შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატს, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურს, გაეროს ქალთა ორგანიზაციას, სახალხო დამცველის წარმომადგენლებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და ადგილობრივ მოსახლეობას შორის, სოფელ ერგნეთში, შეხვედრა გაიმართა, რომელზეც ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში (IPRM) 2018 წლის განმავლობაში ჩატარებულ შეხვედრებზე იმსჯელეს.
შეხვედრაზე დამსწრე საზოგადოებას დეტალური ინფორმაცია მიაწოდეს IPRM-ის მიმდინარეობის შესახებ და ხაზი გაუსვეს მისი შეუფერხებლად გაგრძელების აუცილებლობას.
„მსგავსი შეხვედრები პერიოდულად ტარდება როგორც თბილისში, ისე რეგიონებში. მედიას, არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და დაინტერესებულ ადამიანებს ინფორმაცია მივაწოდეთ IPRM-ს მიმდინარეობის შესახებ -თუ რა ეტაპზე ვართ და რა საკითხები განიხილება ჰუმანიტარული და უსაფრთხოების კუთხით. მათ ყველა კითხვაზე მიიღეს პასუხი,“ - განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ზვიად ზვიადაძემ.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ერთობლივი საქმიანობით აღნიშნული პროექტი უკვე ორი წელია მიმდინარეობს.

В Эргнети проинформировали представителей НПО и население о встречах IPRM
В селе Эргнети состоялась встреча между представителями Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия, Службой государственной безопасности, организацией «Женщины ООН», Аппарата Народного защитника, НПО и местным населением, на которой обсудили встречи в рамках Механизма по предотвращению и реагированию на инциденты (IPRM), проведенные в 2018 году.
На встрече представили детальную инфорацию о ходе IPRM и подчеркнули необходимость беспрепятственного продолжения встреч в рамках формата.
«Подобные встречи периодически проводятся как в Тбилиси, так и в регионах. Мы предоставили СМИ, НПО и заинтересованным лицам информацию о ходе IPRM - на каком этапе мы находимся и какие вопросы обсуждаются с точки зрения гуманитарной деятельности и вопросов безопасности. Они получили ответы на все вопросы», - заявил руководитель департамента Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Звиад Звиададзе.
Проект уже два года, как осуществляется совместно с Аппаратом государственного министра и организацией «Женщины ООН».