ქეთევან ციხელაშვილი: „არსებულ მდგომარეობას არაფერი აქვს საერთო დამოუკიდებლობასთან“
ოკუპაციის 10 წელზე, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ სიტუაციაზე, საქართველოს სამშვიდობო პოლიტიკასა და პარტნიორების მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე ისაუბრა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა  პარლამენტში ევროკავშირი-საქართველოს საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის სხდომაზე.
ქეთევან ციხელაშვილმა ევროპარლამენტარებს ჰუმანიტარულ გამოწვევებსა და ადამიანის უფლებრივ მდგომარეობაზე დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა. საკმაო დრო დაეთმო გალსა და ახალგორში არსებული ვითარების მიმოხილვას. სახელმწიფო მინისტრის თქმით, იქ მცხოვრები ქართველი მოსახლეობა ფაქტობრივად ეთნიკური დისკრიმინაციის მსხვერპლია და ამიტომ პარტნიორების ყურადღება და აქტიურობა ძალიან მნიშვნელოვანია, რათა  ამ პროცესების შეკავება და სიტუაციის გაუმჯობესება მოხერხდეს.
„ჩვენ შევაჯამეთ სამწუხარო ათი წელი. რუსეთი აგრძელებს საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაციას. შედეგებით, რომლებიც მივიღეთ, ცალსახად ჩანს, რომ არსებულ მდგომარეობას არაფერი აქვს საერთო დამოუკიდებლობასთან და ვერც ექნება. ეს არის რუსეთზე დამოკიდებულების 10 წელი და გამოცხადებული რუსიფიკაციის პოლიტიკა. ეს პროცესი ნამდვილად არ არის იმ ადამიანების ინტერესებში, რომლებიც ცხოვრობენ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, მის მახლობლად თუ კონფლიქტის შედეგად არიან დაზარალებულები“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
სხდომაზე საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივას „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო. სახელმწიფო მინისტრის თქმით, მთავრობა ახლა ინიციატივის განხორციელებისათვის ინფრასტრუქტურულ და ფინანსური ნაწილზე  მუშაობს. ამ პროცესში კი პარტნიორების მხარდაჭერა ძალიან მნიშვნელოვანია.
„ჩვენთვის მშვიდობა უალტერნატივოა. ყველაფერს ვაკეთებთ და მომავალშიც გავაკეთებთ იმისათვის, რომ კონფლიქტი მშვიდობიანად მოგვარდეს, მაგრამ ჩვენ ყოველდღიურად ვანეიტრალებთ პროვოკაციებს და ადგილზე ვითარება არ არის მისაღები. ადამიანები რთულ მდგომარეობაში არიან. ამიტომ საჭიროა კიდევ უფრო მეტი რესურსის ინვესტიცია მშვიდობაში“, - დასძინა სახელმწიფო მინისტრმა.
შეხვედრაში საქართველოს პარლამენტისა და ევროპარლამენტის მუდმივმოქმედი დელეგაციები საპარლამენტო ასოცირების კომიტეტის თანათავმჯდომარეების, თამარ ხულორდავას და საჯად კარიმის ხელმძღვანელობით მონაწილეობდნენ.

На заседании Комитета парламентской ассоциации ЕС-Грузия Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия говорила о 10 годах оккупации, о существующей ситуации на оккупированных территориях, о мирной политике Грузии и о важности поддержки партнеров.
Кетеван Цихелашвили проинформировала европарламетариев о гуманитарных вызовах и положении прав человека. Достаточно времени было уделено для обсуждения существующей ситуации в Гали и Ахалгори. По словам Государственного министра, этнические грузины, которые там проживают фактически являются жертвой этнической дискриминации, поэтому внимание и активность партнеров очень важны для предотвращения этих процессов и улучшения ситуации.
«Мы подвели итоги прискорбных десяти лет. Россия продолжает оккупацию территорий Грузии. По результатам, которые мы получили, ясно, что существующая ситуация не имеет и не может иметь ничего общего с независимостью. Это 10 лет зависимости от России и обьявленная политика руссификации. Этот процесс действительно не входит в интересы людей, которые проживают на оккупированных территориях, или близлежайщих, или которые пострадали от конфликта», - заявила Кетеван Цихелашвили.
На встрече особое внимание было уделено мирной инициативе Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему». По словам Государственного министра, Правительство сейчас работает над инфраструктурой и финансовой частью инициативы. В этом процессе поддержка партнеров очень важна.
«Мир для нас не имеет альтернативы. Мы делаем и сделаем в будущем всё для мирного урегулирования конфликта, но мы ежедневно нейтрализуем провокации, а ситуация на местах неприемлема. Люди находятся в сложной ситуации. Поэтому необходимо вкладывать больше ресурсов в мир», - сказала Государственный министр.
Во встрече приняли участие постоянно действующие делегации Парламента Грузии и Европейского Парламента под сопредседательством Комитета парламентской ассоциации и руководством Тамары Хулордава и Саджата Карима.