შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, ნატოს სამეკავშირეო ოფისის ხელმძღვანელთან როზარია პუგლისთან და ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორთან ნინო ბოლქვაძესთან ერთად საგანმანათლებლო-შემეცნებითი სემინარი „ნატო-არჩევანი მშვიდობიანი და სტაბილური განვითარებისთვის“ გახსნა.
სემინარზე, რომელსაც ნინოწმინდისა და ახალქალაქში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი პედაგოგები დაესწრნენ, ყურადღება გამახვილდა პედაგოგების მნიშვნელოვან წვლილზე რეგიონში ნატოს, ასევე საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესზე ინფორმაციის გავრცელებაში.
სახელმწიფო მინისტრმა მსგავსი შეხვედრების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მასწავლებლები უმთავრეს როლს ასრულებენ მომავალი თაობის ფორმირებაში. მათ მიერ დასმული თითოეული კითხვა იმასთან დაკავშირებით, თუ რას ნიშნავს საქართველოს ევროატლანტიკური მისწრაფება და რა სარგებელს მოიტანს ეს თითოეული მოქალაქისთვის, მნიშვნელოვანია.
„მითუფრო იმ ფონზე, რომ რუსული პროპაგანდა, განსაკუთრებით ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში, მუდმივად მიდის და სახელმწიფო ენის არასათანადო ფლობა, სამწუხაროდ, ჯერ კიდევ არის ერთ-ერთი ხელისშემშლელი ფაქტორია იმისა, რომ მათ ინფორმაციაზე სრული წვდომა ჰქონდეთ. ბუნებრივია, ასეთი შეხვედრები ჩვენთვის არის ერთ-ერთი საშუალება, რომ მითები და სტერეოტიპები დავამსხვრიოთ და მათ ობიექტური ინფორმაცია მივაწოდოთ“,- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრმა.
ორი დღის განმავლობაში მასწავლებლები შეხვდებიან სამთავრობო სტრუქტურების, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებსა და ექსპერტებს. მიიღებენ ინფორმაციას ნატო-საქართველოს ურთიერთობებზე, სამშვიდობო მისიებში საქართველოს შეიარაღებული ძალების მონაწილეობასა და ნატოს წევრი ქვეყნების გამოცდილებაზე.
პროექტი „ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის“ ორგანიზებითა და საქართველოში ნატოს სამეკავშირეო ოფისის მხარდაჭერით მეექვსე წელია ხორციელდება. მის ფარგლებში საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან 650-მდე პედაგოგი გადამზადდა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с руководителем Связного офиса НАТО в Грузии Розарией Пуглис и директором Информационного центра НАТО и ЕС Нино Болквадзе открыла учебно-образовательный семинар «НАТО - выбор мирного и стабильного развития».
На семинаре, в котором приняли участие учителя - представители этнических меньшинств, проживающих в Ниноцминда и Ахалкалаки, был отмечен значительный вклад учителей в распространение информации о НАТО и процессе евроатлантической интеграции Грузии.
Государственный министр говорила о важности подобных встреч и отметила, что учителя играют важную роль в формировании будущего поколения. Вопросы о том, что означает евроатлантическое стремление Грузии и какие выгоды оно принесет важно знать каждому гражданину.
«Помимо того факта, что постоянно ведётся российская пропаганда особенно в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств, а не соответствующее знание государственного языка, к сожалению, по-прежнему остается одним из факторов, препятствующих полному доступу населения к информации. Естественно, такие встречи для нас являются одним из средств, чтобы развеять мифы и стереотипы и предоставить населению объективную информацию», - заявила Государственный министр.
В течение двух дней учителя встретятся с представителями правительственных структур, дипломатического корпуса и экспертами. Получат информацию об отношениях между НАТО и Грузией, участии Вооруженных сил Грузии в миротворческих миссиях и опыте государств-членов НАТО.
Проект, который осуществляется 6-ой год, организован «Информационным центром НАТО и ЕС» при поддержке Связного офиса НАТО в Грузии. В рамках этой программы прошли обучение до 650 учителей из разных регионов Грузии.