მოხალისეები ადრეული ქორწინების, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შესახებ საინფორმაციო კამპანიას ჩაატარებენ
31 ოქტომბერი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაურმა პროექტის „ახალგაზრდები გენდერული თანასწორობისათვის“ მოხალისეებს სერთიფიკატები გადასცა, რომლებიც  დასავლეთ საქართველოს იმ მუნიციპალიტეტებსა და სოფლებში, სადაც მცირერიცხოვანი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები ცხოვრობენ, ადრეული ქორწინების, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შესახებ საინფორმაციო კამპანიას ჩაატარებენ.
მოხალისეებმა  გადამზადება უკვე გაიარეს. ღონისძიებაზე მათ აგრეთვე აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს სოციალური განვითარების მიმართულების ხელმძღვანელი თამარ სირბილაძე,    ,,ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის [PITA]“ დირექტორი ლაშა ჯუღელი,  და ტრეფიკინგის სახელმწიფო ფონდის დირექტორი მერი მაღლაფერიძე შეხვდნენ.
„ერთ-ერთი ფოკუსი, რის შესახებაც მოხალისეები აქცენტს გააკეთებენ, სახელმწიფო სერვისების შეთავაზებაა, რათა თითოეულ ჩვენს მოქალაქეს, ვისაც ამ გამოწვევებთან შეხება მოუწევს, ინფორმაცია ჰქონდეს  იმის შესახებ თუ, ვის უნდა მიმართოს და რა მხარდაჭერას სთავაზობს სახელმწიფო“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.
პროექტი უკვე მეორედ ხორციელდება. პირველი ნაკადის ფარგლებში ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში მცხოვრები ახალგაზრდები გადამზადდნენ, რომლებმაც ოჯახში ძალადობისა და ადრეული ქორწინების თემაზე 66 სოფელში 200-მდე შეხვედრა ჩაატარეს, რომელთაც 6300 ბენეფიციარი დაესწრო. შეხვედრები ჩატარდა ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ სამ რეგიონში - ქვემო ქართლში, სამცხე-ჯავახეთსა და კახეთში.
ახალგაზრდებმა შეხვედრები გამართეს სხვადასხვა სამიზნე ჯგუფთან - მოსწავლეებთან, მასწავლებლებთან, მშობლებთან, თემის ლიდერებთან. ისინი ახლაც განაგრძობენ მუნიციპალიტეტიდან დაშორებულ, მჭიდროდ დასახლებულ, სოფლებში შეხვედრების ჩატარებას.
პროექტი „ახალგაზრდები გენდერული თანასწორობისათვის“ სახელმწიფო მინისტრის აპარატისა და საქართველოს გაეროს ასოციაციის „ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის” (PITA) ერთობლივი ინიციატივის ფარგლებში ხორციელდება, რომელსაც ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID)  აფინანსებს.

Волонтёры проведут информационную кампанию по вопросам раннего брака, насилия в отношении женщин и насилия в семье
31 October 2018
Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури вручила сертификаты волонтёрам проекта «Молодежь за гендерное равноправие», которые проведут информационную кампанию в тех муниципалитетах и сёлах Западной Грузии, где проживают представители малочисленных групп этнических меньшинств на тему ранних браков, насилия в отношении женщин и насилия в семье. Волонтёры уже прошли переподготовку.
На мероприятии с волонтёрами встретились представитель Ассоциации ООН в Грузии - директор «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) Лаша Джугели и директор Государственного фонда трефикинга Мэри Маглаперидзе. «Внимание волонтёров будет акцентировано на предоставление информации о государственных услугах, чтобы каждый гражданин, кому приходится сталкиваться с этими вызовами знал к кому обратиться и какую поддержку предлагает государство», - заявила Лия Гигаури.
Проект уже осуществляется во второй раз. В рамках первого проекта были переподготовлены молодые люди, проживающие в регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств, которые провели около 200 встреч в 66 деревнях на тему семейного насилия и ранних браков, в которых приняли участие 6300 бенефициаров. Встречи проводились в трех регионах, где компактно проживают представители этнических меньшинств: Квемо Картли, Самцхе-Джавахети и Кахети. Волонтёры провели встречи с разными целевыми группами: с учениками, учителями, родителями, лидерами общин. Они и сейчас продолжают проводить встречи в густонаселенных сёлах, отдалённых от муниципалитета.
Проект «Молодежь за гендерное равноправие» осуществляется в рамках совместной инициативы Аппарата Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия и Ассоциации ООН Грузии «Программы поддержки толерантности, гражданского сознания и интеграции» (PITA) при финансовой поддержке Агентства США по международному развитию (USAID).