“არ შევეგუებით, არ გავტყდებით, კიდევ უფრო გავძლიერდებით და არ შევწყვეტთ მშვიდობიან ბრძოლას, ვიდრე ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიაზე ამ სამარცხვინო მავთულხლართების ბოლო მეტრი არ დაიშლება,“ - ეს განცხადება შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა სოფელ ატოცში გააკეთა, სადაც საოკუპაციო რეჟიმის მიერ მავთულხლართების მონტაჟი მიმდინარეობს.
სახელმწიფო მინისტრის თქმით, ის, რაც ამ სოფელში ხდება, სამარცხვინო და აბსოლუტურად მიუღებელია. მან ატოცის მოსახლეობას მხარდაჭერა გამოუცხადა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ყოველდღიური საქმიანობა სწორედ მავთულხლართების პოლიტიკით დაზარალებული მოსახლეობის ინტერესებს ემსახურება.
„დღეს ესენი საზღვრავენ სამხედრო გეტოს, რომელშიც 20-22 ათასი ადამიანი ცხოვრობს. ფაქტობრივად დაცარიელებული ცხინვალის რეგიონის იზოლაციას აკეთებენ და მათთვის, ვინც იქ დარჩა, გაუსაძლის პირობებს ქმნიან. მოგეხსენებათ, 90 % მათ შორის, ვისაც ამ გამყოფი ხაზის გადაკვეთისას რუსი სამხედროები აკავებენ, სწორედ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები ადამიანები არიან, რომელთაც გადაადგილება სჭირდებათ. ესაა ყველასთვის მიუღებელი და გაუსაძლისი მდგომარეობა. სხვათაშორის, ზუსტად ამ დღეებში ოქტომბრის რევოლუციების ე.წ. იუბილეებს აღნიშნავენ და პატარა ბავშვებს, 21-ე საუკუნეში, პიონერების ყელსახვევებით, საბჭოთა ბელადების პოსტერების ფონზე, საბჭოთა სიმღერებს ამაყად ამღერებენ. ეს ისტორიული ანომალიაა, აბსოლუტური უსამართლობა, რომელიც აუცილებლად დასრულდება.
„ახლა წინასაარჩევნო გარემოა და როგორც ჩანს გათვლილია, რომ ხელისუფლებასა და მოსახლეობაზე დამატებითი ზეწოლის ბერკეტი იხმარონ. ზუსტად ამიტომ უნდა ვიყოთ განსაკუთრებით ძლიერნი და არ მივცეთ ამ პროვოკაციებს მიზნის მიღწევის საშუალება. აუცილებლად სტაბილურად უნდა განვვითარდეთ. კიდევ უფრო მეტნი და ძლიერები ვიქნებით, ამ სოფლებს მოსახლეობა არ დატოვებს. მინდა ისინი გავამხნევო და მთელი ჩვენი საზოგადოებისა და ხელისუფლების მხარდაჭერა გამოვხატო.
„რა თქმა უნდა, ყველა ბერკეტი ამოქმედებულია რაც ჩვენს ხელთაა. თუმცა, ჩვენი ბრძოლა მიმართულია არა მხოლოდ იმისკენ, რომ დღეს ეს გააჩერონ, არამედ იმისკენ, რომ ის ასამდე კილომეტრის მავთულხლართები და ზოგადად საოკუპაციო რეჟიმი დასრულდეს. ამას დრო დასჭირდება და ამ დროის განმავლობაში ჩვენ ჩართულობის პოლიტიკით დავეხმარებით ამ მოსახლეობასაც და მავთულხლართების მიღმა მცხოვრებ მოსახლეობასაც, რადგან მათ დახმარება არანაკლებ სჭირდებათ. მინდა კიდევ ერთხელ დავადასტურო მთელი ჩვენი სახელმწიფოსა და ხელისუფლების მობილიზება ამ საკითხის ირგვლივ“,- განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

«Мы не смиримся, не сломаемся, станем сильнее и не прекратим мирную борьбу пока последний метр этой позорной колючей проволоки на нашей территории не будет демонтирован», - заявила Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили в селе Атоци, где продолжается монтаж колючей проволоки оккупационным режимом.
По словам Государственного министра, то, что происходит в этом селе, позор и абсолютно неприемлем. Кетеван Цихелашвили выразила поддержку населению села Атоци и отметила, что повседневная деятельность Аппарата государственного министра служит интересам населения, пострадавшего от политики заграждений.
«Сегодня они создают военное гетто, в котором живет 20-22 тыс. людей. Фактически, имеют место попытки изолировать опустевший Цхинвали и создать невыносимые условия тем, кто остался там. Как вы знаете, 90% из тех, кого задерживают российские военные, при пересечении разделительной линии - это люди, проживающие на оккупированных территориях, которым необходимо передвижение. Это неприемлемо и невыносимо для всех. Кстати, именно в эти дни отмечают юбилей т.н. октябрьской революции и маленькие дети, в 21 веке, в пионерских галстуках на фоне плакатов советских вождей, с гордостью поют советские песни. Это -историческая аномалия, абсолютная несправедливость, которая, несомненно, закончится.
«Сейчас - предвыборная среда и, похоже, всё рассчитано на использование дополнительных рычагов давления на правительство и население. Вот почему нам нужно быть сильными и не позволить и не податься провокациям. Мы обязательно должны стабильно развиваться. Нас будет больше и мы будем сильнее, население не покинет эти сёла. Я хочу поддержать население и выразить поддержку всего общества и Правительства. Конечно, задействованы все рычаги, которые в наших руках.
Однако наша борьба направлена не только на то, чтобы сегодня преостановить эти действия, но и на демонтаж сотни километров заграждений и завершение оккупационного режима в целом. Это займет какое-то время, мы также поможем с помощью политики вовлечения этому населению и населению по ту сторону заграждений, т.к. им необходима помощь. Я хочу еще раз подтвердить мобилизацию всего нашего государства и правительства по поводу этого вопроса », - заявила Кетеван Цихелашвили.