შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი საკულტო ნაგებობების რუკის პრეზენტაციაზე სიტყვით გამოვიდა.
რუკა რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს მიერ შეიქმნა და მასზე მოქმედი საკულტო ნაგებობების რაოდენობა და პროცენტული მაჩვენებლებია დატანილი როგორც რეგიონების, ისე მუნიციპალიტეტების დონეზე. აგრეთვე, წარმოდგენილია საქართველოში არსებული უმრავლესი კონფესიების მონაცემები.
სახელმწიფო მინისტრმა სიტყვით გამოსვლისას განხორციელებული იდეის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ რუკა თვალსაჩინოდ აჩვენებს თუ რაოდენ მრავალფეროვანია საქართველო, რამდენი კონფესია თანაცხოვრობს მშვიდობიანად და რამდენად უნიკალურია ეს.
„ჩვენ ამ გარემოში ვცხოვრობთ, ამ გარემოს ვქმნით, მაგრამ ხანდახან გვავიწყდება, რომ საუბედუროდ, ეს დღევანდელ მსოფლიოში გამონაკლისი უფროა, ვიდრე წესი. ამიტომ ამას ძალიან უნდა გავუფრთხილდეთ. ჩვენი, როგორც სახელმწიფოს ამოცანა მომავალშიც ის იქნება, რომ სხვადასხვა ეთნიკური თუ რელიგიური წარმომავლობის მოქალაქეებს შევუქმნათ თანასწორი გარემო, სადაც თავისუფლად განავითარებენ თავიანთ კულტურას, ექნებათ აღმსარებლობის თავისუფლება, საკუთარ მშობლიურ ენაზე საუბრისა და კულტურის წარმოჩენის შესაძლებლობა.
"რუკა ძალიან ჭრელი და სასიამოვნოდ ფერადია, რომელზეც ნახავთ თუ რამდენი სალოცავია საქართველოს ყველა კუთხეში. ამ ქვეყანაში ყველას აქვს თავისუფლება, რომელიც უნდა ჰქონდეს და რომელიც კონსტიტუციითაა გარანტირებული,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.

The State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili delivered a speech at the presentation of the mural buildings map.
The map was created by the State Agency for Religious Issues and the number and percentage of cultural buildings are presented at the level of regions and municipalities. The majority of confessions of Georgia is also presented.
The State Minister talked in her speech about the importance of this map and noted it clearly shows how diverse Georgia is, how many confessions live together and how unique it is.
"We live in this environment, we create this environment, but sometimes we forget that unfortunately in today's world this is an exception rather than a rule. That’s why we should take care of it. We should create equal environment for citizens of different ethnic or religious origins where they will have freedom of conscience, will be able to speak their native language and present their culture.
"The map is very colorful and it is pleasant to see how many shrines we have in every corner of Georgia. Everyone in this country has freedom that is guaranteed by the constitution", - Ketevan Tsikhelashvili.