ქეთევან ციხელაშვილი: „ახალგორში რუსული სკოლის გახსნა რუსიფიკაციის პოლიტიკის მანიფესტია“
„ახალგორში რუსული სკოლის გახსნა არის იმ პოლიტიკის გაგრძელება და გამოხატულება,  რაც წლების განმავლობაში ხორციელდება - ესაა რუსიფიკაციის პოლიტიკის მანიფესტი,“ - ასე ეხმაურება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ოკუპირებულ ახალგორში რუსული სკოლის გახსნას.
მისი თქმით, ოკუპაციისა ნამდვილი სახეა ის ფაქტი, რომ რეგიონში, სადაც უმეტესად ქართული მოსახლეობა  და ასევე, ეთნიკურად ოსური მოსახლეობა ცხოვრობს, იხსნება რუსული სკოლა და იკრძალება მშობლიურ ენაზე სწავლა ბავშვებისათვის, რომლებიც რუსულ ენას არ ფლობენ.
„მე ვფიქრობ, არა მხოლოდ ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობისათვის, ან ჩვენთვის, ვინც მუდმივად დარღვევებსა და პრობლემებზე საუბრობს, არამედ ოსური მოსახლეობისთვისაც ეს უნდა იყოს ძალიან მკაფიო გზავნილი იმისა, თუ რას წარმოადგენს რეალურად რუსული პოლიტიკა. და რომ ის არც ერთი ჩვენგანის  ინტერესებს არ ემსახურება. მათ შორის არც ოსების იდენტობის დაცვას.
„ამ საკითხებზე ვსაუბრობდით სწორედ გუშინ, ნატო-საქართველოს კომისიის სხდომაზე. ძალიან დიდი დრო დაეთმო აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში, განსაკუთრებით კი გალსა და ახალგორში მიმდინარე რუსიფიკაციის პროცესს. მშობლიურ ენაზე განათლების შეზღუდვა არის ერთ-ერთი ყველაზე მძიმე ფორმის მანიფესტი, იმიტომ, რომ საქმე ეხება ბავშვებს ბაღებსა და სკოლებში, მათ მშობლებს. გალსა და ახლა უკვე ახალგორში ისიც კი ხდება, რომ  ადამიანებს მშობლიურ ენაზე ერთმანეთთან კომუნიკაციის უფლებასაც არ აძლევენ. ეს არ ჯდება არც საერთაშორისო, არც ცივილურ და არც ადამიანურ ნორმებში. ეს არის ღია განაცხადი რუსეთისა, რომ მათი ერთადერთი ინტერესი რუსიფიკაციაა“,- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ოკუპირებულ ახალგორში რუსულენოვანი სკოლა გუშინ გაიხსნა. ღონისძიებას ოკუპირებულ ცხინვალში რუსეთის ე.წ. ელჩი და დე ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლები დაესწრნენ.

Кетеван Цихелашвили: «Открытие русской школы в Ахалгори – это манифест политики русификации»
«Открытие русской школы в Ахалгори является продолжением и проявлением той политики, которая осуществляется на протяжении многих лет - это манифест политики русификации», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на открытии русской школы в Ахалгори.
По её словам, тот факт, что в регионе, где проживают в основном этнические грузины и этнические осетины, открывается русская школа и запрещается обучение на родном языке детям, которые не владеют русским языком, является реальным лицом оккупации.
«Я думаю, что не только для этнических грузин или для нас, кто постоянно говорит о нарушениях и проблемах, но и для осетинского населения это должно быть очень четким посланием того, что на самом деле является российской политикой, которая не служит нашим интересам, в том числе защите идентичности осетин.
Вчера на заседании Комиссии НАТО-Грузия мы говорили об этих вопросах. На встрече основное время было посвящено процессу русификации в Абхазии и Цхинвальском регионе, особенно в Гали и Ахалгори. Ограничение образования на родном языке является одним из самых тяжелых форм проявления политики, поскольку оно касается детей детских садов и школ и их родителей. В Гали, а теперь уже и в Ахалгори людям не разрешают общаться друг с другом на их родном языке. Это не относится ни к международным, ни к цивильным, ни к человеческим нормам. Это открытое заявление России, что их единственный интерес - русификация», - заявила Государственный министр.
Вчера в оккупированном Ахалгорском районе открылась русскоязычная школа. На мероприятие присутствовали т.н. посол России в оккупированном Цхинвали и представители де-факто правительства.