ქეთევან ციხელაშვილი ახალქალაქის პირველ საჯარო სკოლას ესტუმრა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ახალქალაქის პირველ საჯარო სკოლას ესტუმრა, სადაც პედაგოგებსა და მოსწავლეებს შეხვდა და დამხმარე ორენოვანი მასწავლებლის მიერ ჩატარებულ ღია გაკვეთილს დაესწრო.
პედაგოგებთან შეხვედრისას მან ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის ქართული ენის დასაუფლებლად განხორციელებულ პროგრამებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მსგავსი პროგრამების პარალელურად სახელმწიფო მათი მშობლიური ენის შენარჩუნებაზეც ზრუნავს.
სახელმწიფო მინისტრმა ორენოვანი დამხმარე მასწავლებლების  როლზე გაამახვილა ყურადღება და განაცხადა, რომ  ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების მიერ ქართული ენის შესწავლის საქმეში მათ დიდი წვლილი შეაქვთ.  ისაუბრა „ქართულ ენაში მომზადების საგანამნათლებლო პროგრამის“ (ე.წ. 1+4 პროგრამის) მნიშვნელობაზეც, რომლის გავლის შემდგომაც სტუდენტებს საჯარო სექტორში სტაჟირების გავლა გამარტივებულად შეუძლიათ.
მოგვიანებით სახელმწიფო მინისტრი მერვე კლასში ქართულის გაკვეთილს დაესწრო, რომელიც სწორედ დამხმარე ორენოვანმა მასწავლებელმა ჩაატარა. მოსწავლეებთან ერთად ქეთევან ციხელაშვილმა სახელმწიფო ენის შესწავლის აუცილებლობაზე იმსჯელა და განაცხადა, რომ ეს მათ ქვეყნის საზოგადოებრივ ცხოვრებაში სრულფასოვნად ჩართვის საშუალებას მისცემს. მისი თქმით, დღევანდელი დღის მთავარი გზავნილი ისაა, რომ სახელმწიფო ზრუნავს თავის მოსახლეობაზე.
„დღეს ბავშვები თავიანთ ოცნებებზე საუბრობდნენ და იმისათვის, რომ ეს ოცნებები ახდეს და ისინი საკუთარ სამშობლოში წარმატებულები იყვნენ, ხარისხიანი განათლება უნდა ჰქონდეთ. რა თქმა უნდა, კარგად უნდა იცოდნენ მშობლიური ენა და ასევე სახელმწიფო ენა, რათა მათთვის არც ერთი დახურული კარი არ არსებობდეს.
„პედაგოგებთან იმაზეც ვისაუბრეთ, რომ ამ სკოლისა და სამცხე-ჯავახეთის სხვა სკოლების კურსდამთავრებულები უკვე ძალიან წარმატებით სარგებლობენ „1+4 პროგრამით“, სახელმწიფო ენას ეუფლებიან  და შემდეგ უკვე გამარტივებული წესით სასურველი უნივერსიტეტის სასურველ პროფესიაზე აბარებენ. ამ სტუდენტებისათვის სახელმწიფო უწყებებში სტაჟირების მასშტაბურ პროგრამას ვახორციელებთ. 150-ზე მეტმა  ახალგაზრდამ, ძირითადად ჩვენმა ეთნიკურად სომეხმა და აზერბაიჯანელმა თანამოქალაქეებმა, სტაჟირება უკვე გაიარეს. ეს ახალგაზრდები ძალიან ნიჭიერები არიან და არაჩვეულებრივი რესურსია იმისათვის, რომ როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე, სხვადასხვა სფეროში, საქმიანობა წარმატებით გააგრძელონ. ჩვენი ამოცანაა ამ რეგიონიდან კიდევ უფრო მეტი წარმატებული ახალგაზრდა გვყავდეს,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
პროგრამას  „არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლების პროფესიული განვითარება“ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს.მისი მიზანია ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების და სწავლა-სწავლების პროცესის ხელშეწყობა სახელმწიფო ენის გაძლიერების გზით.

Кетеван Цихелашвили посетила публичную школу № 1 г. Ахалкалаки
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили посетила публичную школу № 1 г. Ахалкалаки, где встретилась с учителями и учениками школы. Кетеван Цихелашвили присутствовала на открытом уроке, который был проведён двуязычными вспомогательными педагогами.
Во время встречи с преподавателями Государственный министр Грузии говорила о программах, осуществляемых для представителей этнических меньшинств для изучения грузинского языка и отметила, что параллельно с аналогичными программами, государство заботится о сохранении их родного языка.
Государственный министр подчеркнула роль двуязычных вспомогательных педагогов и заявила, что они вносят большой вклад в вопросе изучения грузинского языка представителями этнических меньшинств. Кетеван Цихелашвили говорила и о важности «Образовательной программы на грузинском языке» («Программа 1+4») после завершения которой студенты смогут пройти стажировку в государственных ведомствах.
Позже Государственный министр посетила урок грузинского языка в восьмом классе, который провела двуязычный вспомогательный педагог. Вместе с учениками Кетеван Цихелашвили обсудила необходимость изучения государственного языка и отметила, что знание языка позволит им полноценно участвовать в общественной жизни в стране. По словам Государственного министра, главным посланием сегодняшнего дня является то, что государство заботится о своем населении.
«Сегодня дети говорили о своих мечтах, а для того, чтобы эти мечты осуществились и они добились успеха на родине у них должно быть качественное образование. Разумеется, они должны хорошо знать свой родной язык, а также государственный язык, чтобы для них не существовали закрытые двери.
Мы также говорили с учителями, что выпускники этой школы и других школ региона Самцхе-Джавахети очень успешно пользуются «программой 1+4», они изучают государственный язык, а затем в упрощённой форме поступают в университет на желаемую профессию. Для этих студентов мы проводим масштабную программу стажировки в государственных ведомствах. Более 150 молодых людей, в основном этнические армяне и азербайджанцы уже прошли стажировку. Эти молодые люди очень талантливы - это прекрасный ресурс для продолжения своей деятельности в различных областях, как на центральном, так и на местном уровне. Нашей задачей является, чтобы у нас было больше успешных молодых людей из этого региона », - заявила Кетеван Цихелашвили.