"1+4 პროგრამის" მოსარგებლე პირებისათვის სტაჟირება ცხადდება
ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო,  "1+4 პროგრამის" მოსარგებლე პირებისათვის  სტაჟირება 8 ოქტომბრიდან გამოცხადდება. 2018 წლის შემედგომის მიღებისათვის ვაკანტური  500 ადგილია.
პროექტი, სახელმწიფო მინისტრის ქეთევან ციხელაშვილის ინიციატივით, 2017 წლიდან ხორციელდება. „1+4 პროგრამით“ მოსარგებლე ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ეძლევათ სახელმწიფო უწყებებში, როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივი თვითმმართველობების დონეზე, სტაჟირება მათთვის საინტერესო მიმართულებით გაიარონ.
ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები სტაჟირების პროცესში, კონკურსის საფუძველზე, 8 ოქტომბრიდან ჩაერთვებიან. განაცხადების მიღება 22 ოქტომბრამდე გასტანს. დაინტერესებულმა პირებმა დეტალური ინფორმაცია შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ვებ-გვერდზე უნდა იხილონ.
სპეციალურად შექმნილი კომისია სტაჟიორებს შეფასების დადგენილი კრიტერიუმებით შეარჩევს. წარმატებული აპლიკანტები 1-დან 6 თვემდე სტაჟირებას სახელმწიფო უწყებებში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებსა და საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებში გაივლიან.
შეგახსენებთ, რომ „1+4 საგანმანათლებო პროგრამა“ ითვალისწინებს აფხაზურ, ოსურ, სომხურ და აზერბაიჯანულ ენებზე ზოგადი უნარების გამოცდის ჩაბარებასა და უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობას. ახალგაზრდები ერთი წლის განმავლობაში გადიან ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო კურსს, რის  შემდგომაც სწავლას მათთვის სასურველ ფაკულტეტზე აგრძელებენ.

INTERNSHIP ANNOUNCED FOR 1 + 4 PROGRAM BENEFICIARIES
Internship for the beneficiaries of "1+4” study program in Georgian language will be announced on October 8. There are 500 vacancies for the fall of 2018.
The program designed for ethnic minority students is implemented by the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality of Georgia,  with the UN Association of Georgia and the National Bureau of Public Service. The goal of the program is to promote youth employment, engagement and civic integration.
The program has been implemented by the initiative of State Minister Ketevan Tsikhelashvili since 2017. “1+4” program beneficiaries are provided with the opportunity to take an internship in governmental agencies, both at central and local level in the preferred field.
Representatives of ethnic minorities will be involved in the internship process based on the competition starting from October 8. Applications shall be submitted by October 22. Persons concerned can find detailed information on the website of the State Minister's Office on Reconciliation and Civic Equality.
A special commission will select the interns using the assessment criteria. Successful applicants will take 1-6-month internship in state agencies, local self-government bodies and legal entities of public law.
We remind you that "1+4” educational program envisages the passing of General Skills exam in Abkhazian, Ossetian, Armenian and Azeri languages and the opportunity of receiving higher education. They then have to spend an extra year learning Georgian language before they can start their selected study programs.