"1+4 პროგრამის" მოსარგებლე პირებისათვის სტაჟირება გამოცხადდა
სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო,  "1+4 პროგრამის" მოსარგებლე პირებისათვის  სტაჟირების პროგრამის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელიც დღეიდან გამოცხადდა. 2018 წლის შემედგომის მიღებისათვის ვაკანტური  500 ადგილია.
პროექტი, სახელმწიფო მინისტრის ქეთევან ციხელაშვილის ინიციატივით, 2017 წლიდან ხორციელდება. „1+4 პროგრამით“ მოსარგებლე ახალგაზრდებს შესაძლებლობა ეძლევათ სახელმწიფო უწყებებში, როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივი თვითმმართველობების დონეზე, 1-დან 6 თვემდე სტაჟირება მათთვის საინტერესო მიმართულებით გაიარონ.
„ეს არის ძალიან კარგი შესაძლებლობა იმისათვის, რომ წავახალისოთ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების დასაქმება, ხელი  შევუწყოთ სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესსა და ჩართულობას. პროექტი საკმაოდ წარმატებული აღმოჩნდა, წინა წლების გამოცდილებამ აჩვენა, რომ წამოწყებამ გაამართლა. გვაქვს არაერთი წარმატებული მაგალითი ახალგაზრდების დასაქმებისა იმავე ადრგილას, სადაც სტაჟირება გაიარეს. სწორედ ამიტომ, 2017 წლის ბოლოს, პოზიტიური შედეგების საფუძველზე, მისი ინსტიტუციონალიზაცია გადავწყვიტეთ“, - განაცხადა პრეზენტაციაზე სახელმწფო მინისტრის აპარატის სამოქალაქო ინტერგრაცის სამმართველოს უფროსმა ელისო ლომიძემ.
პრეზენტციაზე უნივერსიტეტის სტუდენტებს სტაჟირების პროგრამის დეტალები გააცნეს და მათ კითხვებს უპასუხეს.
განაცხადების მიღება 22 ოქტომბრამდე გასტანს. დაინტერესებულმა პირებმა დეტალური ინფორმაცია შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ვებ-გვერდზე უნდა იხილონ.

Объявлена стажировка для участников Программы «1 + 4»
В Государственном университете Самцхе-Джавахети состоялась ​​презентация программы стажировки для участников «Образовательной программы на грузинском языке» («Программа 1+4»). В рамках осеннего приёма 2018 г. предоставлены 500 мест.
Проект, предназначенный для представителей этнических меньшинств, осуществляется по инициативе Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия в сотрудничестве с Бюро государственной службы Грузии и Ассоциацией ООН Грузии. Целью программы стажировки является улучшение перспектив трудоустройства представителей этнических меньшинств, а также, содействие процессу гражданской интеграции и их вовлеченности.
Проект осуществляется с 2017 года по инициативе Государственного министра Кетеван Цихелашвили. Участникам программы «1+4» даётся возможность пройти стажировку от 1 до 6 месяцев в государственных ведомствах как на центральном уровне, так и на уровне местного самоуправления.
«Это очень хорошая возможность для поощрения трудоустройства представителей этнических меньшинств, а также, содействие их вовлеченности и процессу гражданской интеграции. Проект оказался довольно успешным, опыт предыдущих лет показал, что инициатива оправдана. У нас есть ряд успешных примеров трудоустройства молодых людей на том же месте, где они прошли стажировку. Следовательно, к концу 2017 года на основе позитивных результатов мы решили его институционализировать», - заявила на презентации руководитель отдела гражданской интеграции Аппарата Государственного министра Грузии Элисо Ломидзе.
На презентации студентов Университета, подробно ознакомили с программой стажировки и ответили на их вопросы. Заявки будут приняты до 22 октября. Заинтересованные лица могут получить подробную информацию на веб-сайте Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия.