„შემაშფოთებელი და მიუღებელია, რომ ამ ეტაპისათვის მას არ ეძლევა ტელეფონზე კომუნიკაციის, ნათესავებს, ან ჰუმანიტარულ ორგანიზაციებს კი მისი მონახულების საშუალება“, - ასე ეხმაურება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ინფორმაციას სოფელ ბობნევიდან გატაცებული მაია ოთინაშვილისათვის ათდღიანი ე.წ. პატიმრობის შეფარდების თაობაზე და აცხადებს, რომ ეჭვები, რომლებიც ოჯახს გააჩნია, ლეგიტიმურია.
„თქვენ იცით, რომ სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მეშვეობით, ცხელ ხაზს ოპერირებს. ცხელი ხაზის მეშვეობით, ბოლო დღეების განმავლობაში, რამდენიმე განსხვავებული ინფორმაცია იქნა მიღებული. ბოლო ინფორმაციით, რაც უსაფრთხოების სამსახურმა მიიღო, ამ ქალბატონს 10 დღიანი ე.წ. წინასწარი პატიმრობა აქვს შეფარდებული. რა თქმა უნდა, ეს მისაღები მოცემულობა არ არის. ძალისხმევა მიმართულია იქითკენ, რომ მისი გათავისუფლება მოხდეს. მას სახლში არასრულწლოვანი შვილები ელოდებიან.
„ერთ-ერთი უმთავრესი საკითხი ცხელი ხაზისა და ყველა არხის მეშვეობით მისი მდგომარეობის მოკითხვაა. შემაშფოთებელი და მიუღებელია, რომ ამ ეტაპისათვის მას არ ეძლევა ტელეფონზე კომუნიკაციის, ნათესავებს, ან ჰუმანიტარულ ორგანიზაციებს კი მისი მონახულების საშუალება. იმედს გამოვთქვამ, რომ ეს შესაძლებლობა უზრუნველყოფილი იქნება, რადგან ეს ძალიან მნიშვნელოვანი და ჩვენთვის ყველაზე მთავარი პრიორიტეტია.
„ის, რომ ეს ქალბატონი ძალისმიერი მეთოდებითაა დაკავებული, ძალიან ბევრი ეჭვის საფუძველს იძლევა და ოჯახსაც ძალიან ლეგიტიმურად აქვს კითხვები. რა თქმა უნდა, ეს კითხვები ყველას გვაქვს. ამიტომაც არის ამხელა ძალისხმევა მიმართული იმისკენ, რომ პირველ რიგში მისი მონახულება იქნეს შესაძლებელი და რა თქმა უნდა, გათავისუფლდეს“, - აცხადებს ქეთევან ციხელაშვილი.

KETEVAN TSIKHELASHVILI: "All efforts are aimed primarily at being able to visit her, and, of course, to release her”
3 October 2018
This is a “highly worrying, alarming and shameful fact, because she is not allowed to communicate on the phone, none of her relatives, and humanitarian organizations are permitted to visit her“ -  this is how the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili responds to the information on imposing 10-day pre-trial imprisonment to Maia Otinashvili, a 37-year-old Georgian woman who was detained by the occupational regime in the village of Bobnevi, and states that  the suspicions of the family are credible.
“As you know the State Security Service maintains a hotline through the EU Monitoring Mission. In recent days, different information was obtained via the hotline. According to the latest information received by the security service, the woman has been sentenced to 10 days' pre-trial detention. We should do our best to have our citizen released. Minor children are waiting for her at home”.
“One of the key issues is to obtain information on her condition via Hotline and other channel. This is a highly worrying, alarming and shameful fact, because she is not allowed to communicate on the phone, none of her relatives, and humanitarian organizations are permitted to visit her. I hope we will be provided with the opportunity to visit her, as it is the top priority issue.
“The fact that this lady was forcibly abducted, increases the doubts of her family about the physical assault. Of course, we all have this kind of questions too. That is why, all efforts are aimed primarily at being able to visit her, and, of course, to have her released” - Ketevan Tsikhelashvili states.