მრგვალი მაგიდა „მშვიდობისა და უსაფრთხოებისთვის - 2008 წელი რუსეთ-საქართველოს ომიდან 10 წლის შემდეგ“
„10 წელია მიმდინარე ოკუპაცია ყოველდღიურობის მძიმე გამოწვევას წარმოადგენს ათასობით ადამიანისათვის ხელოვნური გამყოფი ხაზების როგორც ერთ, ისე მეორე მხარეს. დევნილები კვლავაც ვერ ახერხებენ საკუთარ სახლებში დაბრუნებას. 60-ზე მეტი სოფელი ფიზიკურად გახლეჩილია ას კილომეტრამდე მავთულხლართებით. განსაკუთრებით რთული კი ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებთა სოციალური, ეკონომიკური, ჰუმანიტარული და უფლებრივი მდგომარეობაა. მზარდი იზოლაციისა და მილიტარიზაციის პირობებში, წლიდან წლამდე მძაფრდება რუსიფიკაციის ღია საფრთხის აღქმა ადგილობრივ მოსახლეობაში.
„ფაქტია, რომ დაყოფისა და დაშორიშორების ეს უხეში სტრატეგია, რომელიც რუსეთის მიერ საქართველოს გარდა, უფრო ფართო სამეზობლოშიც გამოიყენება, პირდაპირ ადამიანების წინააღმდეგ მუშაობს. ამასთან, ვითარება სულაც არ არის გაყინული. რეგულარული პროვოკაციული მოქმედებები, იქნება ეს ხელოვნური დაბრკოლებების აღმართვა, ადგილობრივების უკანანო დაკავება, თუ ყველაზე მძიმე შემთხვევებში, სიცოცხლის ხელყოფაც კი, საბოლოოდ არა მხოლოდ კონკრეტული ადამიანების და მათი ოჯახების, არამედ ყველას უსაფრთხოების და მშვიდობიანი მომავალის წინააღმდეგ არის მიმართული. დღეს, სრულიად ცალსახად შეიძლება ითქვას, რომ  არსებული ვითარება არც ქართველების, არც ოსების და არც აფხაზების ინტერესებში არ შედის. ის ყველას გვზარალებს.
„სწორედ ამიტომ და ამის სრული გაცნობიერებით, საქართველო დღეს დგამს ახალ, დინამიურ და პროაქტიულ ნაბიჯების სამშვიდობო პოლიტიკის ფარგლებში, რომელსაც საფუძვლად უდევს კონფლიქტით დაზარალებული ადამიანების საჭიროებები და მათი ბუნებრივი სწრაფვა მშვიდობის, განვითარებისa და უკეთესი მომავლისაკენ.
„ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ არის საქართველოს მთავრობის ახალი სამშვიდობო ინიციატივის სახელწოდებაც, მისი შინაარსიცა და სულისკვეთებაც. ამ ინიციატივას  ახლახან საქართველოს პარლამენტმა ერთსულოვნად დაუჭირა მხარი. გამოკვეთილია დაინტერესება საზოგადოებების დონეზე გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს. მინდა განსაკუთრებული მადლობა გადაგიხადოთ თქვენ, ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებს ამ ინიციატივის ღია, მკაფიო და სოლიდური მხარდაჭერისთვის, რაც ჩვენი საერთო, მშვიდობიანი ძალისხმევის წარმატების წინაპირობაა.
„ინიციატივა კომპლექსურია და აერთიანებს ახალ, ქმედით, მათ შორის სტატუს ნეიტრალურ მექანიზმებს, იმისთვის, რომ ჰუმანიტარული და მოქნილი მიდგომებით გადაიჭრას კონკრეტული საკითხები და შეიქმნას კონსტრუქციული სივრცე ხალხთაშორის დიალოგის, ნდობის მშენებლობისა და შერიგებისათვის.
„ინიციატივის სამ ძირითად მიმართულებას შორის, პირველი გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისებას გულისხმობს, ახალი შესაძლებლობების შექმნის გზით.  ვაჭრობა და საერთო ეკონომიკური ინტერესი არის მშვიდობის ერთ-ერთი ყველაზე მყარი წინაპირობა, გარდა იმისა, რომ ემსახურება ადამიანების კეთილდღეობის ზრდას და მათთვის ცხოვრების ღირსეული გარემოს შექმნას.
„მეორე მიმართულებაა ხარისხიანი განათლების მისაღებად დამატებითი შესაძლებლობების უზრუნველყოფა, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საზღვარგარეთ. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია ახალგაზრდების ბედი გამყოფი ხაზის ორივე მხარეს. ეს არის სწორედ ის თაობა, რომელმაც უნდა იცხოვროს ერთად და მონაწილეობა მიიღოს ერთიანი მომავლის მშენებლობაში.
