ჟენევაში საერთაშორისო დისკუსიების 45-ე რაუნდი გაიმართა
9-10  ოქტომბერს  ჟენევაში საერთაშორისო დისკუსიების მორიგი - 45-ე რაუნდი გაიმართა. განხილვის მთავარი თემა ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმების (IPRM) ეფექტიანი მუშაობის უზრუნველყოფა, არჩილ ტატუნაშვილის, გიგა ოთხოზორიასა და დავით ბაშარულის მკვლელობის საქმეებზე მართლმსაჯულების აღსრულების აუცილებლობა, ძალის არგამოყენების საკითხი, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით არსებული ვითარება და დევნილთა დაბრუნება იყო.
დისკუსიებზე მუშაობა ტრადიციულად ორ - უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფებში წარიმართა. ჰუმანიტარულ ჯგუფში ქართულ მხარეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე ლაშა დარსალია ხელმძღვანელობდა.
თანათავმჯდომარეებისა და მონაწილეების მხრიდან დისკუსიების დაწყებიდან 10 წლის თავზე ჟენევის მოლაპარაკებების მიმდინარეობა შეფასდა. აღინიშნა მისი და აგრეთვე ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) როლი და მნიშვნელობა კონფლიქტის ესკალაციის პრევენციის საქმეში.
ქართული დელეგაციის მხრიდან ყურადღება გამახვილდა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებულ სიტუაციაზე  და ითქვა, რომ იქ არსებული მდგომარეობა თანამედროვე ეპოქისათვის  შეუფერებელია.
ხაზი გაესვა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე  მცხოვრები  ეთნიკურად ქართველი მოსახლეობის უფლებების დარვევის ფაქტებს. აღინიშნა: ე.წ. გადასასვლელი პუნქტების დახურვა, გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვა, თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთა, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვა, მოსახლეობისთვის საკუთრ მიწებზე წვდომის უზრუნველყოფა და მავთულხლართების გავლების შედეგად ადგილობრივებისთვის შექმნილი პრობლემები.
„ადამიანის უფლებების თვალსაზრისით ძალიან მძიმე ვითარებაა გალის და ახალგორის რაიონებში. ჩვენ ამ საკითხებს დისკუსიების დროს ყოველთვის ვაყენებთ. სამწუხაროდ, უნდა ითქვას, რომ რუსეთის დელეგაციის მხრიდან დესტრუქციული მიდგომა გრძელდება, მათ შორის ცხინვალისა და სოხუმის წარმომადგენლების მხრიდანაც. ისინი პრაქტიკულად ცდილობენ, რომ თავი აარიდონ ამ თემებს და პასუხიმგებლობა აიცილონ. ხაზი უნდა გავუსვათ, რომ არამარტო ჩვენი დელეგაციის, ასევე საერთაშორისო მონაწილეების პოზიცია იყო ცალსახა და საკმაოდ მკაცრი“,- განაცხადა სახელმწიფო მინისტრის პირველმა მოადგილემ.
ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში, ერთ-ერთ ცენტრალურ საკითხად, იძულებით გადაადგილებული პირების უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნება დაისვა. თუმცა, საკითხის განხილვის დაწყებისთანავე რუსეთის ფედერაციის დელეგაციის წევრებმა, მათ შორის მონაწილეებმა სოხუმიდან და ცხინვალიდან, შეხვედრა, წინა რაუნდების მსგავსად, კვლავ დატოვეს.

45th round of international discussions was held in Geneva on October 9-10. Central topic of discussion was assurance of efficient operation of Incident Prevention and Response Mechanisms (IPRM), need of enforcement of justice on the cases of murder of Archil Tatunashvili, Giga Otkhozoria and David Basharuli, the issue of non-use of force, human rights situation in the occupied territories and return of IDPs.
During the discussion, work was conducted traditionally in two groups, working on security and humanitarian issues. In Humanitarian group, Georgian party was headed by First Deputy Minister of Reconciliation and Human Equality of Georgia Lasha Darsalia.
Co-chairpersons and participants assessed the history of Geneva at the 10th anniversary of commencement of discussions. The role and significance of Incident Prevention and Response Mechanisms (IPRM) in the matters of prevention of escalation of conflict was also mentioned.
Georgian delegation focused on the existing situation in the occupied territories and mentioned that the existing situation is inappropriate for the present epoch.
The facts of violation of the rights of ethnically Georgian population, living in the occupied territories, were stressed. Closure of the so-called check-points, limitation of the freedom of movement, illegal deprivation of liberty, limitation of education in native language, ensuring access to their own lands for the population and the problems, created as a result of installation of barbed wires were mentioned.
“From the viewpoint of human rights, the situation is very grave in Gali and Akhalgori districts. We always raise these issues during discussions. Unfortunately, it shall be mentioned that Russian delegation, including Tskhinvali and Sokhumi representatives, continues destructive approach. They practically try to avoid these issues and get rid of responsibility. It shall be stressed that not only our, but the international participants’ position was unambiguous and quite strict” – First Deputy State Minister stated.
Safe and dignified return of internally displaced persons was raised as one of the central issued in Humanitarian group. But, as soon as discussion of this issue started, the members of delegation of Russian Federation, including participants from Sokhumi and Tskhinvali, left the meeting, like previous rounds.