,,ეს არის კიდევ ერთი გამოვლინება იმისა, თუ რამდენად უმნიშვნელო არის საოკუპაციო რეჟიმისთვის ადამიანი’’
6 ნოემბერი 2018
სახელმწიფო მინისტრი სოფელ ბალთასთან, რომელიც ქარელის რაიონის სოფელ ატოცს ემიჯნება მავთულხლართების მონტაჟს ეხმაურება და საოკუპაციო რეჟიმის მიერ მოქალაქეებისთვის გადაადგილების თავისუფლების შეზღუდვას დაუშვებლად მიიჩნევს.
"ეს არის გაგრძელება იმ სავალალო პროცესის რომელიც 2008 წლიდან ესეთი მახინჯი ფორმით ხორციელდება. საოკუპაციო ხაზის შემოღობვა სხვადასხვა ბარიკადებით, რომელიც პირდაპირ ადამიანების წინააღმდეგ არის მიმართული. ბოლო პერიოდში განსაკუთრებით ღიად აცხადებენ, ძალიან თამამად, ყოველგვარი მორიდების გარეშე, რომ ფაქტობრივად 80-90 პროცენტი იმ ადამიანებისა, რომლებსაც აკავებს ეს მავთულხლართები და საოკუპაციო რეჟიმი, დღეს ცხოვრობს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე და ძირითადად ისინი არიან ეთნიკური ოსები რომლებსაც ჭირდებათ გადაადგილება და მათ ამის შესაძლებლობა არ ეძლევათ.“
ქეთევან ციხელაშვილი საქართველოს ტერიტორიაზე გამყოფი ხაზების აღმართვას საოკუპაციო რეჟიმის მიერ წინასაარჩევნოდ დაგეგმილ პროვოკაციად აფასებს და აცხადებს, რომ ხელისუფლება ყველაფერს აკეთებს იმისთვის, რომ უკანონო პროცესი შეაჩეროს.
,,ეს არის კიდევ ერთი გამოვლინება იმისა, თუ რამდენად უმნიშვნელო არის საოკუპაციო რეჟიმისთვის ადამიანი, ადამიანის ინტერესები და მათი უფლებები. რამდენად არ აქვს მისთვის მნიშვნელობა იქნება ეს ქართველი, აფხაზი თუ ოსი. მას აქვს ერთი, სამხედრო და როგორც თავად ფიქრობენ სტრატეგიული და პოლიტიკური ინტერესი. რა თქმა უნდა აქვე იკითხება ის ინტერესიც, რომ დღეს წინასაარჩევნო გარემოში კიდევ უფრო მეტი დაძაბულობა შექმნან და ეს მორიგი პროვოკაცია განახორციელონ სწორედ იმისათვის, რომ მეტი ზეწოლა მოახდინონ მოსახლეობაზე. ბუნებრივია ასეთი პროვოკაციებით რუსეთი ვერ მიაღწევს იმ შედეგს, რომელიც მას უნდა. ჩვენი მხრიდან შესაბამისი რეაგირება უკვე მიცემულია ამ კონკრეტულ ფაქტზე და ძალისხმევა მიმართულია იქითკენ რომ შეჩერდეს ამ მახინჯი მავთულხლართებისა და ბარიკადების მშენებლობა და უნდა დაიშალოს ბოლო სანტიმეტრამდე ყველა ის მახინჯი ბარიკადი რომელიც დღეს აშორიშორებს ხალხს და აღმართულია საქართველოს შუაგულში.“
ქარელის რაიონის სოფელ ატოცთან მავთულხლართების მონტაჟთან დაკავშირებით ინფორმირებულია ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია და გააქტიურებულია ცხელი ხაზი.

Это еще одно проявление того, насколько незначителен человек для оккупационного режима
Государственный министр отзывается на установку колючей проволоки у села Балта, которое граничит с селом Атоци Карельского района и считает неприемлемым ограничение оккупационным режимом свободного передвижения населения.
«Это продолжение того плачевного процесса, который осуществляется с 2008 года подобными уродливыми формами. Огорождение линии оккупации разными барьерами напрямую направленны против людей. В последнее время, особенно открыто, очень смело заявляют, что фактически 80-90 процентов людей, которых сдерживают эти ограждения и оккупационный режим, ныне живут на оккупированной территории, и в основном это этнические осетины, которым необходимо передвижение, а им не дают такую возможность.
«Кетеван Цихелашвили оценивает установление разделительных линий на территории Грузии, как спланированную провокацию со стороны оккупационного режима и заявляет, что Правительство делает все возможное, чтобы преостановить незаконный процесс.
«Это - еще одно проявление того, насколько незначителен человек, его интересы, права для оккупационного режима. Для данного режима не имеет значение будет ли это грузин, абхаз или осетин. У него лишь один – военный, и как они сами думают стратегический и политический интерес. Конечно, здесь же прочитывается тот интерес, что сегодня в предвыборной среде необходимо создать большую напряженность, и устроить очередную провокацию для того, чтобы оказать давление на население. Естественно, подобными провокациями Россия не достигнет желаемого результата. С нашей стороны уже отданы соответствующие распоряжения по конкретному факту и усилия направлены на приостановление строительства этих уродливых заграждений и барьер; эти уродливые баррикады, которые сегодня разделяют людей и воздвинуты в центре Грузии должны быть демонтированы до последнего сантиметра».
В связи с установкой колючей проволоки у села Атоци Карельского района проинформирована наблюдательная миссия ЕС и активизирована «горячая линия».