ჟენევაში საერთაშორისო დისკუსიების 45-ე რაუნდი გაიმართა
9-10  ოქტომბერს  ჟენევაში საერთაშორისო დისკუსიების მორიგი - 45-ე რაუნდი გაიმართა. განხილვის მთავარი თემა ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმების (IPRM) ეფექტიანი მუშაობის უზრუნველყოფა, არჩილ ტატუნაშვილის, გიგა ოთხოზორიასა და დავით ბაშარულის მკვლელობის საქმეებზე მართლმსაჯულების აღსრულების აუცილებლობა, ძალის არგამოყენების საკითხი, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით არსებული ვითარება და დევნილთა დაბრუნება იყო.
დისკუსიებზე მუშაობა ტრადიციულად ორ - უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფებში წარიმართა. ჰუმანიტარულ ჯგუფში ქართულ მხარეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია ხელმძღვანელობდა.
თანათავმჯდომარეებისა და მონაწილეების მხრიდან დისკუსიების დაწყებიდან 10 წლის თავზე ჟენევის მოლაპარაკებების მიმდინარეობა შეფასდა. აღინიშნა მისი და აგრეთვე ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) როლი და მნიშვნელობა კონფლიქტის ესკალაციის პრევენციის საქმეში.
ქართული დელეგაციის მხრიდან ყურადღება გამახვილდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ სიტუაციაზე  და ითქვა, რომ იქ არსებული მდგომარეობა თანამედროვე ეპოქისათვის  შეუფერებელია.
ხაზი გაესვა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე  მცხოვრები  ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის უფლებების დარვევის ფაქტებს. აღინიშნა: ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების დახურვა, გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვა, თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთა, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვა, მოსახლეობისთვის საკუთრ მიწებზე წვდომის უზრუნველყოფა და მავთულხლართების გავლების შედეგად ადგილობრივებისთვის შექმნილი პრობლემები.
„ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით ძალიან მძიმე ვითარებაა გალის და ახალგორის რაიონებში. ჩვენ ამ საკითხებს დისკუსიების დროს ყოველთვის ვაყენებთ. სამწუხაროდ, უნდა ითქვას, რომ რუსეთის დელეგაციის მხრიდან დესტრუქციული მიდგომა გრძელდება, მათ შორის ცხინვალისა და სოხუმის წარმომადგენლების მხრიდანაც. ისინი პრაქტიკულად ცდილობენ, რომ თავი აარიდონ ამ თემებს და პასუხიმგებლობა აიცილონ. ხაზი უნდა გავუსვათ, რომ არამარტო ჩვენი დელეგაციის, ასევე საერთაშორისო მონაწილეების პოზიცია იყო ცალსახა და საკმაოდ მკაცრი“,- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ.
ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში, ერთ-ერთ ცენტრალურ საკითხად, იძულებით გადაადგილებული პირების უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნება დაისვა. თუმცა, საკითხის განხილვის დაწყებისთანავე რუსეთის ფედერაციის დელეგაციის წევრებმა, მათ შორის მონაწილეებმა სოხუმიდან და ცხინვალიდან, შეხვედრა, წინა რაუნდების მსგავსად, კვლავ დატოვეს.

В Женеве состоялся 45-й раунд международных дискуссий
9-10 октября в Женеве состоялся 45-й раунд международных дискуссий. Основной темой встречи было обеспечение эффективной работы Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM), обязательное исполнение правосудия и наказания виновных по делам Арчила Татунашвили, Гиги Отхозория и Давида Башарули, вопрос о неприменении силы, существующая ситуация в области прав человека на оккупированных территориях и вопрос возвращения вынужденно переселенных лиц.
Встреча традиционно проводилась в двух группах по вопросам безопасности и гуманитарным вопросам. Гуманитарную группу с грузинской стороны возглавлял Первый заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лаша Дарсалия. Сопредседатели и участники оценили 10 лет с начала Женевских международных дискуссий. Была также отмечена роль международных дискуссий и значение Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM) в вопросе предотвращения эскалации конфликта.
Грузинская делегация сосредоточила внимание на ситуации на оккупированных территориях и заявила, что нынешняя ситуация не соответствует современной эпохе. Были подчёркнуты факты нарушения прав этнических грузин, проживающих на оккупированных территориях, а также закрытие т.н. переходных пунктов, ограничение свободного передвижения, незаконное лишение свободы, ограничение образования на родном языке, обеспечение доступа местного населения к сельскохозяйственным землям и проблемы местного населения, связанные с заграждениями.
«С точки зрения прав человека очень сложная ситуация в Гальском и Ахалгорском районах. Мы всегда ставим эти вопросы во время дискуссий. К сожалению, необходимо отметить, что деструктивные действия со стороны российской делегации,  в том числе представителей Цхинвали и Сухуми продолжаются. Они практически стараются избегать этих тем и ответственности. Необходимо подчеркнуть, что не только позиция нашей делегации, но и международных участников была однозначной и достаточно жесткой», - заявил Первый заместитель Государственного министра Грузии.
Одним из центральных вопросов в рабочей группе по гуманитарным вопросам было безопасное и достойное возвращение внутренне перемещенных лиц. Однако до начала рассмотрения вопроса, члены делегации Российской Федерации, в том числе участники из Сухуми и Цхинвали, опять покинули встречу как и на предыдущем раунде.