ქეთევან ციხელაშვილი ახალქალაქის პირველ საჯარო სკოლას ესტუმრა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ახალქალაქის პირველ საჯარო სკოლას ესტუმრა, სადაც პედაგოგებსა და მოსწავლეებს შეხვდა და დამხმარე ორენოვანი მასწავლებლის მიერ ჩატარებულ ღია გაკვეთილს დაესწრო.
პედაგოგებთან შეხვედრისას მან ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისათვის ქართული ენის დასაუფლებლად განხორციელებულ პროგრამებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მსგავსი პროგრამების პარალელურად სახელმწიფო მათი მშობლიური ენის შენარჩუნებაზეც ზრუნავს.
სახელმწიფო მინისტრმა ორენოვანი დამხმარე მასწავლებლების  როლზე გაამახვილა ყურადღება და განაცხადა, რომ  ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების მიერ ქართული ენის შესწავლის საქმეში მათ დიდი წვლილი შეაქვთ.  ისაუბრა „ქართულ ენაში მომზადების საგანამნათლებლო პროგრამის“ (ე.წ. 1+4 პროგრამის) მნიშვნელობაზეც, რომლის გავლის შემდგომაც სტუდენტებს საჯარო სექტორში სტაჟირების გავლა გამარტივებულად შეუძლიათ.
მოგვიანებით სახელმწიფო მინისტრი მერვე კლასში ქართულის გაკვეთილს დაესწრო, რომელიც სწორედ დამხმარე ორენოვანმა მასწავლებელმა ჩაატარა. მოსწავლეებთან ერთად ქეთევან ციხელაშვილმა სახელმწიფო ენის შესწავლის აუცილებლობაზე იმსჯელა და განაცხადა, რომ ეს მათ ქვეყნის საზოგადოებრივ ცხოვრებაში სრულფასოვნად ჩართვის საშუალებას მისცემს. მისი თქმით, დღევანდელი დღის მთავარი გზავნილი ისაა, რომ სახელმწიფო ზრუნავს თავის მოსახლეობაზე.
„დღეს ბავშვები თავიანთ ოცნებებზე საუბრობდნენ და იმისათვის, რომ ეს ოცნებები ახდეს და ისინი საკუთარ სამშობლოში წარმატებულები იყვნენ, ხარისხიანი განათლება უნდა ჰქონდეთ. რა თქმა უნდა, კარგად უნდა იცოდნენ მშობლიური ენა და ასევე სახელმწიფო ენა, რათა მათთვის არც ერთი დახურული კარი არ არსებობდეს.
„პედაგოგებთან იმაზეც ვისაუბრეთ, რომ ამ სკოლისა და სამცხე-ჯავახეთის სხვა სკოლების კურსდამთავრებულები უკვე ძალიან წარმატებით სარგებლობენ „1+4 პროგრამით“, სახელმწიფო ენას ეუფლებიან  და შემდეგ უკვე გამარტივებული წესით სასურველი უნივერსიტეტის სასურველ პროფესიაზე აბარებენ. ამ სტუდენტებისათვის სახელმწიფო უწყებებში სტაჟირების მასშტაბურ პროგრამას ვახორციელებთ. 150-ზე მეტმა  ახალგაზრდამ, ძირითადად ჩვენმა ეთნიკურად სომეხმა და აზერბაიჯანელმა თანამოქალაქეებმა, სტაჟირება უკვე გაიარეს. ეს ახალგაზრდები ძალიან ნიჭიერები არიან და არაჩვეულებრივი რესურსია იმისათვის, რომ როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე, სხვადასხვა სფეროში, საქმიანობა წარმატებით გააგრძელონ. ჩვენი ამოცანაა ამ რეგიონიდან კიდევ უფრო მეტი წარმატებული ახალგაზრდა გვყავდეს,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
პროგრამას  „არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლების პროფესიული განვითარება“ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს.მისი მიზანია ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების და სწავლა-სწავლების პროცესის ხელშეწყობა სახელმწიფო ენის გაძლიერების გზით.

State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili visited Akhalkalaki Public School # 1 where she met with teachers and pupils and attended an open lesson conducted by an auxiliary bilingual teacher.
During the meeting with the teachers she spoke about the Georgian language programs implemented for the ethnic minority representatives and noted that in parallel of these programs the state cares about maintaining their native language, as well.
The State Minister emphasized on the role of bilingual assistant teachers and stated that they have a huge continuation in the learning process of Georgian language by the representatives of ethnic minorities. She spoke about the importance of "Educational Program for Training in Georgian Language" (so called 1 + 4 program), after which students can do internships in the public sector in a simplified way.
Later the State Minister attended the Georgian lesson in the eighth grade, which was conducted exactly by an assistant bilingual teacher. Together with pupils, Ketevan Tsikhelashvili discussed the necessity of studying the state language and said that it will give them opportunity to fully engage in social life of the country. According to her, today's main message is that the state truly cares about its population.
"Today children talked about their dreams and in order to make these dreams come true and for them to be successful in their homeland, they should have a good education. Of course, they should know their native language and also the state language in order not to have any closed door.
"We also spoke with teachers that the graduates of this school and other schools of Samtskhe-Javakheti are already very successfully using " 1 + 4 program ", they are learning the state language and then simplify apply for desired profession of the desired university. We are conducting a large scale program of internship in state agencies for these students. More than 150 young people, mostly ethnic Armenians and Azerbaijani citizens, have already undergone internships. These young people are very talented and are a wonderful resource in order to continue their activities in various fields, both at the central and local levels. Our task is to have even more successful youngsters from this region," Ketevan Tsikhelashvili said.
The program "Professional Development of Non-Georgian Schools Teachers" is implemented by the National Center for Teacher Professional Development. Its objective is to facilitate professional development and teaching-learning process of non-Georgian language schools of compact settlements with ethnic minorities, by strengthening the state language.