შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილის პოსტს ლია გიგაური დაიკავებს. იგი სამოქალაქო თანასწორობის მიმართულებებზე იმუშავებს.
ლია გიგაური 2013-დან 2018 წლამდე საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე იყო. მანამდე კი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ზოგადი განათლების მართვისა და განვითარების დეპარტამენტის უფროსი. აქვს მრავალწლიანი პედაგოგიური, მენეჯერული და სხვადასხვა ხელმძღვანელ პოზიციაზე მუშაობის გამოცდილება.
სწავლობდა ივანე ჯავხიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ფიზიკის ფაკულტეტზე. ასევე, ი. გოგებაშვილის სახელობის სახელმწიფო პედაგოგიური უნივერსიტეტში, მათემატიკა-ფიზიკის ფაკულტეტზე. ასპირანტურა საქართველოს პედაგოგიურ მეცნიერებათა ეროვნული ინსტიტუტში გაიარა. არის ბიზნესის ადმინისტრირების დოქტორი.

Лия Гигаури назначена заместителем Кетеван Цихелашвили
Пост Заместителя государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия займет Лия Гигаури. Лия Гигаури будет работать по направлению гражданского равноправия.
С 2013 г. по 2018 год Лия Гигаури работала заместителем министра образования, науки, культуры и спорта Грузии. До этого она работала руководителем департамента управления и развития общего образования Министерства образования и науки Грузии. Имеет многолетний опыт педагогической, менеджерской работы, находилась на разных руководящих должностях.
Лия Гигаури училась в Тбилисском государственном университете им. Иване Джавахишвили на факультете физики, а также в Государственном педагогическом университете имени Я. Гогебашвили на физико-математическом факультете. Аспирантуру проходила в Национальном институте педагогических наук Грузии. Является доктором администрирования бизнеса.