შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოში ვიზიტად მყოფ საფრანგეთის რესპუბლიკის სენატის წევრებს რენე დანესის და ჟიზელ ჟურდას შეხვდა.
შეხვედრაზე სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობაზე ისაუბრეს. ქეთევან ციხელაშვილმა სტუმრებს დეტალურად გააცნო ის მიმართულებები, რომლებზეც აპარატი მუშაობს.
მიმოიხილეს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება და პრობლემატიკა. სახელმწიფო მინისტრმა ინფორმაცია მიაწოდა იმ გამოწვევების შესახებ, რომლის წინაშეც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოქალაქეები დგანან. სტუმრები გამყოფ ხაზთან ჩასვლას და მდგომარეობის ადგილზე გაცნობასაც გეგმავენ.
შეხვედრაზე შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკაც განიხილეს. ისაუბრეს მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის ეკონომიკურ გაძლიერებასა და მათთვის სხვადასხვა სერვისზე წვდომის გამარტივებას გულისხმობს.
ხაზი გაესვა საფრანგეთის მთავრობის მხარდაჭერის მნიშვნელობას კონფლიქტების მოგვარების საქმეში. აქვე ქეთევან ციხელაშვილმა სენატორებს საქართველოს სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის მტკიცე მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.

Кетеван Цихелашвили встретилась с членами Сената Франции
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с членами Сената Франции Рене Данези и Жизель Журдой.
На встрече обсудили деятельность Аппарата государственного министра. Кетеван Цихелашвили детально ознакомила членов Сената с направлениями над которыми работает Аппарат.
Также рассмотрели существующую ситуацию и проблемы на оккупированных территориях Грузии. Государственный министр проинформировала о вызовах, с которыми сталкивается население, проживающие в Абхазии и Цхинвальском регионе. Члены Сената планируют посетить разделительную линию и ознакомиться с ситуацией на месте.
На встрече также обсудили государственную политику примирения и вовлечения. Говорили о новой мирной инициативе Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая предусматривает экономическое укрепление населения, проживающего на оккупированных территориях, и облегчение доступа к различным сервисам.