შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ეთნიკური უმცირესობების საკითხებზე ეუთოს უმაღლეს კომისარს ლამბერტო ზანიერის შეხვდა.
სახელმწიფო მინისტრმა უმაღლეს კომისარს ეთნიკური უმცირესობების მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა. გააცნო სახელმწიფოს პოლიტიკა მათი უფლებების დაცვასთან დაკავშირებით. ისაუბრა არსებულ პროგრესსა და იმ გამოწვევებზე, რომელთა წინაშეც ქვეყანა ჯერ ისევ დგას.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარების მიმოხილვას. ხაზი გაესვა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში საერთაშორისო პარტნიორებისა შესვლისა და ადამიანის უფლებების დაცვის ინსტრუმენტების წვდომის მნიშვნელობას.
„მადლობა გადავუხადე კომისარს იმისათვის, რომ მას აფხაზეთში ვიზიტი აქვს დაგეგმილი. არსებულ ვითარებას საკუთარი თვალით ნახავს. დეტალურად ვისაუბრეთ როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, ასევე მთლიანად საქართველოში არსებულ გამოწვევებზე. მათ შორის ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მდგომარეობაზე, რომლებიც განსაკუთრებით მოწყვლად და დისკრიმინაციულ მდგომარეობაში იმყოფებიან როგორც აფხაზეთში, ისე ცხინვალის რეგიონში.
„ღია ვართ მომავალშიც გავაგრძელოთ თანამშრომლობა, ვინაიდან გვაქვს ამბიცია სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით ეფექტური ვიყოთ. ჩვენი მრავალფეროვნება ჩვენი სიმდიდრეა და ამ მრავალფეროვნების პირობებში სამოქალაქო ინტეგრაცია სრულიად მიღწევადი ამოცანაა. ერთ-ერთი მთავარი ფოკუსი, რა თქმა უნდა, ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესება იქნება, ვინაიდან ეს ერთ-ერთი შემაფერხებელი ფაქტორია“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრის ბოლოს სახელმწიფო მინისტრმა უმაღლეს კომისარს ნაყოფიერი თანამშრომლობისათვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია ის მხარდაჭერა, რომელსაც კომისრის ოფისი საქართველოს ინტეგრაციის პროცესის განხორციელების გზაზე უცხადებს.

Кетеван Цихелашвили встретилась с Верховным комиссаром ОБСЕ по вопросам этнических меньшинств
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с Верховным комиссаром ОБСЕ по вопросам этнических меньшинств Ламберто Заниер.
Государственный министр проинформировала Верховного комиссара о положении этнических меньшинств, а также ознакомила с государственной политикой в области защиты их прав. На встрече Кетеван Цихелашвили говорила о прогрессе и вызовах всё ещё существующих в стране.
Особое внимание было уделено ситуации на оккупированных территориях. Был подчеркнут доступ международных партнеров в Абхазию и Цхинвальский регион,  а также механизмы в области защиты прав человека.
«Я поблагодарила Комиссара за то, что он планирует посетить Абхазию. Существующую ситуацию он увидит своими глазами. Мы детально обсудили вызовы существующие как на оккупированных территориях, так и в Грузии в целом. В том числе о положении этнических грузин, которые находятся в особо уязвимом и дискриминационном положении как в Абхазии, так и в Цхинвальском регионе.
Мы открыты для будущего сотрудничества поскольку у нас есть стремление быть эффективными в сфере гражданской интеграции. Наше многообразие - это наше богатство, а в условиях многообразия гражданская интеграция вполне достижимая задача. Разумеется, одним из основных направлений является повышение уровня знания государственного языка в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств, поскольку это один из препятствующих факторов интеграции", - заявила Кетеван Цихелашвили.
В конце встречи Государственный министр поблагодарила Верховного комиссара за плодотворное сотрудничество и отметила, что важна поддержка офиса Верховного комиссара на пути осуществления процессов интеграции в Грузии.