ევროკავშირი ასევე შეშფოთებას გამოთქვამს საქართველოს რეგიონებში რუსეთის სამხედროების უკანონოდ ყოფნის, სამხედრო სწავლების ჩატარებისა და სამხედრო ინფრასტრუქტურის გაძლიერების გამო.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ რუსეთის მიერ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ე.წ. დამოუკიდებლობის აღიარება და შემდგომი ქმედებები ცხადყოფს, რომ რუსეთი პატივს არ სცემს მეზობლების სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას.
„ევროკავშირი გმობს ე.წ. ხელშეკრულებების გაფორმებას, როგორიც არის საქართველოს რეგიონის „სამხრეთ ოსეთის“ სამხედრო ფორმირებების რუსეთის შეიარაღებული ძალების რიგებში გაერთიანება.
ევროკავშირი რუსეთს მოუწოდებს, სრულად შეასრულოს 2008 წლის 12 აგვისტოს და 2008 წლის 8 სექტემბრის შეთანხმება და დაუშვას ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია აღნიშნულ რეგიონებში.
ევროკავშირი აღშფოთებას გამოთქვამს საქართველოს რეგიონებში აფხაზეთში და „სამხრეთ ოსეთში“ ადამიანის უფლებების მდგომარეობის გაუარესებით.
ევროკავშირი მოითხოვს სათანადო გამოძიება ჩატარდეს არჩილ ტატუნაშვილის ტრაგიკული გარდაცვალების საქმეზე და მართლმსაჯულება აღსრულდეს გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საქმეზე. დაუსჯელობა იწვევს ღრმა შეშფოთებას. ევროკავშირი ასევე შეშფოთებულია ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესის გაძლიერებით და სხვა მრავალი დარღვევით."
ევროკავშირი ასევე მიესალმება საქართველოს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივას - "ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ".
"ამ 10 წლის განმავლობაში საქართველომ გააძლიერა ინსტიტუტები და განახორციელა დემოკრატიული რეფორმებისტაბილურობის გაძლიერების კუთხით. ევროკავშირი მიესალმება შეთავაზებების პაკეტს “ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ”, რომელიც სარგებელს მოუტანს ადმინისტრატიული ხაზის ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას."

Заявление делегации ЕС в Совете Европы
Европейский союз требует проведения должного расследования дела о трагической гибели Арчила Татунашвили говорится в заявлении делегации ЕС в Совете Европы.
ЕС также выражает беспокойство в связи с незаконным военным присутствием России в регионах Грузии, проведением военных учений и усилением там военной инфраструктуры.
Согласно заявлению, признание Россией т.н. независимости Абхазии и Южной Осетии и последующие действия свидетельствует о том, что Россия не уважает суверенитет и территориальную целостность соседей.
«ЕС осуждает оформление т.н. договоров, каковым является вхождение военных формирований «Южной Осетии» региона Грузии в состав вооруженных сил России.
ЕС призывает Россию полностью выполнить соглашение от 12 августа и 8 сентября 2008 года и обеспечить доступ наблюдательной миссии ЕС в данные регионы.
ЕС выражает глубокую озабоченность по поводу ухудшения прав человека в регионах Грузии – Абхазии и Южной Осетии. ЕС требует проведения должного расследования по делу о трагической гибели Арчила Татунашвили и исполнения правосудия по делу об убийстве Гиги Отхозория.
Безнаказанность вызывает глубокое беспокойство. ЕС также обеспокоен усилением процесса т.н. бордеризации и множеством других нарушений».
ЕС приветствует новую мирную инициативу правительства Грузии - «Шаг к лучшему будущему».
«В течение этих 10-ти лет Грузия укрепила свои институты и осуществила реформы в плане усиления демократической стабильности. Европейский союз приветствует пакет предложений «Шаг к лучшему будущему», который принесет пользу населению, проживающему по обе стороны административной линии».