ქეთევან ციხელაშვილი: „ჩვენ აუცილებლად უნდა დავიბრუნოთ ერთმანეთი“
„დღეს კიდევ უფრო მეტი რამ გვაერთიანებს, პირველ რიგში მომავალი და ჩვენი საერთო ინტერესი - აღარასდროს განმეორდეს მსგავსი რამ“,- ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა აფხაზეთში შეიარაღებული კონფლიქტის დასრულების 25 წელთან დაკავშირებით საქართველოს ერთიანობისათვის ბრძოლაში დაღუპულ გმირთა მემორიალთან გააკეთა, სადაც მათ ხსოვნას, მთავრობის სხვა წევრებთან ერთად, პატივი მიაგო.
"25 წელი გავიდა იმ საუბედურო კონფლიქტიდან, რომელიც არასოდეს უნდა მომხდარიყო და რომელსაც არ ჰყავს გამარჯვებული ჩვენის აზოგადოებების, არც ქართველების და არც აფხაზების სახით. დღეს, რუსული მავთულხლართებით შემოსაზღვრულ ტერიტორიებზე ეს სრულიად აშკარაა იმ მდგომარეობის გამო, რომელიც სხვა არაფერია, თუ არა გამოცხადებული რუსიფიკაციის ქრონიკა.
"ეს 25 ტკივილიანი წელია. ტკივილი არსად გამქრალა და ეს საერთო ტკივილია, რადგან ერთნაირად ტკივა ყველას, როგორც ქართველებს, ისე აფხაზებს; ტკივა იმ ადამიანებს, რომლებმაც ახლობელი დაკარგეს, იმ ადამიანებს დევნილობაში, რომლებიც საკუთარ სახლებში ჯერაც ვერ ბრუნდებიან, ასევე იმ ადამიანებს, რომლებიც იმყოფებიან საკუთარ სახლებში, მაგრამ დღეს რუსული ოკუპაციის პირობებში მომავლის, განვითარების პერსპექტივა და იმედი წართმეული აქვთ.
"მართალია დღეს ბევრი რამ გვაშორიშორებს, როგორიცაა მავთულხლართები და ხელოვნური ბარიკადები, ისევე როგორც კონფლიქტის მწარე გამოცდილება და გარკვეული გაუცხოვებაც 25 წლიანი დაშორიშორების გამო, მაგრამ კიდევ უფრო მეტი რამ გვაერთიანებს. აქ მხოლოდ ჩვენს წარსულს, ტრადიციულ-კულტურულ სიახლოვესა და შერეულ ოჯახებს არ ვგულისხმობ. პირველ რიგში ეს არის ჩვენი მომავალი და საერთო ინტერესი - აღარასდროს განმეორდეს მსგავსი რამ, აღარასდროს აღმოვჩნდეთ ჩათრეული პროვოკაციებში და გვქონდეს უკეთესი, განვითარებული და მშვიდობიანი მომავალი. მშვიდობიან მომავალზე ზრუნვა კი, თავის თავში აუცილებლად გულისხმობს დაპირისპირებების აღმოფხვრას, რაც მხოლოდ ჩვენს ხალხთა შორის დიალოგისა და შერიგების გზით მიიღწევა. ეს არის ჩვენი ხედვაც, საქმეც და ერთადერთი გზა მომავლისკენ - ჩვენ აუცილებლად უნდა დავიბრუნოთ ერთმანეთი", -

"Today we are united by something more, first of all our future, and our common interests - our desire that it never happen again” – stated Ketevan Tsikhelashvili, State Minister for Reconciliation and Civil Equality of Georgia on the day of the 25th anniversary of the fall of Sukhumi at the Memorial of Heroes, where she with other authorities paid tribute to their memory.
"25 years have passed since the terrible conflict that should not have happened and which does not have a winner either for Georgian or Abkhazian side. It is obvious today on the territory fenced with Russian barbed wire, because it is nothing but the declared chronicle of Russification”.
“It's a 25-year-old pain that has never gone away, and this is a common pain, because it hurts both nations, Georgians and Abkhazians equally; Those people who have lost their relatives, those who are still unable to return to their homes, as well as the people who are in their homes, but are deprived of the hope and opportunities of future development, as being under the Russian occupation.”
"Though many things separate us, such as barbed wire and manmade barricades, the bitter experience of conflict and a certain alienation over 25 years of separation, there are even more things that unite us. I mean not only our past, traditional and cultural proximity and mixed families. First, this is our common interest that a conflict never happens again, never to get involved in the provocations, and have a better, developed and peaceful future. Caring for a peaceful future implies the elimination of confrontations that can only be achieved through dialogue and reconciliation. This is our vision, business and the only way to the future - we must return each other,” Tsikhelashvili stated.