ქეთევან ციხელაშვილი 1+4 პროგრამის მონაწილე სტუდენტებსა და სტაჟიორებს შეხვდა
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, მოადგილესთან ერთად, ტოლერანტობის კვირეულის ფარგლებში, „ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის“ (1+4 პროგრამის) მონაწილე სტუდენტებსა და სტაჟიორებს შეხვდა.
შეხვედრაზე, რომელსაც სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის ახალგაზრდები ესწრებოდნენ,  სახელმწიფო მინისტრმა ახალგაზრდებისაგან მათ წინაშე მდგარი გამოწვევების შესახებ ინფორმაცია მოისმინა. ახალგაზრდებს შესაძლებლობა მიეცათ  1+4 საგანმანათლებლო და სტაჟირების პროგრამების შესახებ ერთმანეთისა და სახელმწიფო მინისტრისათვის საკუთარი გამოცდილება, ხედვა და შენიშვნები გაეზიარებინათ.
ქეთევან ციხელაშვილმა სტუდენტებთან იმ ღონისძიებების შესახებაც ისაუბრა, რაც პროგრამების დახვეწისა და სრულყოფისათვის იგეგმება. გააცნო ამ მიმართულებით არსებულ სიახლეები.
„ჩვენ ერთი ქვეყნის შვილები ვართ. ჩვენი ქვეყანა  მრავალფეროვანი, მრავალეროვანი და მრავალკულტურულია და ყველანი თანასწორები ვართ. ამიტომ, ჩვენი პოლიტიკაც სწორედ თანასწორობას ეფუძნება. მინდოდა ერთმანეთისთვის ეს დღე მიგველოცა, ერთად აღგვენიშნა და  გვესურვებინა, რომ ტოლერანტობაზე მეტისთვის მიგვეღწია -გვქონოდეს ისეთი საზოგადოება, სადაც თითოეული მოქალაქე თავს თანასწორად იგრძნობს, მიუხედავად მისი ეთნიკური წარმოშობისა, რელიგიური კუთვნილებისა და ა.შ. ჩვენი ამოცანა ეს არის და არა ის, რომ უბრალოდ ტოლერანტობის დღე აღვნიშნოთ.
„გვინდა თქვენთან ერთად გავაუმჯობესოთ ის პოლიტიკა, რომელიც სამოქალაქო ინტეგრაციის მიმართულებით გვაქვს. მოგეხსენებათ, პროგრამა 1+4, რომელშიც თქვენ ხართ ჩართული და ზოგადად განათლების ხელმისაწვდომობა, ერთ-ერთი ძირითადი მიმართულებაა. ეს პროგრამა იმისათვის შეიქმნა, რომ თქვენს ქვეყანაში გქონდეთ შესაძლებლობა უმაღლეს სასწავლებელში  სასურველ სექტორზე ისწავლოთ. ეს პროგრამა საშუალებას იძლევა სახელმწიფო ენა საფუძვლიანად შეისწავლოთ და არა მხოლოდ რეგიონში მიაღწიოთ წარმატებას, არამედ ნებისმიერ ადგილას,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
შეხვედრა დისკუსიის რეჟიმში წარიმართა. სტუდენტებმა სახელმწიფო მინისტრს 1+4 საგანმანათლებლო და სტაჟირების პროგრამების შესახებ თავიანთი აზრი და ხედვა გაუზიარეს. ისაუბრეს საკუთარ გამოცდილებაზე და აღნიშნეს, რომ მსგავსი ტიპის შეხვედრები ხელს უწყობს არა მხოლოდ კონკრეტული პროგრამების დახვეწას, არამედ, ზოგადად, სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესს.

Кетеван Цихелашвили встретилась со студентами и стажерами «Программы 1+4»
Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с Заместителем встретилась со студентами и стажёрами - участниками «Образовательной программы на грузинском языке» («Программа 1+4»), в рамках недели толерантности. На встрече, принимали участие молодые люди представители разных этнических происхождений.
Молодым людям была предоставлена ​​возможность поделиться своим опытом, видением и комментариями по поводу образовательной программы 1+4  и стажировки с Государственным министром. Кетеван Цихелашвили говорила со студентами о мероприятиях, которые запланированы для улучшения и совершенствования программы, ознакомила с новыми инициативами в этом направлении.
«Мы дети одной страны. Наша страна многообразна, многонациональна и многокультурна, и мы все равноправны. Поэтому наша политика основана на равноправии. Я хочу, чтобы мы поздравили друг друга с этим днём, вместе отметили и пожелали друг другу, чего то большего чем толерантность, пусть у нас будет такое общество, где каждый гражданин будет чувствовать себя равноправным независимо от своего этнического происхождения, религиозной принадлежности и т. д. Это – наша основная задача.
«Мы вместе с вами хотим улучшить политику, которая существует в области гражданской интеграции. Как известно, «Программа 1+4», в которой вы участвуете и доступ к образованию в целом является одним из основных направлений. Эта программа была создана для того, чтобы у вас была возможность в вашей стране учиться в желаемом высшем учебном заведении. Эта программа позволяет основательно изучить государственный язык и добиться успеха не только у нас в регионе, но и в любом месте», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Встреча проходила в режиме дискуссии.  Студенты поделились с Государственным министром своими взглядами и видениями относительно программы «1 + 4» и программы стажировки. Они говорили о своём опыте и отметили, что подобные встречи способствуют не только улучшению конкретных программ, но и процессу гражданской интеграции в целом.