ქეთევან ციხელაშვილი: „ნიქოზი“ არის სიცოცხლის და იმედის სიმბოლო, რასაც ჩვენ ვუპირისპირებთ მავთულხლართებს
2 სექტემბერი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნიქოზში ანიმაციური ფილმების საერთაშორისო ფესტივალ „ნიქოზი“-ს გახსნას დაესწრო.
აღნიშნული ღონისძიება წელს მერვედ იმართება. ფესტივალის სტუმრებს აგვისტოს ომის 10 წლისთავისადმი მიძღვნილი ფილმი "ნიქოზი" აჩვენეს, რომელიც ნიქოზისა და ცხინვალის მიტროპოლიტ მეუფე ისაიას მიერ არის მომზადებული.
როგორც სახელმწიფო მინისტრმა თავის მისასალმებელ სიტყვაში აღნიშნა, ის ფაქტი, რომ რამდენიმე მეტრში საოკუპაციო ხაზი გადის, ასეთი ფესტივალის ჩატარებას კიდევ უფრო დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს.
„ძალიან მახარებს, რომ წლიდან წლამდე ეს ფესტივალი დამსახურებულ აღიარებას აღწევს. ამისათვის მინდა განსაკუთრებული მადლობა გადავუხადო მეუფე ისაიას.
ეს არ არის მხოლოდ ფესტივალი. ეს არის სასულიერო და საერო საქმე, რომელიც გმირობის ტოლფასია. ის, რაც ხდება ნიქოზში, არის უნიკალური. იმიტომ რომ 10 წლის წინ აქ ცვიობა ჭურველი, ტყვიები. მაგრამ ხალხმა შეძლო და ეს ყველაფერი ისევ აგურ-აგურ ააწყო... გარდა ამისა, სულ რაღაც რამდენიმე მეტრში გადის მავთულხლართები.
ის, რაც მოხდა 10 წლის წინ, ეს არ არის ისტორია. ეს არის ყოველდღიურობა, განსაკუთრებით აქ. ხოლო ეს ფესტივალი არის სიცოცხლის, იმედის და რწმენის სიმბოლო. ეს არის ის, რასაც ჩვენ ვუპირისპირებთ ოკუპაციასა და მავთულხლართებს.
სამწუხაროდ, 21-ე საუკუნეში აქ არის სოფლები, სადაც ნათესავები ერთმანეთს ხელს ვერ ართმევენ მავთულხლართების გამო. და მე მჯერა, რომ ეს ძალა - სიყვარულის, განვითარების, იმედის და რწმენის ძალა, აუცილებლად დაამარცხებს ოკუპაციას“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ღონისძიება, რომელიც შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მხარდაჭერით ტარდება, 7 სექტემბერს დასრულდება.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили приняла участие в открытии Международного фестиваля анимационных фильмов «Никози» в селе Никози, муниципалитета Гори.
В этом году данное мероприятие проводится
уже в восьмой раз. Гостям фестиваля показали фильм «Никози», посвященный 10-летию августовской войны, подготовленный Митрополитом Никози и Цхинвали архиепископом Исаией.
Как отметила Государственный министр, тот факт, что линия оккупации находится в нескольких метрах, придаёт ещё более важное значение проведению такого фестиваля.
«Я очень рада, что этот фестиваль пользуется заслуженным признанием из года в год. За это я хочу выразить свою особую благодарность архиепископу Исаия. Это не просто фестиваль. Это духовное и народное дело, которое равнозначно героизму. То, что происходит в Никози, уникально, так как 10 лет назад тут взрывались мины и свистели пули. Но населению удалось восстановить все это по кирпичику...
кроме этого в нескольких метрах проходит колючая проволока. То, что произошло 10 лет назад - это не история. Это повседневная жизнь, особенно здесь. А этот фестиваль является символом жизни, надежды и веры. Это то, что мы и противопоставляем проволочным заграждениям и оккупации. К сожалению, в 21 веке тут существуют сёла, где родственники не могут пожать руки друг другу из-за колючей проволоки. Я верю, что эта сила - сила любви, развития, надежды и веры обязательно победит оккупацию», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Мероприятие, которое проводится при поддержке Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправии, завершится 7 сентября.