შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა კონრად ადენაუერის ფონდის გერმანელი სტიპენდიანტების კითხვებს უპასუხა.
შეხვედრაზე, რომელსაც 25 სტუდენტი ესწრებოდა, სახელმწიფო მინისტრმა ოკუპაციასა და მის მიერ გამოწვეულ შედეგებზე ისაუბრა. სტუდენტებს გააცნო აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონში არსებული რთული მდგომარეობა და გამოწვევები, რომელთა წინაშეც იქ მცხოვრები მოსახლეობა დგას. აღნიშნა, რომ ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები და ჰუმანიტარული სახის პრობლემები ადგილობრივი მოსახლეობის ყოველდღიურობაა.
ქეთევან ციხელაშვილმა აღნიშნა ის დისკრიმინაციული გარემოც, რომელში ცხოვრებაც გალისა და ახალგორის მოსახლეობას უწევს - ისაუბრა საკუთრებისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების უფლების შეზღუდვაზე, გამყოფ ხაზებზე მოქალაქეების თავისუფალ გადაადგილებასთან დაკავშირებულ სირთულეებზე, უკანონო დაკავებებზე და ა.შ.
სტუდენტები დაინტერესდნენ საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო მიდგომებით, შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებებით და ამ კუთხით სამომავლოდ დაგეგმილი ნაბიჯებით. სახელმწიფო მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივაზე "ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ", რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის ეკონომიკურ გაძლიერებასა და მათთვის სხვადასხვა სერვისზე წვდომის გამარტივებას გულისხმობს.
სტუდენტები დღეს გამყოფი ხაზის მიმდებარედაც იმყოფებოდნენ და არსებული პრობლემების შესახებ ადგილზე მიიღეს ინფორმაცია.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили ответила на вопросы немецких стипендиантов Фонда имени Конрада Аденауэра.
На встрече, в которой приняли участие 25 студентов, Государственный министр Грузии говорила об оккупации и ее результатах. Кетеван Цихелашвили ознакомила студентов со сложной ситуацией и вызовах в Абхазии и Цхинвальском регионе, с которыми сталкивается местное население. А также отметила, что факты нарушения прав человека и гуманитарные проблемы - это ежедневная жизнь местного населения.
На встрече Кетеван Цихелашвили отметила ту дискриминационную среду, в которой приходится жить населению Гали и Ахалгори, ограничения права собственности и получения образования на родном языке, о трудностях, связанных со свободным передвижением граждан на разделительных линиях, о незаконных арестах и т. д.
Студенты заинтересовались мирными подходами Правительства Грузии, основными направлениями политики примирения и вовлечения, а также будущими планами. Государственный министр подчеркнула мирную инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему», которая предусматривает экономическое укрепление населения, проживающего на оккупированных территориях и облегчение доступа к различным сервисам.
Сегодня студенты посетили территорию прилегающую к разделительной линии и на месте получили информацию о существующих проблемах.