„ეს ფორმატები არათუ უნდა შენარჩუნდეს, არამედ ეფექტური უნდა გახდეს“ - ასე ეხმაურება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი რუსეთის საგარეო უწყების ოფიციალური წარმომადგენლის მარია ზახაროვას განცხადებას იმის თაობაზე, რომ „ ქართველი პარტნიორები არ არიან მზად მონაწილეობა მიიღონ ერთობლივ მუშაობაში, რაც საზღვრისპირა ტერიტორიაზე დაძაბულობას შეამცირებს.“
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, ქართული მხარე კონსტრუქციულად არის ჩართული მოლაპარაკების ყველა ფორმატში და მკაფიოდ აცხადებს ყველგან, მათ შორის ახლახან გამართულ ჟენევის რაუნდზეც, რომ ინციდენების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრა აუცილებლად უნდა გაგრძელდეს, რომ ეს აუცილებელია იმ ელემენტარული სტაბილურობისათვის, რომელიც მავთულხლართების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის ყოველდღიური ცხოვრებისათვის არის საჭირო .
„გაუგებარია რას ემსახურება ასეთი ტიპის განცხადებები მაშინ, როცა ქართული მხარის პოზიცია ასეთი ცალსახაა. ეს ფორმატები არათუ უნდა შენარჩუნდეს, არამედ ეფექტური უნდა გახდეს, რადგან მშვიდობისა და სტაბილურობისათვის აუცილებელია დღევანდელი სტატუს-კვო შეიცვალოს და კონფლიქტი მშვიდობიანად მოგვარდეს.
„ რა თქმა უნდა, ვერანაირ საზღვრებზე ვერ იქნება საუბარი და ეს ძალიან კარგად უნდა ესმოდეს ყველას, მათ შორის რუსეთის ფედერაციასაც. დღეს ჩვენ ვსაუბრობთ მავთულხლართებით შემოსაზღვრულ საოკუპაციო ხაზზე, რომელიც ადამიანებს ყოველდღიურ ცხოვრებაში ხელს უშლის. ძალიან მძიმე მდგომარეობაში აგდებს განსაკუთრებით მავთულხლართებს მიღმა მცხოვრებ ადამიანებს, იქნებიან ესენი ქართველები, ოსები თუ აფხაზები. იქ მცხოვრები ქართველები კიდევ უფრო მძიმე მდგომარეობაში არიან, რადგან ორმაგ დისკრიმინაციას განიცდიან,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Ketevan Tsikhelashvili - IPRM meetings should continue, this is essential for basic stability
"These formats are not only to maintain, but also cost-effective to turn" -State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili commented on the statement made by Russian Foreign Ministry spokesman Maria Zaharova regarding that "Georgian partners are not ready to participate in joint work that reduces tensions in the border area."
According to the State Minister, the Georgian side is constructively engaged in all the negotiations and clearly states everywhere, Including the recent Geneva rounds that the Incident Prevention and Response Mechanism acceptance should continue, That it is necessary for the basic stability needed for the daily lives of the population living on both sides of the wire fences.
"It is not clear what is the purpose of such statements, when the position of the Georgian side is so clear. These formats should not only be maintained but also become effective, since peace and stability is necessary to change today's status quo and resolve the conflict peacefully.
‘’Of course, there can be no talks on any borders and it everyone should be aware of it, including the Russian Federation. Today we are talking about occupation line fenced by barbed wire, that prevents people from everyday lives. In very difficult situation are especially people living beyond the barbed wire fences will be they Georgians, Ossetians or Abkhazians. Georgians living here are in even more difficult situation as, they suffer from double discrimination, "- said Ketevan Tsikhelashvili.