ქეთევან ციხელაშვილმა პროექტი „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ გახსნა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სსიპ-ის „ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის” დირექტორთან ნინო ბოლქვაძესთან  ერთად პროექტი „ახალგაზრდა ევროპელი ელჩები“ გახსნა.
პროექტი 2018 წლის ოქტომბრიდან 2019 წლის მაისის ჩათვლით, საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის სოფლებსა და ქალაქებში საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის მნიშვნელობის შესახებ საინფორმაციო შეხვედრების ჩატარებას ითვალისწინებს.
პროექტის პირველ ეტაპზე საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის” (PITA) ახალგაზრდული ცენტრების წევრებისგან შეიქმნება მობილური ჯგუფი, რომლებიც ნატოსა და ევროკავშირის, დასავლური ღირებულებების, საქართველოს ევროპული და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის საკითხებზე გადამზადდებიან.  მეორე ეტაპზე კი მობილური ჯგუფის წევრები რეგიონებში აღნიშნულ საკითხებზე მშობლებთან, პედაგოგებთან და მოსწავლეებთან შეხვედრებს დაიწყებენ.
სახელმწიფო მინისტრმა პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა, და განაცხადა, რომ პროექტის ფარგლებში უკვე გადამზადდნენ სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის ახალგაზრდები, რომელთაც მთელი საქართველოს მასშტაბით მოქალაქეებთან ისაუბრეს იმაზე, თუ რას ნიშნავს  საქართველოს ევროპული ინტეგრაცია და რა სარგებლის მომტანია ეს თითოეული მათგანისათვის.
„ყოველთვის ვამბობთ და ხაზს ვუსვამთ, რომ ჩვენი საზოგადოება მყარად უჭერს მხარს ამ კურსს და ეს სიმართლეა. თუმცა, ჩვენი ამოცანაა, რომ ყველგან, საქართველოს ყველა კუთხე-კუნჭულში, თითოეული ჩვენი თანამოქალაქის მიერ, რომელი ეთნიკური წარმომავლობისაც არ უნდა იყოს იგი, ეს გაცნობიერებული არჩევანი იყოს. რა თქმა უნდა, გამოწვევად რჩება ის, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არ გვაქვს  პირდაპირი წვდომა. საუბედუროდ, იქ ძალიან ძლიერია რუსული პროპაგანდა და ის  სტერეოტიპებიც, რომელთა გენერირებაც ხდება სწორედ ანტიდასავლური განწყობების გასაღვივებლად. თუმცა, დარწმუნებული ვარ, რომ სწორედ ახალგაზრდები შეძლებენ თანატოლებს მიაწვდინონ ხმა იმის თაობაზე, თუ რას ნიშნავს  თავისუფლება, ღირსება, ერთმანეთის პატივისცემა და რას ნიშნავს ერთიანობა მრავალფეროვნებით, სწორედ ისე, როგორც საქართველო საუკუნეების განმავლობაში არსებობდა,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
პროექტი უკვე მეორედ ხორციელდება. პირველი ნაკადის ფარგლებში,  გადამზადდნენ ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდები, რომლებმაც ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ 60 სოფელში 79 საინფორმაციო შეხვედრა ჩაატარეს.
პროექტი ორგანიზებულია სსიპ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრისა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის” (PITA) მიერ, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინიციატივითა და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с директором ЮЛПП «Информационного центра по НАТО и ЕС» Нино Болквадзе открыла проект «Молодые европейские послы».
Проект предусматривает проведение информационных встреч в селах и городах Грузии о важности европейской и евроатлантической интеграции Грузии с октября 2018 года по май 2019 года.
На первом этапе проекта будет создана мобильная группа из членов молодежных центров Ассоциации ООН Грузии «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA), которые пройдут подготовку по вопросам НАТО и ЕС, западным ценностям, европейской и евроатлантической интеграции Грузии. На втором этапе участники мобильных групп проведут встречи по вышеуказанным вопросам с родителями, учителями и учениками. Государственный министр Грузии говорила о важности проекта и отметила, что в рамках проекта уже были переподготовлены молодые люди разного этнического происхождения, которые встречались с гражданами Грузии и ознакомили их с информацией об европейской интеграции Грузии и тех её выгодах, которые она принесёт каждому из нас.
«Мы всегда говорим и подчеркиваем, что наше общество твердо поддерживает этот курс и это правда. Однако наша задача состоит в том, чтобы во всех уголках Грузии для каждого гражданина нашей страны, независимо от этнического происхождения это стало сознательным выбором. Конечно, остается вызовом, что у нас нет прямого доступа к оккупированным территориям. К сожалению, там очень сильная российская пропаганда и те стереотипы, которые порождают антизападные настроения. Однако я уверена, что молодые люди смогут донести голос до своих сверстников о том, что означает свобода, достоинство, уважение друг друга и что означает единство многообразия, существуюшее в Грузии веками», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Проект осуществляется во второй раз. В рамках первого потока были переподготовлены молодые люди, проживающие в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств. Было проведено 79 встреч в 60 сёлах, где компактно проживают представители этнических меньшинств. Проект организован ЮЛПП «Информационным центром по НАТО и ЕС» и Ассоциацией ООН Грузии «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) по инициативе Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия при финансовой поддержке Агентства США по международному развитию (USAID).