„ეს ფორმატები არათუ უნდა შენარჩუნდეს, არამედ ეფექტური უნდა გახდეს“ - ასე ეხმაურება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი რუსეთის საგარეო უწყების ოფიციალური წარმომადგენლის მარია ზახაროვას განცხადებას იმის თაობაზე, რომ „ ქართველი პარტნიორები არ არიან მზად მონაწილეობა მიიღონ ერთობლივ მუშაობაში, რაც საზღვრისპირა ტერიტორიაზე დაძაბულობას შეამცირებს.“
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, ქართული მხარე კონსტრუქციულად არის ჩართული მოლაპარაკების ყველა ფორმატში და მკაფიოდ აცხადებს ყველგან, მათ შორის ახლახან გამართულ ჟენევის რაუნდზეც, რომ ინციდენების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის შეხვედრა აუცილებლად უნდა გაგრძელდეს, რომ ეს აუცილებელია იმ ელემენტარული სტაბილურობისათვის, რომელიც მავთულხლართების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის ყოველდღიური ცხოვრებისათვის არის საჭირო .
„გაუგებარია რას ემსახურება ასეთი ტიპის განცხადებები მაშინ, როცა ქართული მხარის პოზიცია ასეთი ცალსახაა. ეს ფორმატები არათუ უნდა შენარჩუნდეს, არამედ ეფექტური უნდა გახდეს, რადგან მშვიდობისა და სტაბილურობისათვის აუცილებელია დღევანდელი სტატუს-კვო შეიცვალოს და კონფლიქტი მშვიდობიანად მოგვარდეს.
„ რა თქმა უნდა, ვერანაირ საზღვრებზე ვერ იქნება საუბარი და ეს ძალიან კარგად უნდა ესმოდეს ყველას, მათ შორის რუსეთის ფედერაციასაც. დღეს ჩვენ ვსაუბრობთ მავთულხლართებით შემოსაზღვრულ საოკუპაციო ხაზზე, რომელიც ადამიანებს ყოველდღიურ ცხოვრებაში ხელს უშლის. ძალიან მძიმე მდგომარეობაში აგდებს განსაკუთრებით მავთულხლართებს მიღმა მცხოვრებ ადამიანებს, იქნებიან ესენი ქართველები, ოსები თუ აფხაზები. იქ მცხოვრები ქართველები კიდევ უფრო მძიმე მდგომარეობაში არიან, რადგან ორმაგ დისკრიმინაციას განიცდიან,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«Эти форматы не только должны быть сохранены, но и должны стать более эффективными» - так отвечает Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой, относительно заявления, что «грузинские партнеры не готовы принять участие в совместной работе, которая уменьшит напряжение на приграничных территориях».
По словам Государственного министра Грузии, грузинская сторона конструктивно участвует в переговорах всех форматов и везде четко заявляет, в том числе и на недавно проведенном Женевском раунде, что встречи в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM) обязательно должны быть продолжены - это важно для элементарной стабильности, которая необходима для повседневной жизни населения проживающего по обе стороны заграждений.
«Неясно, чему служат заявления подобного типа, когда позиция грузинской стороны абсолютно ясна. Эти форматы не только должны быть сохранены, но и должны стать более эффективными, поскольку для мира и стабильности необходимы изменения нынешнего статус-кво и разрешение конфликта мирным путем.
Конечно, речь не может идти ни о каких-либо границах и все это должно быть понятно всем, включая Российскую Федерацию. Сегодня мы говорим об оккупационной линии, огороженной колючей проволокой, которая мешает людям в повседневной жизни. В очень сложной ситуации находятся люди, особенно проживающие по ту сторону колючей проволоки, будут ли это грузины, осетины или абхазы. Проживающие там этнические грузины, находятся в более сложной ситуации, потому что они страдают от двойной дискриминации», - заявила Кетеван Цихелашвили