"1+4 პროგრამის" მოსარგებლე პირებისათვის სტაჟირება გამოცხადდა
სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო,  "1+4 პროგრამის" მოსარგებლე პირებისათვის  სტაჟირების პროგრამის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელიც დღეიდან გამოცხადდა. 2018 წლის შემედგომის მიღებისათვის ვაკანტური  500 ადგილია.
პროექტი, სახელმწიფო მინისტრის ქეთევან ციხელაშვილის ინიციატივით, 2017 წლიდან ხორციელდება. „1+4 პროგრამით“ მოსარგებლე ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ეძლევათ სახელმწიფო უწყებებში, როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივი თვითმმართველობების დონეზე, 1-დან 6 თვემდე სტაჟირება მათთვის საინტერესო მიმართულებით გაიარონ.
„ეს არის ძალიან კარგი შესაძლებლობა იმისათვის, რომ წავახალისოთ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების დასაქმება, ხელი  შევუწყოთ სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესსა და ჩართულობას. პროექტი საკმაოდ წარმატებული აღმოჩნდა, წინა წლების გამოცდილებამ აჩვენა, რომ წამოწყებამ გაამართლა. გვაქვს არაერთი წარმატებული მაგალითი ახალგაზრდების დასაქმებისა იმავე ადრგილას, სადაც სტაჟირება გაიარეს. სწორედ ამიტომ, 2017 წლის ბოლოს, პოზიტიური შედეგების საფუძველზე, მისი ინსტიტუციონალიზაცია გადავწყვიტეთ“, - განაცხადა პრეზენტაციაზე სახელმწფო მინისტრის აპარატის სამოქალაქო ინტერგრაცის სამმართველოს უფროსმა ელისო ლომიძემ.
პრეზენტციაზე უნივერსიტეტის სტუდენტებს სტაჟირების პროგრამის დეტალები გააცნეს და მათ კითხვებს უპასუხეს.
განაცხადების მიღება 22 ოქტომბრამდე გასტანს. დაინტერესებულმა პირებმა დეტალური ინფორმაცია შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ვებ-გვერდზე უნდა იხილონ.

Presentation of internship program for persons benefiting from the "1 + 4 program" in Georgian language training in Samtskhe-Javakheti State University was held, which was announced today.
The program designed for ethnic minority students is implemented by the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality of Georgia, with the UN Association of Georgia and the National Bureau of Public Service. The goal of the program is to promote youth employment, engagement and civic integration.
The program has been implemented by the initiative of State Minister Ketevan Tsikhelashvili since 2017. “1+4” program beneficiaries are provided with the opportunity to take an internship in governmental agencies, both at central and local level from 1 to 6 months in the preferred field.
"This is a very good opportunity for encouraging employment of ethnic minority representatives, to support the process of civil integration and engagement. The project was quite successful, the experience of previous years showed that enterprise succeeded. We have a number of successful examples of young people employed in the same place, where they have undergone internships. That is why, by the end of 2017, on the basis of positive results we decided to institutionalize it, " - Eliso Lomidze, head of the Civil Interagency Division of the State Minister's Office at the presentation noted.
At the presentation the university students were informed with the details of the internship program and answered their questions.
Applications will be valid till October 22. Persons interested will get detailed information on the website of the Office of the State Minister for Reconciliation and Civic Equality of Georgia.