გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისებისათვის ახალი საგრანტო პროგრამა ,,აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“ ამუშავდება
22 ნოემბერი 2018
სამშვიდობო ინიციატივის „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ფარგლებში, გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისების მიზნით შემუშავებული პროგრამის პრეზენტაცია გაიმართა. ახალი საგრანტო კომპონენტი ,,აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“, რომელიც სახელმწიფო პროგრამის „აწარმოე საქართველოში“ ფარგლებში ამუშავდება, ბიზნესწრეების წარმომადგენლებს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა და სააგენტოს ხელმძღვანელმა მიხეილ ხიდურელმა  გააცნეს.
ინიციატივა ხელს უწყობს სავაჭრო ურთიერთობების იმგვარად წახალისებას, რომ შესაძლებელი გახდეს გამყოფი ხაზების გასწვრივ ეკონომიკური ურთიერთობების გაფართოება, ახალი შესაძლებლობების განვითარება და როგორც შიდა, ისე საგარეო ბაზრებზე წვდომა. ასევე, საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში - აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში მცხოვრები მოსახლეობისათვის ეკონომიკური სარგებლის მიღების ახალი გზებისა და შესაძლებლობების, უფრო პერსპექტიული, ალტერნატიული ბაზრების შეთავაზებას.
გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობისა და მასთან დაკავშირებული ეკონომიკური საქმიანობის ხელშეწყობის, აგრეთვე, თანამშრომლობისა და ნდობის მშენებლობისათვის საფუძვლის შექმნის მიზნით, ახალი პროგრამა უზრუნველყოფს გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრები მოსახლეობის ერთობლივი წარმოებისა და პარტნიორული პროექტების მხარდაჭერას.
პროგრამის ბენეფიციარი შეიძლება გახდეს  აფხაზეთში, ან ცხინვალის რეგიონში, აგრეთვე საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე ლეგიტიმურად მცხოვრები  18 წელს მიღწეული საქართველოს მოქალაქე ფიზიკური პირი ან რეგისტრირებული მეწარმე სუბიექტი.
დაფინანსების მაქსიმალური ოდენობა განისაზღვრება:
ა) 7 000 ლარამდე  ერთ ბენეფიციარზე, რომელიც უნდა ცხოვრობდეს/საქმიანობდეს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე;
ბ)  15 000 ლარამდე ბენეფიციართა ჯგუფზე, რომელიც შედგება ორი ბენეფიციარისგან, მათ შორის ერთი ბენეფიციარი უნდა ცხოვრობდეს/საქმიანობდეს საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე;
გ) 20 000 ლარამდე ბენეფიციართა ჯგუფზე, რომელიც შედგება სამი ბენეფიციარისგან, მათ შორის მინიმუმ ერთი ბენეფიციარი უნდა ცხოვრობდეს/საქმიანობდეს  საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე
დ) 35 000 ლარამდე ბენეფიციართა ჯგუფზე, რომელიც შედგება ოთხი ან მეტი ბენეფიციარისგან, მათ შორის მინიმუმ ერთი ბენეფიციარი უნდა ცხოვრობდეს/საქმიანობდეს  საქართველოს მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე.
შერჩევის პირველ ეტაპზე პროგრამაში მონაწილეობის მსურველი პირები ავსებენ და არეგისტრირებენ ელექტრონულ ბიზნესგეგმას ქართულ ან აფხაზურ ენებზე. მეორე ეტაპზე კი ბიზნესგეგმები შეფასდება და  გამარჯვებულები გამოვლინდებიან. შერჩევის პროცედურები  რუხის ცენტრში განთავსებულ სსიპ-ის „აწარმოე საქართველოში“ სერვის-ცენტრში განხორციელდება.

Within the framework of the peace initiative "A Step to a Better Future", in order to encourage trade across the dividing lines the new program was presented. Ketevan Tsikhelashvili, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality and the Head of the Agency Mikheil Khidureli introduced the new grant component of the initiative - „Produce for a Better Future".
The initiative promotes trade relations in such a way as to enhance economic relations across dividing lines, develop new opportunities and access to both internal and external markets. Also, the new ways and opportunities for economic benefits for the population of Abkhazia and the Tskhinvali region.
The new program ensures support for joint production and partnership projects on both sides of the dividing lines. Also, the support of trade and related economic activities along the dividing lines, as well as cooperation and confidence building.
The beneficiary of the program may become person or a registered entrepreneur, who lives in the occupied territories of Abkhazia or Tskhinvali region, as well as a person from the territory, controlled by the Government of Georgia.
The maximum amount of financing is defined:
a) up to 7 000 GEL for one beneficiary who must be/work in the occupied territories of Georgia;
b) up to 15 000 GEL for beneficiaries group, which consists of two beneficiaries, one beneficiary should be/work in the occupied territories of Georgia;
c) up to 20 000 GEL for beneficiaries group consisting of three beneficiaries, including at least one beneficiary to be/work in Georgia's controlled territory;
d) up to 35 000 GEL for beneficiaries group consisting of four or more beneficiaries, including at least one beneficiary to be/work in the territory controlled by Georgia.
Persons interested in participating in the program at the first stage of the selection will complete and register electronic business plans in Georgian or Abkhazian languages. At the second stage business plans will be evaluated and the winners will be revealed. The selection procedures will be implemented in LEPL "Produce in Georgia" service center at Rukhi.