ქეთევან ციხელაშვილი: „ჩვენ აუცილებლად უნდა დავიბრუნოთ ერთმანეთი“
„დღეს კიდევ უფრო მეტი რამ გვაერთიანებს, პირველ რიგში მომავალი და ჩვენი საერთო ინტერესი - აღარასდროს განმეორდეს მსგავსი რამ“,- ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა აფხაზეთში შეიარაღებული კონფლიქტის დასრულების 25 წელთან დაკავშირებით საქართველოს ერთიანობისათვის ბრძოლაში დაღუპულ გმირთა მემორიალთან გააკეთა, სადაც მათ ხსოვნას, მთავრობის სხვა წევრებთან ერთად, პატივი მიაგო.
"25 წელი გავიდა იმ საუბედურო კონფლიქტიდან, რომელიც არასოდეს უნდა მომხდარიყო და რომელსაც არ ჰყავს გამარჯვებული ჩვენის აზოგადოებების, არც ქართველების და არც აფხაზების სახით. დღეს, რუსული მავთულხლართებით შემოსაზღვრულ ტერიტორიებზე ეს სრულიად აშკარაა იმ მდგომარეობის გამო, რომელიც სხვა არაფერია, თუ არა გამოცხადებული რუსიფიკაციის ქრონიკა.
"ეს 25 ტკივილიანი წელია. ტკივილი არსად გამქრალა და ეს საერთო ტკივილია, რადგან ერთნაირად ტკივა ყველას, როგორც ქართველებს, ისე აფხაზებს; ტკივა იმ ადამიანებს, რომლებმაც ახლობელი დაკარგეს, იმ ადამიანებს დევნილობაში, რომლებიც საკუთარ სახლებში ჯერაც ვერ ბრუნდებიან, ასევე იმ ადამიანებს, რომლებიც იმყოფებიან საკუთარ სახლებში, მაგრამ დღეს რუსული ოკუპაციის პირობებში მომავლის, განვითარების პერსპექტივა და იმედი წართმეული აქვთ.
"მართალია დღეს ბევრი რამ გვაშორიშორებს, როგორიცაა მავთულხლართები და ხელოვნური ბარიკადები, ისევე როგორც კონფლიქტის მწარე გამოცდილება და გარკვეული გაუცხოვებაც 25 წლიანი დაშორიშორების გამო, მაგრამ კიდევ უფრო მეტი რამ გვაერთიანებს. აქ მხოლოდ ჩვენს წარსულს, ტრადიციულ-კულტურულ სიახლოვესა და შერეულ ოჯახებს არ ვგულისხმობ. პირველ რიგში ეს არის ჩვენი მომავალი და საერთო ინტერესი - აღარასდროს განმეორდეს მსგავსი რამ, აღარასდროს აღმოვჩნდეთ ჩათრეული პროვოკაციებში და გვქონდეს უკეთესი, განვითარებული და მშვიდობიანი მომავალი. მშვიდობიან მომავალზე ზრუნვა კი, თავის თავში აუცილებლად გულისხმობს დაპირისპირებების აღმოფხვრას, რაც მხოლოდ ჩვენს ხალხთა შორის დიალოგისა და შერიგების გზით მიიღწევა. ეს არის ჩვენი ხედვაც, საქმეც და ერთადერთი გზა მომავლისკენ - ჩვენ აუცილებლად უნდა დავიბრუნოთ ერთმანეთი", -

«Сегодня нас ещё больше чего объединяет, прежде всего будущее и наш общий интерес, чтобы никогда не повторилось подобное», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили у мемориала героям погибшим в борьбе за единство Грузии в связи с 25-летием завершения вооруженного конфликта в Абхазии. Кетеван Цихелашвили почтила память погибшим вместе с другими членами Правительства Грузии.
«Прошло 25 лет со времени конфликта, которого никогда не должно было быть, где нет победителей ни в лице грузин и ни абхазов. Сегодня - абсолютно очевидно, на территориях огороженных российскими заграждениями, что это является ничем иным, как обьявленной хроникой русификации. Тысячи людей по-прежнему живут с этой болью. Это – боль, которая не ушла, она не уменьшилась, она одинаково болезненна как для грузин так и абхазов.
Боль у людей, которые потеряли своих родственников, которые были изгнаны из своих домов и до сих пор не могут вернуться, а также у тех людей, которые сегодня находятся в своих домах в условиях российской оккупации, которые лишены перспективы будущего, развития и надежды. Хотя сегодня многое нас разделяет - искусственные заграждения и барьеры, а также горький опыт конфликта, боль и 25 летнее отчуждение, но ещё больше того, что нас обьединяет. Я имею ввиду не только традиционно-культурную близость и смешанные семьи.
Прежде всего, это будущее и наши общие интересы – чтобы никогда больше не повторилось такого, чтобы мы никогда не участвовали в провокациях и чтобы у нас было мирное будущее. Забота о мирном будущем подразумевает устранение конфронтаций, которые могут быть достигнуты только благодаря диалогу и примирению людей. Это -наше видение и единственный путь к будущему - мы обязательно должны вернуть друг друга», - заявила Кетеван Цихелашвили.