„მესამე მიმართულება იმ სიკეთეებსა და სარგებელზე ხელმისაწვდომობის გამარტივებაა, რაც ქვეყნის განვითარების პროცესში და პარტნიორებთან წარმატებული თანამშრომლობის შედეგად იქმნება, მათ შორის ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის და უვიზო მიმოსვლის შესაძლებლობებით.
„დღეს, როდესაც საქართველოს მოქალაქეები ევროპულ ქაალაქებში ათასობით კილომეტრზე დაბრკოლებების გარეშე მოგზაურობენ,  ჩვენი მოსახლეობის ნაწილი რამდენიმე მეტრში გადაადგილებას და მეზობლებთან ხელის ჩამორთმევას ვერ ახერხებს, ოკუპაციით დაშორიშორების გამო. ეს არის რეალობაც და სიმბოლოც აგვისტოს ომის შედეგებისა, რაც მეტყველებს მავთულხლართების პოლიტიკის უპერსპექტივობასა და ჩვენი სამშვიდობო პოლიტიკის უალტერნატივობაზე.
„ამ სამშვიდობო ხედვის და გეგმის განხორციელებისთვის, რა თქმა უნდა, კრიტიკულად მნიშვნელოვანია თქვენი, საერთაშირისო პარტნიორების აქტიური ჩართულობა, განსაკუთრებით ხალხთაშორის კონტაქტების, ნდობის მშენებლობისა და დიალოგის მხარდაჭერის გზით, რადგან ეს არის ყველაზე საჭირო ინვესტიცია დღეს ხელოვნური დაბრკოლებების მშვიდობიანად დაძლევისათვის.
„მადლობას მოგახსენებთ მხარდაჭერისათვის და იმედს გამოვთქვამ, რომ ამ საერთო ძალისხმევით, მომავალში აუცილებლად დადგება დრო, როდესაც შევძლებთ  გიმასპინძლოთ საქართველოში მავთულხლართებს გარეშე.“

"For 10 years occupation has been a major challenge for daily life of thousands people on the both sides of artificial dividing lines. IDPs still can not return to their homes. More than 60 villages are physically split by wire fences. Particularly difficult is the social, economic, humanitarian and human rights situation in the occupied territories. People live in the conditions of growing isolation and militarization, threat of the russification.
"The fact is that this rough strategy of division and separation, which is used by Russia against a broader neighborhood, is directed against people. At the same time, the situation is not frozen. Regular provocative actions, whether it be artificial obstacles, the illegal detention of people or even in the most severe cases, are directed not only against concrete people and their families, but also against everyone's security and peaceful future. Today we can say that the current situation is not in the interests of Georgians, Ossetians or Abkhazians. Everyone suffer from it.
"That is why Georgia is making new, dynamic and proactive steps in the framework of peacekeeping policy, based on the needs of conflict affected people and their natural aspiration towards peace, development and a better future.
The "Step for a Better Future" is also the name of the new peace initiative of the Government of Georgia, its spirit. This initiative was recently unanimously supported by the Parliament of Georgia. I would like to express my gratitude to you, our international partners for the open, clear and solid support of this initiative, which is a precondition for our common peaceful efforts.
The three main directions of the initiative must encourage trade across the dividing lines, by creating new opportunities.
First direction - enhancing and simplifying trade along the boundary lines through creating new opportunities. Under the initiative, it will be possible to support and encourage individual and joint business initiatives across the administrative boundary lines.
Second direction - creating additional opportunities for quality education and simplifying access at every level of education both at home and abroad. Youths, their education and welfare on either side of the boundary lines, are important to us. They are the generation that will live together in a unified Georgia and participate in the country’s building.
Third direction - creation of a mechanism simplifying access to the benefits and goods available to our country resulting from the country’s development, including European integration, visa waiver, free trade rights, and others.
"Today, when Georgian citizens can travel thousands of kilometers to the European cities without obstacles, some of our citizens cannot move even a few meters, because they are separated by occupation. This is a reality and a symbol of the August war that shows that our peacekeeping policies has no alternatives.
"For the implementation of this peace initiative the involvement of our international partners is extremely important. Especially through interconnecting contacts, confidence building and dialogue, because this is the most needed investment for the peaceful resolution.
"I would like to express my gratitude for your support and hope that by our joint efforts we will be able to invite you to Georgia without barbed fences and wires“.