დროებითმა სამთავრობო კომისიამ გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების ანგარიში მოისმინა და მომავალი ღონისძიებები დაგეგმა
5 ნოემბერი 2018
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროში, „გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის საჭიროებებზე რეაგირების დროებითი სამთავრობო კომისიის სხდომა“ გაიმართა. სხდომას რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი მაია ცქიტიშვილი, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, გამყოფი ხაზის მიმდებარე მუნიციპალიტეტების მერები, რეგიონების გუბერნატორები, კომისიის წევრები დაესწრნენ.
დროებითმა სამთავრობო კომისიამ გაწეული სამუშაოს ანგარიში მოისმინა და მომავალი ღონისძიებები დაგეგმა.
გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში 2013 წლიდან განხორციელდა სამუშაოები გაზიფიკაციის, საგზაო ინფრასტრუქტურის, წყლით მომარაგების, განათლების დაფინანსების, ჯანდაცვის, სოფლის მეურნეობის და სხვა მიმართულებებით.
გაზიფიკაცია დასრულდა 62 სოფელში, სადაც 14 ათასამდე აბონენტის დაერთება მოხდა, ელექტროფიცირების ფარგლებში კი ქსელში ჩაერთო ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის 400-ზე მეტი აბონენტი. გორის, ქარელის, კასპის, საჩხერის, ონის, ხაშურის მუნიციპალიტეტების 12 ათასზე მეტ ოჯახს გაეწია დახმარება გამოზამთრების ღონისძიებების ფარგლებში.
საგზაო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგების მიზნით, 2013 წლიდან დაახლოებით 40 კმ გზის სარეაბილიტაციო სამუშაო ჩატარდა, ასევე განხორციელდა ნაპირდამცავი ღონისძიებები, რაზეც 2 მლნ ლარზე მეტი დაიხარჯა. მხოლოდ რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდიდან, სხვადასხვა მიმართულებით, 23 მლნ ლარამდე თანხა გამოიყო. წელს, ამავე ფონდიდან დაგეგმილია დაახლოებით 3,2 მლნ ლარის გამოყოფა გორის, ზუგდიდის, ონისა და საჩხერის მუნიციპალიტეტების გამყოფი ხაზის მიმდებარე 5 სოფელში საავტომობილო გზების ინფრასტრუქტურის განვითარებისათვის. ამ პროექტებით 10 ათასამდე ბენეფიციარი ისარგებლებს.
„ესაა ფორმატი, რომელიც გვაძლევს საშუალებას უკეთ გავიგოთ რა პრობლემები აქვს გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებ მოსახლეობას. დღეს მივიღეთ მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები. პირველ რიგში, წინა წლების მსგავსად, 2018 - 2019 წლებში, 1500-მდე სტუდენტი მიიღებს 3 მილიონ ლარამდე დაფინანსებას სასწავლო ვაუჩერების სახით. ასევე, დავიწყებთ წყალგაყვანილობის სამუშაოების მეორე ფაზას, რომელიც მოიცავს 24 სოფლის დაქსელვას. ამ მიმართულებით 28 მილიონ ლარზე მეტი დაიხარჯება, რითაც ბოლომდე მივიყვანთ ამ პროექტებს და დაალოებით 15 ათასამდე მოსახლე სტაბილური წყალმომარაგებით ისარგებლებს. ეს არაა ყველაფერი, სხვა მიმართულებებითაც ვმუშაობთ აქტიურად, რათა გამყოფ ხაზთან მცხოვრებ ჩვენს მოქალაქეებს შევუმსუბუქოთ საყოფაცხოვრებო პირობები“ - განაცხადა მაია ცქიტიშვილმა.
გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში მოეწყო და აღიჭურვა 20-ზე მეტი ამბულატორია, გასვლითი აქციების ფარგლებში მოხდა მოსახლეობის სამედიცინო  გამოკვლევები და მედიკამენტებით უზრუნველყოფა.
წელს დაახლოებით 148 000 ლარი გამოიყოფა ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში, ხურჩასა და ახალაბასთუმანში გარე განათების მოწყობისათვის, რომლითაც დაახლოებით 3 ათასამდე ბენეფიციარი ისარგებლებს. ასევე, დაგეგმილია, საჩხერის მუნიციპალიტეტში, სოფელ პერევში ორი ხიდის რეაბილიტაცია. ამ პროექტის სავარაუდო ღირებულება 200 ათასი ლარია.
მცირემიწიან ფერმერთა ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში მოიხნა, დამუშავდა და დაითესა 17 ათასი ჰექტარი მიწა, აგროდაზღვევის პროგრამით ისარგებლა 1152-მა ბენეფიციარმა, მიკრო და მცირე მეწარმეობის ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში კი 655 ათასი ლარით დაფინანსდა 150-მდე ბენეფიციარი.
