შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური, ტოლერანტობის კვირეულის ფარგლებში, წალკის მუნიციპალიტეტის სკოლებს ესტუმრა. წალკის მეორე საჯარო სკოლაში იგი ქართული ენის, სოფელ დარაკოვის საჯარო სკოლაში კი სომხური ენის ღია გაკვეთილებს დაესწრო და პედაგოგებს შეხვდა.
აღნიშნული სკოლები მოსწავლეთა მრავალეთნიკურობით გამოირჩევიან. ღია გაკვეთილები მეათე-მეთორმეტე კლასების მოსწავლეებს ჩაუტარდათ, რომელთა შორის იყვნენ ეთნიკური სომხები, აზერბაიჯანელები, ბერძნები და ქართველები.
გაკვეთილებზე, რომელთაც სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე დაესწრო, მოსწავლეებმა ტოლერანტობასა და მის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს. იმსჯელეს თანასწორუფლებიანი გარემოს შექმნის აუცილებლობაზე და ამ საკითხზე თავიანთი მოსაზრებები გამოთქვეს.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე სკოლების პედაგოგებსაც ესაუბრა, რომელთაგანაც მათი პრობლემებისა და საჭიროებების შესახებ მიიღო ინფორმაცია. პედაგოგებმა სტუმარს საკუთარი მოსაზრებები გაუზიარეს, იმსჯელეს სკოლების დღის წესრიგში მყოფ  საკითხებზე.
„ჩვენ დღეს ვნახეთ კლასები, სადაც სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის, სხვადასხვა რელიგიური მრწამსის მოსწავლეები ერთად სწავლობენ. ვნახეთ ის საოცარი შედეგი, რაც ქართული ენის სასწავლო პროგრამამ მოიტანა - ყველა მოსწავლე ფლობს ქართულ ენას. მათ  ერთად ცხოვრების შესაძლებლობებზე თავიანთი მოსაზრებები გაგვიზიარეს.
„რაც მთავარია, თითოეული მათგანი კარგად ხედავს თუ როგორი მნიშვნელოვანია სახელმწიფო  პოლიტიკა, რომელიც საქართველოს თითოეული რაიონის, თითოეული სკოლის მოსწავლეებს, მიუხედავად მათი ეთნიკური თუ რელიგიური წარმოშობისა,  საცხოვრებელი ადგილისა თუ სოციალურ-ეკონომიკური შესაძლებლობებისა, საშუალებას აძლევს ისწავლონ, განვითარდნენ, დაამთავრონ უმაღლესი სასწავლებელი, დაბრუნდნენ საკუთარ რაიონში და დასაქმდნენ. მოლოდინები, რომლებიც მოსწავლეებს, მშობლებსა და მასწავლებლებს აქვთ, ძალიან მაღალია. ისინი ჩვენგან კიდევ უფრო მეტ მხარდაჭერას მოელიან. ჩვენ მათ პათოსს, სახელმწიფო ენისა და ასევე მშობლიური ენის სწავლასთან დაკავშირებით, ვიზიარებთ და სამომავლო ნაბიჯებზეც ჩამოვყალიბდით“,- განაცხადა ლია გიგაურმა.

Заместитель госминистра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури в рамках недели толерантности побывала в школах муниципалитета Цалка.
Во второй школа Цалка она посетила урок грузинского языка, а в селе Даракови – открытый урок армянского языка.
Указанные школы отличаются этническим многообразием учащихся. Открытые уроки провели ученикам X – XII классов, среди которых были этнические армяне, азербайджанцы, греки и грузины.
На уроках заместитель госминистра рассказала о важности и значении толерантности. Лия Гигаури побеседовала и с педагогами школ, получила информацию об их проблемах.
„Мы побывали в классах, в которых вместе учатся дети различной этнической и религиозной принадлежности. Увидели тот удвительный результат, который принесла программа изучения грузинского языка – все ученики говорят на грузинском языке.
„Что самое важное, каждый из них понимает, насколько важна государственная политика, которая ученику каждого района, вне зависимости от этнической принадлежности, места жительства, социально – экономических возможностей, позволяет выучиться, развиваться, получить высшее образование, вернуться в свой район и трудоустроиться. У учителей, их родителей и преподавателей очень высокие ожидания. Они ждут от нас еще большей поддержки. Разумеется, мы разделяем их пафос и будет думать и о будущих шагах», - отметила Лия Гигаури.