ნატო, როგორც უალტერნატივო გზა ქვეყნის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად - ამ თემაზე ისაუბრა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოს თავდაცვისა და უსაფრთხოების რიგით მე-12 კონფერენციაზე, რომელიც თემაზე „ნატო-ს ღია კარის პოლიტიკა ნატო-ს სამიტის შემდეგ“ მსჯელობით გრძელდება.
თავის მოხსენებაში სახელმწიფო მინისტრმა ყურადღება ოკუპაციის საფრთხეებზე გაამახვილა და საქართველოსათვის ალიანსის წევრობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„დღეს საქართველოსათვის ერთ-ერთ კრიტიკულად მნიშვნელოვან საკითხზე ვმსჯელობთ. ესაა ნატო-ში გაწევრიანების პერსპექტივა, საქართველოს რეფორმების დღის წესრიგი, ამ გზაზე ტრანსფორმაცია და ნატო-ს ღია კარის პოლიტიკა. ამას ივლისში ჩატარებული ბრიუსელის სამიტის ჭრილში განვიხილავთ. ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ კიდევ ერთხელ წარმოჩინდეს ის წარმატება, რომელიც საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზაზე გააჩნია და კიდევ ერთხელ გავუსვათ ხაზი თუ რას ნიშნავს საქართველოსათვის ნატოს წევრობა. რომ ეს არ არის მხოლოდ არჩევანი. ესაა უალტერნატივო გზა, მაშინ როდესაც ქვეყანას აქვს უსაფრთხოების ისეთი გამოწვევა, როგორიც მიმდინარე ოკუპაციაა.
„ნატო-ს წევრობა, ფაქტობრივად შვიდი ათწლეულის განმავლობაში, ევროპის ბევრი ქვეყნისათვის იყო უსაფრთხოებისა და მშვიდობის ის ქოლგა, რომლის ქვეშაც ისინი ახერხებდნენ ეკონომიკურ განვითარებას, მოსახლეობის კეთილდღეობის უზრუნველყოფასა და სტაბილურ, დემოკრატიულ კონსოლიდაციას. ეს გვინდა ჩვენც. ჩვენი კურსი არავის წინააღმდეგ არაა მიმართული და ეს ჩემი მხრიდან ცალსახად აღინიშნა“, - გნაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
„საქართველოს თავდაცვის და უსაფრთხოების კონფერენცია“ გადაწყვეტილებების მიმღებ პირებს, საერთაშორისო ექსპერტებსა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს მასპინძლობს, რომლებიც საერთაშორისო წესრიგის წინაშე არსებული უმნიშვნელოვანესი გამოწვევების შესახებ ინტერაქტიული პლენარული სხდომებისა და ღია დისკუსიების ფორმატში ერთმანეთს საკუთარ მოსაზრებებსა და ხედვებს უზიარებენ.
კონფერენციას 300-მდე მონაწილე ესწრება, მათ შორის არიან მაღალი რანგის ქართველი და უცხოელი პოლიტიკოსები, თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროს ექსპერტები, სამოქალაქო საზოგადოების, მედიისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები.

Кетеван Цихелашвили выступила на конференции по обороне и безопасности Грузии
НАТО, как единственный путь обеспечения безопасности страны – на эту тему говорила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили на 12-й конференции по обороне и безопасности Грузии, которая продолжилась дискуссией «политика открытых дверей НАТО после саммита НАТО».
В своем докладе Государственный министр подчеркнула угрозы оккупации и отметила важность членства Грузии в альянсе.
«Сегодня мы обсуждаем один из важнейших вопросов для Грузии. Это перспектива членства в НАТО, повестка дня реформ в Грузии, трансформация на этом пути и политика открытых дверей НАТО. Это мы рассматриваем в рамках саммита проведённого в июле месяце в Брюсселе. Для нас очень важно еще раз представить тот успех, который достигнут Грузией на пути евроатлантической интеграции, и ещё раз подчеркнуть, что означает членство в НАТО для Грузии. Это не просто выбор. Это безальтернативный путь, в условиях такого вызова в сфере безопасности, каким является продолжающаяся оккупация.
«Фактически, в течение семидесяти лет членство в НАТО для многих европейских стран является зонтиком безопасности и мира, находясь под которым они экономически развивались, обеспечивали благополучие и стабильность населения, демократическую консолидацию. И мы хотим этого. Наш курс не направлен против кого-либо, и это однозначно было отмечено с моей стороны», - заявила Кетеван Цихелашвили.
В конференции по обороне и безопасности Грузии принимают участие лица, принимающие решения, международные эксперты и представители гражданского общества, которые в формате открытых дискуссий и пленарных интерактивных заседаний делятся своими идеями и видением о существующих важных вызовах стоящих перед международным порядком.
В конференции принимают участие около 300 лиц, среди которых высокопоставленные грузинские и зарубежные политики, эксперты в области обороны и безопасности, представители гражданского общества, СМИ и академических кругов.