შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი მ.ბერძენიშვილის სახელობის საერთაშორისო კულტურულ ცენტრ „მუზაში“ ფოტოგამოფენის გახსნას დაესწრო.
ექსპოზიცია სახელწოდებით „არ დამივიწყო“ უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა საერთაშორისო დღეს ეძღვნება და საქართველოში „წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის“ მიერ არის ორგანიზებული.
ამ დღისადმი მიძღვნილ მისასალმებელ სიტყვაში ქეთევან ციხელაშვილმა აღნიშნა, რომ სახელმწიფო ყველაფერს გააკეთებს, რათა კიდევ უფრო გააქტიურდეს მუშაობა უგზო-უკვლოდ დაკარგულ პირთა ძიების მიმართულებით.
„ვიცი, რომ დღეს აქ არიან იმ ოჯახების წევრები, ვისაც უშუალოდ შეეხო ეს უმძიმესი განსაცდელი - ოჯახის წევრის უგზო-უკვლოდ გაუჩინარება. ისიც ვიცი, რომ ზოგიერთმა თქვენგანმა დღემდე არ იცის, თუ სად არის მისი ოჯახის წევრი. ამიტომ ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი დღე, რათა მთელ საზოგადოებას შევახსენოთ, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია ამ პროცესში თითოეული ადამიანის ჩართულობა“, - განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მზად არის გვერდში დაუდგეს იმ ოჯახებს, ვისი წევრებიც უგზო-უკვლოდ დაკარგულად ითვლება.
„ჩვენმა ქვეყანამ უმძიმესი განსაცდელი გამოიარა. 1990-იანი წლებისა და 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტების შედეგად 2400-ზე მეტი ადამიანია გაუჩინარებული. ამიტომ, მათი ძიება არის საქმე, რომელიც ჩვენ აუცილებლად უნდა მივიყვანოთ ბოლომდე.
მინდა დიდი მადლობა გადავუხადო ყველა იმ ადამიანს, ვინც ჩართულია ამ პირთა ძიების პროცესში. ასევე მინდა აღვნიშნო, რომ ეს არის მიმართულება, სადაც აქტიურად ვთანამშრომლობთ აფხაზებთან. რაც ძალიან მნიშვნელოვანია შერიგების და ნდობის აღდგენისათვის“, - დასძინა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Ketevan Tsikhelashvili: We are ready to work more actively in the process of missing people search
The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili attended the opening of the photo exhibition at Merab Berdzenishvili International Culture Center “Muza”.
To mark the International Day of the Disappeared, the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Georgia has organized in Tbilisi an exhibition “Forget Me Not”.
In the welcoming speech dedicated to this day, Ketevan Tsikhelashvili noted that the State will do everything in order to activate the search for missing persons.
"I know that today here are the members of those families who have directly faced this pain - disappearance of a family member. I also know that some of you still do not know where their family member is. That's why it's a very important day. We should remind the whole society how important is the engagement of each person in this process", - said the State Minister.
She emphasized that the State is ready to stand by those families whose members are considered missing.
"Our country has suffered a grievous trial. More than 2400 people have disappeared in the 1990s and August 2008 armed conflicts. So their search is the case that we must bring to the end.
I would like to thank all the people who are involved in the search for these people. I also want to point out that this is the direction where we actively cooperate with Abkhazians. And this is very important for reconciliation and confidence building", - added Ketevan Tsikhelashvili.
The „Forget Me Not“ photo exhibition runs until 2 September
The International Day of the Disappeared, on August 30 of each year, is a day created to draw attention to the fate of individuals imprisoned at places and under poor conditions unknown to their relatives and/or legal representatives.