ლაშა დარსალია: „არა მარტო ქართული, არამედ მთლიანად საერთაშორისო საზოგადოება ოკუპაციას არასოდეს შეეგუება“
13 სექტემბერი 2018
„ამ განცხადებით კიდევ ერთხელ გაესვა ხაზი იმას, რომ არა მარტო ქართული, არამედ მთლიანად საერთაშორისო საზოგადოება ოკუპაციას არასოდეს შეეგუება. ამ მხრივ საქართველოს სრული მხარდაჭერა აქვს,“ - ასე ეხმაურება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია ევროკავშირის განცხადებას, რომლის მიხედვითაც ევროკავშირი საქართველოს რეგიონებში- აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში  რუსეთის უკანონო სამხედრო ყოფნის, სამხედრო სწავლების ჩატარებისა და სამხედრო ინფრასტრუქტურის გაძლიერების გამო შეშფოთებას გამოთქვამს.
„ეს განცხადება ძალიან მნიშვნელოვან მესიჯებს შეიცავდა. პირველ რიგში, მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ევროკავშირი მხარს უჭერს საქართველოს და მის სამშვიდობო მიდგომებს და იმას, რომ მშვიდობას ალტერნატივა არ გააჩნია. ხაზგასმული იყო საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ,“ რომელსაც სრული მხარდაჭერა აქვს.
„კიდევ ერთხელ აღინიშნა ის მძიმე მდგომარეობა, რაც ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით ოკუპირებულ ტერიტორიებზეა და რომლის სამწუხარო შედეგიც იყო ტატუნაშვილისა და ოთხოზორიას მკვლელობები, ბაშარულის საქმე. ესაა საკითხები, რომელთაც საქართველოს მთავრობა  სვამს ყველა საერთაშორისო ფორუმზე. ამას გააგრძელებს მანამ, სანამ სამართალი არ აღსრულდება,“ - განაცხადა ლაშა დარსალიამ.
ევროკავშირი ასევე მოითხოვს არჩილ ტატუნაშვილის ტრაგიკული გარდაცვალების საქმეზე სათანადო გამოძიება ჩატარდეს და მართლმსაჯულება აღსრულდეს გიგა ოთხოზორიას მკვლელობის საქმეზე. განცხადებაში ნათქვამია, რომ დაუსჯელობა ღრმა შეშფოთებას იწვევს.

Лаша Дарсалия: «Не только грузинская, но и вся международная общественность никогда не примирится с оккупацией»
«Этим заявлением еще раз было подчеркнуто, что не только грузинская, но и вся международная общественность никогда не примирится с оккупацией. В этом отношении у Грузии полная поддержка», так отвечает Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского  равноправия Лаша Дарсалия на заявление ЕС, в соответствии с которым ЕС выражает обеспокоенность в связи с незаконным военным присутствием России, проведением военных учений и усилением военной инфраструктуры в регионах Грузии - Абхазии и Цхинвальском регионе.
«В этом заявлении содержатся очень важные послания. Прежде всего, важно отметить, что ЕС поддерживает Грузию и ее мирные подходы, и что нет альтернативы миру. Была подчёркнута мирная инициатива Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая получила полную поддержку.
Еще раз была отмечена тяжёлая ситуация прав человека на оккупированных территориях, печальным последствием которой было убийство Татунашвили и Отхозория, дело Башарули. Это те вопросы, которые Правительство Грузии ставит на всех международных форумах. Это будет продолжаться до тех пор, пока не будет исполнено правосудие», - заявил Лаша Дарсалия.
ЕС требует проведения должного расследования по делу о трагической гибели Арчила Татунашвили и исполнения правосудия по делу об убийстве Гиги Отхозория. В заявлении говорится, что безнаказанность вызывает глубокое беспокойство.