შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ბრიტანელი დეპუტატს, მშვიდობისა და განიარაღების საკითხებში ჩრდილოვან მინისტრს ფაბიან ჰამილტონსა და ბიზნესისა და პარლამენტის საერთაშორისო დიალოგის აღმასრულებელ თავმჯდომარეს ფრედრიკ რ. ჰაიდ-ჩემბერსსა შეხვდა და მათ სახელმწიფო მინისტრის აპარატის საქმიანობასა და იმ მიმართულებებზე მიაწოდა ინფორმაცია, რომლებზეც აპარატი მუშაობს.
შეხვედრის მთავარი თემა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული ვითარება იყო. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტებზე. სახელმწიფო მინისტრმა დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა იმ გამოწვევების შესახებ, რომლის წინაშეც აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოქალაქეები დგანან. ისაუბრა გალისა და ახალგორის რაიონებში მცხოვრები ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის მდგომარეობაზე, თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვისა და მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის მხრივ შექმნილ სიტუაციაზე.
სტუმრები დაინტერესდნენ საქართველოს შერიგებისა და ჩართულობის სახელმწიფო პოლიტიკით. ქეთევან ციხელაშვილმა მათ აღნიშნული პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებები გააცნო და მიმოიხილა მთავრობის ახალ სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის მდგომარეობის გაუმჯობესებისკენაა მიმართული.
სახელმწიფო მინისტრმა ბრიტანელ სტუმრებს საქართველოს ერთიანობისა და სუვერენიტეტის მხარდაჭერისათვის მადლობა გადაუხადა.

KETEVAN TSIKHELASHVILI HAD MEETING WITH FABIAN HAMILTON AND FREDERIK R. HYDE-CHAMBERS
State Minister for Reconciliation and Civil Equality of Georgia Ketevan Tsikhelashvili had meeting with British Deputy, Shadow Minister for Peace and Disarmament Fabian Hamilton and Executive Chairperson of Enterprise and Parliamentary Dialogue International Frederik R. Hyde-Chambers and provided them with the information on activities of the Office of the State Minister and the directions the Office is working in.
The central topic was the existing situation in the occupied territories of Georgia. Special focus was made on the facts of violation of human rights. The State Minister provided detailed information about the challenges, faced by the citizens, living in Abkhazia and Tskhinvali region. She talked about the situation of ethnic Georgian population, living in Gali and Akhalgori districts, the situation following limitation of free movement and prohibition of education in the native language.
The guests expressed interest in the state policy for reconciliation and involvement of Georgia. Ketevan Tsikhelashvili familiarized them with the key directions of the above-mentioned policy and reviewed new governmental peaceful initiative “Step towards the Better Future”, directed towards the improvement of situation of the population, living in occupied territories.