გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისებისათვის ახალი საგრანტო პროგრამა ,,აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“ ამუშავდება
22 ნოემბერი 2018
სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში, გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისების მიზნით შემუშავებული პროგრამის პრეზენტაცია გაიმართა. ახალი საგრანტო კომპონენტი ,,აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“, რომელიც სახელმწიფო პროგრამის „აწარმოე საქართველოში“ ფარგლებში ამუშავდება, ბიზნესწრეების წარმომადგენლებს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა და სააგენტოს ხელმძღვანელმა მიხეილ ხიდურელმა  გააცნეს.
ინიციატივა ხელს უწყობს სავაჭრო ურთიერთობების იმგვარად წახალისებას, რომ შესაძლებელი გახდეს გამყოფი ხაზების გასწვრივ ეკონომიკური ურთიერთობების გაფართოება, ახალი შესაძლებლობების განვითარება და როგორც შიდა, ისე საგარეო ბაზრებზე წვდომა. ასევე, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში - აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობისათვის ეკონომიკური სარგებლის მიღების ახალი გზებისა და შესაძლებლობების, უფრო პერსპექტიული, ალტერნატიული ბაზრების შეთავაზებას.
გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობისა და მასთან დაკავშირებული ეკონომიკური საქმიანობის ხელშეწყობის, აგრეთვე, თანამშრომლობისა და ნდობის მშენებლობისათვის საფუძვლის შექმნის მიზნით, ახალი პროგრამა უზრუნველყოფს გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის ერთობლივი წარმოებისა და პარტნიორული პროექტების მხარდაჭერას.
პროგრამის ბენეფიციარი შეიძლება გახდეს  აფხაზეთში, ან ცხინვალის რეგიონში, აგრეთვე საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე ლეგიტიმურად მცხოვრები  18 წელს მიღწეული საქართველოს მოქალაქე ფიზიკური პირი ან რეგისტრირებული მეწარმე სუბიექტი.
დაფინანსების მაქსიმალური ოდენობა განისაზღვრება:
ა) 7 000 ლარამდე  ერთ ბენეფიციარზე, რომელიც უნდა ცხოვრობდეს/საქმიანობდეს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე;
ბ)  15 000 ლარამდე ბენეფიციართა ჯგუფზე, რომელიც შედგება ორი ბენეფიციარისგან, მათ შორის ერთი ბენეფიციარი უნდა ცხოვრობდეს/საქმიანობდეს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე;
გ) 20 000 ლარამდე ბენეფიციართა ჯგუფზე, რომელიც შედგება სამი ბენეფიციარისგან, მათ შორის მინიმუმ ერთი ბენეფიციარი უნდა ცხოვრობდეს/საქმიანობდეს  საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე
დ) 35 000 ლარამდე ბენეფიციართა ჯგუფზე, რომელიც შედგება ოთხი ან მეტი ბენეფიციარისგან, მათ შორის მინიმუმ ერთი ბენეფიციარი უნდა ცხოვრობდეს/საქმიანობდეს  საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე.
შერჩევის პირველ ეტაპზე პროგრამაში მონაწილეობის მსურველი პირები ავსებენ და არეგისტრირებენ ელექტრონულ ბიზნესგეგმას ქართულ ან აფხაზურ ენებზე. მეორე ეტაპზე კი ბიზნესგეგმები შეფასდება და  გამარჯვებულები გამოვლინდებიან. შერჩევის პროცედურები  რუხის ცენტრში განთავსებულ სსიპ-ის „აწარმოე საქართველოში“ სერვის-ცენტრში განხორციელდება.

Для поощрения торговли через разделительные линии будет запущена новая программа грантов «Производи для лучшего будущего»
22 November 2018
В рамках мирной инициативы «Шаг к лучшему будущему» состоялась презентация программы, которая была разработана для поощрения торговли через разделительные линии. Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили и руководитель Агентства «Производи в Грузии» Михаил Хидурели ознакомили представителей бизнес кругов с новым грантовым компонентом «Производи для лучшего будущего», который будет задействован в рамках государственной программы «Производи в Грузии».
Инициатива способствует поощрению торговых отношений таким образом, что становится возможным расширение экономических отношениий через разделительные линии, развитие новых возможностей и доступ как к внутренним, так и внешним рынкам; также, предоставление новых путей и возможностей получения экономических выгод, более перспективных и альтернативных рынков для населения, проживающего в оккупированных районах Грузии - в Абхазии и Цхинвальском регионе.
Новая программа обеспечивает поддержку совместных производственных и партнерских проектов по обе стороны разделительных линий для содействия торговли через разделительные линии и связанной с ней экономической деятельности, а также в целях сотрудничества и укрепления доверия. Бенефициаром программы может стать лицо проживающее в Абхазии или Цхинвальском регионе, а также  достигнувший 18-ти летнего возраста, законно проживающий на контролируемой Грузией территории - гражданин Грузии, физическое лицо или зарегистрированный субьект - предприниматель. Максимальная сумма финансирования определяется:
A) до 7 000 лари для одного бенефициара, который должен жить/работать на оккупированных территориях Грузии;
B) до 15 000 лари для группы бенефициаров, которая состоит из двух бенефициаров, один из бенефициаров должен жить/работать на оккупированных территориях Грузии;
C) до 20 000 лари для группы бенефициаров, которая состоит из трех бенефициаров, среди которых по крайней мере один бенефициар должен жить/работать на контролируемой Грузией территории;
D) до 35 000 лари для группы бенефициаров, которая состоит из четырёх или более бенефициаров, среди которых по крайней мере один бенефициар должен жить/работать на контролируемой Грузией территории.
Лица, заинтересованные в участии в программе на первом этапе отбора заполняют или электронно регистрируют бизнес-планы на грузинском или абхазском языках. На втором этапе бизнес-планы будут оценены и будут выявлены. Отбор будет проводиться в сервисном центре ЮЛПП агенства «Производи в Грузии», который находится в Рухском центре.