შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ ატოცის მოსახლეობას შეხვდა და მათ ის შეღავათები გააცნო, რომლითაც გამყოფი ხაზების პირას მდებარე სოფლების მოსახლეობა მიმდინარე და მომავალ წელს ისარგებლებს.
ქეთევან ციხელაშვილის თქმით, ატოცში ბევრი პრობლემა მოგვარდა, თუმცა ამ დრომდე დარჩენილი იყო ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საკითხი - წყლით უზრუნველყოფა. სოფელში უკვე აშენდა ჭაბურღილი, მოწყობილია ქსელიც და დღეიდან დაერთების სამუშაოები დაიწყება, რის შემდეგაც ატოცი სასმელი წყლით სრულად მომარაგდება.
„ზოგადად, ამ სოფლების დიდ ნაწილში სასმელი წყლის პრობლემა მოგვარებულია. ძალიან ბევრ სოფელში წყალი საერთოდ არ იყო. ახლა კი 33 მათგანში აშენდა და მოეწყო ჭაბურღილები და სატუმბი სისტემები. დარჩენილია სულ 26 სოფელი და აქედან 17-ში წლის ბოლომდე დასრულდება. ანუ, ძალიან მალე ჩვენ შევძლებთ ამ სოფლებისათვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი პრობლემა მთლიანად ამოვწუროთ.
„მოსახლეობას სხვა გადაწყვეტილებებიც გავაცანი - გამოსაზამთრებლად თითოეულ ოჯახს გაზის 200 ლარიანი ვაუჩერი გადაეცემა, ატოცის სკოლის კურსდამთავრებულებმა წელს სახელმწიფოსაგან სტიპენდიები მიიღეს და მინდა, რომ ამ სოფელში გაცილებით მეტი ბავშვი სწავლობდეს და ხარობდეს მიუხედავად იმ დიდი წნეხისა და შიშისა, რაც ბუნებრივად არსებობს, რადგან სულ რამდენიმე მეტრში რუსი ჯარისკაცები მავთულხლართებს აბამენ. ყველაფერს გავაკეთებთ იმისათვის, რომ ამის მიუხედავად მოსახლეობა წელში გამართული იყოს. ბევრი სამუშაო გავწიეთ, კიდევ უფრო მეტი დაგვჭირდება, მაგრამ აუცილებლად შევძლებთ“,-განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с населением села Атоци Карельского муниципалитета и ознакомила их со льготами, которыми население сёл прилегающих к разделительной линии могут воспользоваться.
По словам Кетеван Цихелашвили, в селе Атоци много проблем было решено, хотя до сих пор один из самых важных вопросов не разрешён - водоснобжение. В селе уже построена скважина, оборудована сеть, с сегодняшнего дня начнется подключение в результате чего, село Атоци полностью будет снабжено питьевой водой.
«В целом, в большей части сёл проблема питьевой воды разрешена. Во многих сёлах воды вообще не было, а сейчас в 33 сёлах построена скважина и насосная система. Осталось всего 26 сёл из них в 17 водоснобжение будет завершено к концу года. Очень скоро мы сможем полностью решить жизненно важную проблему этих сёл.
«Я ознакомила население и с другими решениями - ваучеры на 200 лари для природного газа будут переданы каждой семье для перезимовки, выпускники школ села Атоци в этом году получили стипендии от Государства, я хочу чтобы в этом селе намного больше детей училось и радовалось, несмотря на сильное давление и страх, который естественно существует, так как всего в нескольких метрах русские солдаты сооружают заграждения. Мы сделаем все, чтобы население чувствовало себя крепче. Много работы было проделано, ещё многое придётся сделать, мы обязательно добьёмся своего», - заявила Кетеван Цихелашвили.