შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა, ტოლერნტობის კვირეულის ფარგლებში, სტუდენტების მიწვევით, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში თემაზე "სამოქალაქო ინტეგრაციის სახელმწიფო პოლიტიკა" საჯარო ლექცია წაიკითხა.
შეხვედრაზე, რომელსაც სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის 100-ზე მეტი ახალგაზრდა ესწრებოდა ახალციხიდან და ახალქალაქიდან, ლია გიგაურმა სახელმწიფო პოლიტიკაზე ისაუბრა, რომელიც სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვას, საზოგადოებაში მათი სრულფასოვანი ინტეგრაციის უზრუნველყოფას, ტოლერანტული გარემოს დამკვიდრებისა და განმტკიცების ხელშეწყობას ისახავს მიზნად.
„დღეს ვისაუბრეთ ეთნიკური უნცირესობების ინტეგრაციის პოლიტიკის დანერგვის თაობაზე - გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე. მოგეხსენებათ, სახლმწიფო პოლიტკა ეთნიკური უმცირესობების ინტეგრაციის მიმართულებით ორიენტრებულია იმაზე, რომ ნებისმიერი ადამიანისათვის, მიუხედავად მისი ეთნიკური წარმომავლობისა, შექმნას თანაბარი განვითარების პირობები, რათა თითოეული ახალგაზრდა ჩართული იყოს როგორც საზოგადოებრივ, ისე ეკონომიკურ და პოლიტიკურ ცხოვრებაში.
„სახელმწიფო მაქსიმალურად უჭერს მხარს მათ გააქტიურებას. ყველაზე დიდი გამოწვევის - სახელმწიფო ენის ცოდნის გაძლიერებისათვის უკვე შემუშავებულია და ინერგება არაერთი პროგრამა და პროექტი, რაც ამ მიმართულებით არსებულ პრობლემებს ძირეულად გადაჭრის,“ - განაცხადა ლია გიგაურმა.
ღონისძიებაზე მოხსენებით სამცხე-ჯავახეთის უნივერიტეტის სტუდენტებიც წარსდგნენ. საჯარო ლექციის ბოლოს გაიმართა დისკუსია. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ უნივერსიტეტს საქართველოს ისტორიის ოთხტომეული უსახსოვრა.

Заместитель Государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури в рамках недели Толерантности, по приглашению студентов Государственного Университета Самцхе-Джавахети прочитала лекцию на тему «Государственная политика по гражанской интеграции».
На встрече, где присутствовали более 100 молодых людей - представителей разных этнических групп из Ахалцихе и Ахалкалаки, Лия Гигаури говорила о государственной политике, целью которой является защита прав представителей этнических меньшинств, обеспечение их полной интеграции в общество, создание и укрепление толерантной среды.
«Сегодня мы говорили о существующей политики интеграции представителей этнических меньшинств – о вызовах и возможностях. Как известно, государственная политика по интеграции представителей этнических меньшинств направлена на то, чтобы для любого человека, независимо от его этнического происхождения, создать равные условия для развития, чтобы каждый гражданин участвовал в социальной, экономической и политической жизни страны.
«Государство максимально поддерживает их активность. В связи с важным вызовом – каким является укрепление знания государственного языка, уже разработаны и внедряются программы и проекты, которые призваны искоренять все существующие проблемы в этом направлении», -заявила Лия Гигаури.
На мероприятии также выступили и студенты Государственного Университета Самцхе-Джавахети. В конце лекции состоялась дискуссия. Заместитель государственного министра подарила университету книгу – четыре тома истории Грузии.