„5 წელია არსებობს ეს კომისია, რომელიც ძალიან ბევრი მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილების მიღებას ახერხებს, მაგრამ ამით პრობლემები არ ამოწურულა. 2013 წელს ჩვენ დავიწყეთ ფაქტობრივად ნულიდან, მოვახდინეთ პრობლემების იდენტიფიცირება და ყველა უწყების  სრული მობილიზებით,  ამ ეტაპისათვის, ვუპასუხეთ ძალიან ბევრ გამოწვევას. სხვა საკითხებთან ერთად, დღეს გადავწყვიტეთ, რომ გაგრძელდება  ოჯახების  დახმარება გათბობის 200 ლარიანი ვაუჩერით, ვისაუბრეთ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე, წყალმომარაგებაზე, ჯანდაცვის საკითხებზე.  ჩვენი სტრატეგიული ამოცანაა, რომ დავეხმაროთ მავთულ-ხლართებით გახლეჩილ  მოსახლეობას და მათაც ადვილად მიიღონ ის სიკეთეები, რასაც სახელმწიფო ყველა მოქალაქისთვის აკეთებს“- განაცხადა შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Временная правительственная комиссия выслушала доклад о потребностях, пострадавшего населения, проживающего в сёлах вдоль разделительных линий и запланировала мероприятия
5 November 2018
В Министерстве регионального развития и инфраструктуры Грузии состоялось заседание «Временной правительственной комиссии по реагированию на потребности, пострадавшего населения, проживающего в сёлах вдоль разделительных линий». В заседании приняли участие Министр регионального развития и инфраструктуры Грузии Майя Цкитишвили, Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили, мэры муниципалитетов, расположенных вдоль разделительных линий, губернаторы регионов и члены комиссии.
Временная правительственная комиссия выслушала доклад о проделанной работе и запланировала мероприятия.
С 2013 года в селах, прилегающих к разделительной линии, были выполнены работы по газификации, дорожной инфраструктуре, водоснабжению, финансированию образования, здравоохранению, сельскому хозяйству и другим направлениям.
Газификация завершилась в 62 селах, где произошло подключение до 14 тысяч абонентов, а в рамках электрификации к сети подключились более 400 абонентов муниципалитета Зугдиди. В рамках мероприятий по перезимовке помощь была оказана более 12 000 семьям муниципалитетов Гори, Карели, Каспи, Сачхере, Они и Хашури.
В целях улучшения дорожной инфраструктуры с 2013 года была проведена реабилитационная работа около 40-км дорог, а также были проведены работы по береговым укреплениям, стоимость которых превышает 2 млн. лари. Из фонда проектов, который будет реализован только в регионах, выделено 23 млн. лари. В этом году из этого же фонда планируется выделить около 3,2 млн. лари для развития инфраструктуры - автомагистрали в 5 сёлах, прилегающих к разделительной линии в муниципалитетах Гори, Зугдиди, Они и Сачхере. Этими проектами будут пользоваться до 10 тысяч бенефициаров.
«Этот формат позволяет нам лучше понять проблемы населения, проживающего в сёлах, прилегающих к разделительной линии. Сегодня мы приняли важные решения. Прежде всего, в 2018-2019 г.г. до 1500 студентов получат до 3 миллионов лари в качестве учебных ваучеров. Кроме того, мы начнем второй этап водоснабжения с участием 24 сёл. В этом направлении будет потрачено более 28 миллионов лари, этим мы завершим эти проекты, что позволит 15 тысячам людей иметь стабильное водоснабжение. Это не все, мы активно работаем и по другим направлениям для обеспечения условий жизни проживающим людям, вдоль разделительной линий», - заявила  Майя Цкитишвили.
Более 20 амбулаторий были оборудованы в сёлах, прилегающих к разделительной линии, также были предоставлены медицинское обследование и лекарства. В этом году приблизительно 148 000 лари будет выделено в муниципалитете Зугдиди, Хурча и Ахалабасумани для наружного освещения, что будет обслуживать примерно 3 тысячам бенефициаров. Также планируется реабилитация двух мостов в селе Переви муниципалитета Сачхере.
Приблизительно стоимость этого проекта составляет 200 тысяч лари. В рамках программы для мелких фермеров было обработано культивировано и обсажено 17 тыс. гектаров земли; а 1152 человек  воспользовались программой агрострахования, 150 бенефициаров были профинансированы на сумму 665 тыс. лари в рамках программы по микро и малому предпринимательству.
«Эта комиссия, которая принимает очень важные решения существует уже 5 лет, но проблемы этим не исчерпаны. В 2013 году мы фактически начали с нуля, идентифицировали проблемы и с помощью мобилизации всех ведомств ответили на многие вызовы. Наряду с другими вопросами, сегодня мы решили помочь семьям ваучерами на 200 л. для обогревания, поговорили о инфраструктурных проектах, о водоснабжении, о вопросах здравоохранения. Нашей стратегической целью является помощь населению, которое разделено колючей проволокой, чтобы они также легко получили те выгоды, которые государство предоставляет всем гражданам», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили.