27 ოქტომბერი აფხაზური ენის დაცვის დღეა
27 ოქტომბერი აფხაზური ენის დაცვის დღეა. სახლემწიფო მინისტრის აპარატი გილოცავთ, პირველ რიგში კი ვულოცავთ აფხაზურ საზოგადოებას.
აფხაზური ენის დაცვა საქართველოს კონსტიტუციითაა გარანტირებული და მასზე ზრუნვა კონსტიტუციური ვალდებულებაა. სამწუხაროდ ახლა აფხაზური ენასა და იდენტობას ოკუპირებულ ტერიტორიაზე რუსიფიკაციის გამო ექმნება სერიოზული საფრთხე, ამ ფონზე მისი დაცვა კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი სახელმწიფოებრივი ამოცანაა.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატი აგრძელებს მუშაობას სხვადასხვა უწყებებთან, რომ კიდევ უფრო მეტად გამყარდეს და გაფართოვდეს ენის შენარჩუნებისა და განვითარების შესაძლებლობები აკადემიურ და სამეცნიერო წრეებში, ასევე ყველა იმ პირისთვის ვისაც სურს აფხაზური ენის შესწავლა.

27 октября - день защиты абхазского языка. Аппарат государственного министра поздравляет всех, и в первую очередь - абхазскую общественность с этим днём.
Защита абхазского языка гарантирована конституцией Грузии, а забота о нём является конституционным обязательством. К сожалению, сейчас абхазский язык и идентичность находятся под серьезной угрозой из-за руссификации на оккупированных территориях. На этом фоне защита языка является более важной задачей государства.
Аппарат государственного министра продолжает сотрудничать с разными ведомствами в целях дальнейшего укрепления и расширения возможностей сохранения и развития языка в академических и научных кругах, а также для всех лиц, желающих изучить абхазский язык.