გავლენიანი საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ საქართველოში გაწეულ სამუშაოზე და მნიშვნელობაზე სახელმწიფო მინისტრმა წითელი ჯვრის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კონფერენციაზე კიევში ისაუბრა, სადაც ის ერთდღიანი ვიზიტით იმყოფებოდა.  ქეთევან ციხელაშვილმა  საერთაშორისო აუდიტორიის წინაშე სიტყვით გამოსვლისას ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წითელი ჯვრის საქმიანობას საქართველოში მაღალ ჰუმანიტარულ მნიშვნელობას ანიჭებს.
სახელმწიფო მინისტრის განცხადებით: ”წითელი ჯვრის საერთაშორისო ორგანიზაცია წლებია გადაუჭრელი კონფლიქტებისა და მიმდინარე ოკუპაციის პირობებში ძალიან მნიშვნელოვანი  ჰუმანიტარული მანდატის განხორციელებას ახერხებს. ორგანიზაციის ოპერატიულად ჩართვა მოხდა უკანონოდ დაკავებული მაია ოთინაშვილის შემთხვევაშიც, რომელიც დღეს სახელმწიფოსთვის ძალიან პრიორიტეტული საკითხია.“
წითელი ჯვრის საერთაშორისო ორგანიზაცია ძალიან მნიშვნელოვან როლს ასრულებს უგზო-უკვლოდ  დაკარგულ პირთა მოძიების საქმეში. ეს საკითხი უმნიშვნელოვანესია მათი ოჯახებისთვის და  ნდობის აღდგენისთვის.
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატი და წითელი ჯვრის საერთაშორისო ორგანიზაცია სამომავლოდ მჭიდრო თანამშრომლობის გაგრძელებას აპირებენ.

Государственный министр отметила проделанную работу и важность влиятельной международной организации в Грузии на международной конференции, организованной Красным Крестом в Киеве, где она находилась с однодневным визитом. В своем выступлении перед международной аудиторией Кетеван Цихелашвили подчеркнула, что работа Красного Креста имеет важное гуманитарное значение в Грузии.
Государственный министр заявила: «В условиях неразрешённых конфликтов и продолжающейся оккупации, Международной организации Красного Креста удаётся осуществлять очень важный гуманитарный мандат. Было обеспечено оперативное участие организации в случае незаконного ареста Майи Отинашвили, этот вопрос сегодня является приоритетным вопросом для государства».
Международная организация Красного Креста играет важную роль в поиске пропавших без вести людей. Этот вопрос имеет решающее значение для их семей и восстановления доверия.
Аппарат Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Международная организация Красного Креста намерены и в будущем продолжить тесное сотрудничество.