შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრ ქეთევან ციხელაშვილსა და საქართველოში ევროკავშირის ელჩ კარლ ჰარცერს შორის გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა გაიმართა.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს აპარატის საქმიანობა გააცნო. ისაუბრა ოკუპირებულ რეგიონებში არსებულ სიტუაციაზე, დეტალურად მიმოიხილა ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების კუთხით არსებული პრობლემები და გამოწვევები.
საუბარი ასევე შეეხო კონფლიქტის მშვიდობიანი მოგვარების საქმეში საქართველოს მთავრობის შერიგებისა და ჩართულობის პოლიტიკას. იმსჯელეს ახალ სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ და ყველა იმ შეღავათზე, რასაც იგი ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ადამიანებისათვის ითვალისწინებს. ქეთევან ციხელაშვილმა ელჩს ინიციატივის ფარგლებში მიმდინარე და დაგეგმილი ღონისძიებების თაობაზეც მიაწოდა ინფორმაცია. ისაუბრეს სამშვიდობო გეგმის განხორციელების გზებსა და პერსპექტივებზე.
ასევე, განიხილეს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის არსებული ორმხრივი ურთიერთობა და თანამშრომლობა. ხაზი გაესვა კონფლიქტის მშვიდობიან მოგვარების საქმეში ევროკავშირის ჩართულობის როლსა და მნიშვნელობას.
სახელმწიფო მინისტრმა სტუმარს მხარდაჭერისა და კოორდინირებული თანამშრომლობისათვის მადლობა გადაუხადა. შეხვედრის დასასრულს, მხარეებმა, ურთიერთობების კიდევ უფრო გაღრმავების შესაძლებლობებზე იმსჯელეს და ერთმანეთს წარმატება უსურვეს.

Состоялась ознакомительная встреча между Государственным министром Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и послом ЕС в Грузии Карлом Харцельем.
Государственный министр проинформировала посла о деятельности Аппарата. На встрече обсудили существующую ситуацию на оккупированных территориях, детально рассмотрели факты нарушений прав человека, гуманитарные проблемы и вызовы в сфере безопасности.
Также рассмотрели политику примирения и вовлечения Правительства Грузии в вопросе мирного разрешения конфликта. Отметили новую мирную инициативу Правительства Грузии «Шаг к лучшему будущему» и все льготы, которые предоставляет инициатива населению, проживающему на оккупированных территориях. Кетеван Цихелашвили проинформировала посла о текущих и запланированных мероприятиях в рамках инициативы.
На встрече говорили о путях и перспективах осуществления мирного плана. Также обсудили двусторонние отношения и сотрудничество между Грузией и Европейским Союзом.
Была подчеркнута роль и важность участия ЕС в мирном разрешении конфликта. Государственный министр поблагодарила посла за поддержку и сотрудничество. В конце встречи стороны обсудили возможности дальнейшего сотрудничества и пожелали друг другу успехов.