შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, მოლდოვაში ვიზიტით ყოფნისას, ქვეყნის თავდაცვის სამინისტროს გენერალურ სახელმწიფო მდივანს რადუ ბურდუჟასა და გენშტაბის უფროსი ბრიგადის გენერალს იგორ კუტიეს შეხვდა.
შეხვედრის მთავარი თემა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე უსაფრთხოების უზრუნველყოფა იყო. სახელმწიფო მინისტრმა დეტალურად ისაუბრა აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ამ კუთხით არსებულ მძიმე მდგომარეობაზე. აღნიშნა ის გამოწვევები, რომელთა წინაშეც მოსახლეობა დგას.
გააცნო ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები, ჰუმანიტარული ხასიათის პრობლემები. მიმოიხილა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფი ხაზის პირას მცხოვრები ადამიანებისათვის დაწესებული შეზღუდვები. სახელმწიფო მინისტრმა გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას შორის ნდობის აღდგენისა და შერიგების პოტენციალზეც გაამახვილა ყურადღება.
აღინიშნა, რომ მოლდოვასა და საქართველოს უსაფრთხოების კუთხით საერთო გამოწვევები აქვს. მხარეებმა ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს და უსაფრთხოების უზრუნველყოფისა და მშვიდობის მშენებლობასთან დაკავშირებით ხედვები გაცვალეს.

Кетеван Цихелашвили обсудила в Молдове вопросы безопасности
В ходе визита в Молдову госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили встретилась с генеральным госсекретарем Министертсва обороны страны Раду Бурдужей и начальником Генштаба, бригадным генералом Игорем Кутие.
Главной темой встречи было обеспечение безопасности на оккупированных территориях. Госминистр детально рассказала о сложной ситуации, которая в этом плане сложилась в Абхазии и Цхинвальском регионе. Отметила те вызовы, перед которыми стоит местное население.
Кроме того, она говорила о фактах нарушения прав человека, проблемах гуманитарного характера, ограничениях, с которыми приходится сталкиваться людям, живущим вдоль разделителной линии. Госминистр акцентировала внимание на восстановлении доверия и потенциале примирения населения, живущего по обе стороны разделительной линии.
На встрече было отмечено, что перед Молдовой и Грузией в плане безопасности стоят одинаковые вызовы. Стороны поделились существующим опытом и видением становления мира.