლიქტით დაზარებული მოსახლეობის დახმარებაზეა ორიენტირებული.
„ერგნეთი ერთ-ერთი ის სოფელია, რომელიც ყველაზე მეტად დაზარალდა ომის დროს. მუზეუმი, რომელშიც ახლა ვიმყოფებით და რომელიც ქალბატონმა ლია ჩლაჩიძემ მეგობრებისა და მეზობლების დახმარებით მოაწყო, სამწუხარო ჯერ კიდევ ცოცხალი სიმბოლოა იმისა, რაც საქართველოს ტერიტორიაზე ოკუპაციის სახით გრძელდება.
„დღეს ჩვენ წარმოგიდგინეთ იმ ქალთა ისტორიები, რომლებიც ჩუმად აკეთებენ ძალიან მნიშვნელოვან საქმეს და არიან თანამედროვეობის გმირები. ეს ქალები ფაქტობრივად შიშველი ხელებითა, დიდი მონდომებით და შეუპოვრობით უპირისპირდებიან მავთულხლართებს, ზრუნავენ უკეთეს მომავალზე; აკეთებენ საქმეს, რითიც ეხმარებიან მათ, ვისაც ეს ყველაზე მეტად სჭირდება და ქმნიან წარმატების ისტორიებს.
„თუმცა ისინი არ არიან გამონაკლისი, არამედ სახე იმ ათასობით ადამიანისა, რომლებიც მავთულხლართების პირისპირ ცხოვრობენ, ასეთივე გამბედაობით და შეუპოვრობით უმკლავდებიან ყოველდღიურ გამოწვევებს და აჩვენებენ სამოქალაქო გმირობას. მე მინდა მათ დღეს მადლობა გადავუხადო და დავპირდე, რომ მომავალში სახელმწიფო გააგრძელებს და ახალ ეტაპზე აიყვანს პროგრამას, რომელიც ეხმარება მავთულხლართების გასწვრივ მცხოვრებ მოსახლეობას. ასევე, კიდევ უფრო მეტად შეუწყობს ხელს ქალებს, მათ ინიციატივებსა და ძალისხმევას, რათა ჩვენ ერთობლივად, მეტი განვითარებით, მეტი განათლებითა და მშვიდობით დავძლიოთ ეს ხელოვნური ბარიკადები. ამაში მხარს გვიჭერენ ჩვენი უცხოელი პარტნიორებიც. მჯერა, რომ საერთო ძალისხმევით 8 აგვისტოს მომავალში, საქართველო მავთულხლართების გარეშე შეხვდება”,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
აქვე მან ისაუბრა ახალ სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ,“ რომელიც სხვა ბევრ სიახლესთან ერთად ქმნის სივრცეს ქალების აქტიური ჩართულობისთვის ყველა მიმართულებით დაგეგმილ საქმიანობაში.
“ჩვენ ვგეგმავთ ჩამოვაყალიბოთ ქალთა საინფორმაციო-საკონსულტაციო პლატფორმა, რომელიც ღია იქნება სამშვიდობო პროცესში აქტიური ქალებისა და ორგანიზაციებისათვის, შექმნის რეგულარული კომუნიკაციის საშუალებას და ქალთა ჩართულობის გაძლიერებას მოემსახურება. ასევე, შემუშავებულია და უახლოეს პერიოდში წარვადგენთ გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლების სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიას, მომზადდება სამოქმედო გეგმაც”,- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ სოფელ ერგნეთის მკვიდრი ქალები, სამშვიდობო პროცესში ჩართული არასამთავრობო ორგანიზაციების წევრი ქალბატონები, საქართველოში აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი ელიზაბედ რუდი და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები. ღონისძიებაზე იმყოფებოდნენ თავად ვიდეოისტორიების გმირი ქალებიც, რომელთაც ომის შემდგომ, გასული 10 წლის განმავლობაში მათ მიერ განხორციელებულ საქმიანობაზე ისაუბრეს და სამშვიდობო პროცესში ქალთა მონაწილეობის მნიშვნელობას გაუსვეს ხაზი. ჩვენების შემდეგ გაიმართა დისკუსია.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili met in Ergneti’s “War Museum” with locals and the representatives of women's organizations. Within the framework of the meeting the documentary video prepared by the State Minister's Office "Women vis a vis barbed wires" was presented.
The video shows the lives of seven women living in the villages along the dividing lines after the August 2008 war. They face a lot of difficulties and challenges, but they are active and they do the job. And this is important not only for them and their families but for the whole village and the population.
During the meeting the State Minister talked about the situation after the August war and said that the current situation is damaging everyone – both Georgians and Ossetians. Therefore, the state will continue to implement peacekeeping policies, which is primarily oriented on the assistance of the population affected by conflict.
"Ergneti is one of the villages that seriously suffered during the war. The museum in which we are now and who was created by Mrs. Lia Chlachidze with the help of friends and neighbors is a living symbol of the fact that the occupation of Georgia continues.
"Today we introduce you women's stories that are silently doing a very important job. They are really modern heroes. These women just with bare hands face barbed wire fences and care for a better future. They do the job and help those who need their help most of all.
"But they are not an exception. They are the face of thousands of people who face the barbed wires, and with the same courage and persistence they face daily challenges and show civil heroism. I would like to thank them and promise that in the future the state will make new steps and continue to help the population living along the dividing lines. We will also encourage women, their initiatives and efforts, and the answer on these artificial barricades will be the development and education. We also have the support of our foreign partners. I believe that in the future on August 8, Georgia will meet without barbed wire fences", - said Ketevan Tsikhelashvili.
He also talked about a new peace initiative "A Step for a Better Future", which, together with many other innovations, creates space for active involvement of women in all areas of activity.
"We are going to set up Women's Information-Consulting Platform, which will be open to active women and organizations in the peace process, create regular communication and promote women's involvement. Also in the nearest future we will present the socio-economic development strategy of the villages along the dividing lines and the Action Plan", - said the State Minister.