შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრთან ინგა შამილიშვილთან ერთად ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ფერიის საჯარო სკოლას ესტუმრა, სადაც აფხაზური ენის ღია გაკვეთილს დაესწრო.
ქეთევან ციხელაშვილმა სკოლას სამაგალითო უწოდა და აღნიშნა, რომ კონსტიტუციით დაცული ენის შენარჩუნებისა და განვითარებისათვის სახელმწიფო ძალ-ღონეს არ დაიშურებს.
“ბავშვებმა პედაგოგების დამსახურებით შეისწავლეს ენა და დღეს საოცრება ვნახე - მოკლე დროში უზარმაზარი პროგრესი. მე მგონია, რომ ის, რაც აფხაზური ენის გაკვეთილების დაწყებით გაკეთდა, სამაგალითოა. ეს ძალიან ბევრგან გაკეთდება, რათა ყველა მსურველს, რომელთა რაოდენობაც მზარდია, მიეცეს აფხაზური ენის შესწავლის შესაძლებლობა. მე დღეს პირობა დავდე, რომ ამ სკოლას, ისევე როგორც სხვა სკოლებს, აუცილებლად შევუწყობთ ხელს აფხაზური ენის შესწავლაში და მათი დიდი ნიჭის განვითარებაში, რათა სხვებმაც იცოდნენ, რომ ამ სოფელში ასეთი ნიჭიერი პატარები იზრდებიან.
„აფხაზური ენა საქართველოს კონსტიტუციითაა დაცული. ჩვენს ქვეყანას აქვს განსაკუთრებული სტატუსი, დიდი პასუხისმგებლობა და ვალდებულება, რომ დაიცვას და განავითაროს იგი. მითუფრო იმ რეალობების გათვალისწინებით, რომ დღეს აფხაზეთის რეგიონში რუსიფიკაციის პოლიტიკა აფხაზურ ენას სერიოზულ საფრთხეს უქმნის და ეს აფხაზური საზოგადოებისათვის მტკივნეულია. ამიტომ, ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რაც ჩვენს ხელთაა. გვაქვს სპეციალური სახელმწიფო პროგრამა, რომელიც შარშან ჩამოყალიბდა და უნივერსიტეტების დონეზე უკვე ბევრი რამ გაკეთდა. ვგულისხმობ კვლევით ინსტიტუტებს, ენის შესწავლის შესაძლებლობებს და ა.შ. თუმცა გაცილებით მეტი გაკეთდება“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის ინგა შამილიშვილის თქმით ერთი წლის წინ, როცა სოფელ ფერიაში, რომელიც აფხაზური ოჯახებით კომპაქტურადაა დასახლებული, აღნიშნული პროექტი დაიწყო, არავის ეგონა, რომ იგი ასეთი წარმატებული იქნებოდა. შედეგმა კი მოლოდინს გადააჭარბა.
„თუმცა, მიღწეულით არ ვკმაყოფილდებით. ჩვენ უკვე გავაკეთეთ ოფიციალური განაცხადი იმის თაობაზე, რომ მზად ხართ მოსახლეობაში შევქმნათ ჯგუფები, რომლებიც აფხაზურ ენას შეისწავლიან. მინდა საზოგადოებას, რომელიც ამ მიმართულებით დაინტერესებულია, მოვუწოდო, რომ თავიანთი სურვილი დააფიქსირონ. აფხაზურ ენას ნებისმიერ მსურველს შევასწავლით. გარდა ამისა, ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სასწავლო კურიკულუმშიც შევიტანეთ აფხაზური ენა და სტუდენტებსაც მოვუწოდებ ჩაერთონ. აფხაზური ჩვენი სახელმწიფო ენაა და ყველა ვალდებულები ვართ ვისწავლოთ, ეს სახელმწიფოს ერთიანი პოლიტიკაა,“ - აღნიშნა ინგა შამილიშვილმა.
ფერიის საჯარო სკოლაში 15 აფხაზი მოსწავლე სწავლობს. აფხაზური ენის გაკვეთილი კვირაში ორჯერ ტარდება. ჯგუფში 20 მოსწავლე ირიცხება. სახელმწიფო მინისტრმა მათ საჩუქრად აფხაზურ ენაზე წიგნები გადასცა.

Кетеван Цихелашвили приняла участие в открытом уроке абхазского языка в школе села Перия
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Министром образования, культуры и спорта Аджарской автономной республики Ингой Шамилишвили посетила школу села Перия, муниципалитета Хелвачаури, где приняла участие в открытом уроке абхазского языка.
Кетеван Цихелашвили назвала школу образцовой и отметила, что государство не пожалеет усилий для сохранения и развития языка, который защищен Конституцией.
«Дети изучили язык благодаря учителям, сегодня я увидела чудо - огромный прогресс за короткое время. Я думаю, то, что было сделано - введение уроков по изучению абхазского языка, является образцовым. Это будет сделано во многих местах, чтобы все желающие, число которых растет, имели возможность изучить абхазский язык. Сегодня я пообещала, что эту школу, как и другие школы, обязательно, поддержим в плане изучения абхазского языка, а также развития таланта учащихся, чтобы другие знали, что в этом селе растут такие талантливые дети.
«Абхазский язык защищен конституцией Грузии. У нашей страны особый статус, большая ответственность и обязанность защищать и развивать его. Особенно учитывая те реалии, что сегодня политика руссификации в абхазском регионе создаёт серьезную угрозу абхазскому языку - это болезненно для абхазского общества. Поэтому мы должны сделать все, что в наших руках. У нас есть специальная государственная программа, которая была разработана в прошлом году; на уровне университетов уже многое сделано. Я имею в виду научно-исследовательские институты, возможности изучения языка и т. д., хотя  намного больше будет сделано», - заявила Кетеван Цихелашвили.
По словам Министра образования, культуры и спорта Аджарской автономной республики Инги Шамилишвили, год назад, когда был запущен данный проект в селе Перия, где компактно проживают абхазские семья, никто не думал, что он будет таким успешным. Результат превзошел ожидания. «Однако мы не удовлетворяемся достигнутым. Мы уже сделали официальное заявление о том, что готовы создать группы, по изучению абхазского языка. Я хочу призвать общество, которое заинтересовано этим направлением, зафиксировать свое желание. Мы любого обучим абхазскому языку. Кроме того, мы ввели абхазский язык в учебный план Батумского государственного университета, я и студентов призываю подключиться. Абхазский - наш государственный язык, и мы все обязаны выучить его - это единая политика государства», - отметила Инга Шамилишвили. В публичной школе села Перия учатся 15 учеников абхазского происхождения. Урок абхазского языка проводится два раза в неделю. В группе числятся 20 учеников. Государственный министр подарила ученикам книги на абхазском языке.