უპრეცედენტო და უმნიშვნელოვანესი - ასე აფასებს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისების მიზნით შემუშავებულ ახალ საგრანტო პროგრამას ,,აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“, რომლის პრეზენტაციაც დღეს სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ ხელმძღვანელთან ერთად ბიზნესწრეების წარმომადგენლებთან გამართა.
პრეზენტაციაზე სახელმწიფო მინისტრმა სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ისაუბრა, რომლის ფარგლებშიც პროგრამა ,,აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“ ამოქმედდება და რომელიც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისათვის ეკონომიკური სარგებლის მიღების ახალი გზებისა და შესაძლებლობების, უფრო პერსპექტიული, ალტერნატიული ბაზრების შეთავაზებას გულისხმობს.
„მოგეხსენებათ, ამ ძალიან მნიშვნელოვან ინიციატივას პარლამენტმა ფაქტობრივად ერთსულოვნად დაუჭირა მხარი. ამჟამად მთელი მთავრობა მუშაობს იმისათვის, რომ ამ გეგმის როგორც სამართლებრივი, ისე ინფრასტრუქტურული და ფინანსური კომპონენტები აღასრულოს. დღეს ჩვენ უმნიშვნელოვანეს ფინანსურ ინსტრუმენტს ვქმნით იმისათვის, რომ ხელოვნური ბარიკადების გასწვრივ ვაჭრობა წავახალისოთ და შეღავათი მივცეთ ხალხს, რომელიც განგრძობადი რუსული ოკუპაციის პირობებში ძალიან მძიმე მდგომარეობაში იმყოფება.
„ვქმნით პროგრამას, რომელსაც „აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“ ჰქვია და რომელიც გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას საშუალებას მისცემს წარადგინონ საერთო ბიზნესპროექტები, 35 ათას ლარამდე კი გრანტის სახით დახმარება მიიღონ. ეს პროექტი მოიცავს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ ყველა მოქალაქეს, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა, რომელსაც ასეთი ტიპის გრანტის მიღება სჭირდება, რომელსაც აქვს ბიზნესიდეა და უნდა მომავალში განავითაროს.
„მგონია, რომ დღეს, ბოლო 25 წლის განმავლობაში უპრეცედენტო ნაბიჯს ვდგამთ, რომელიც ათასობით ადამიანისათვის შესაძლოა მართლაც ახალი შესაძლებლობების დასაწყისი იყოს. მთავარია ამას ხელოვნურად არ შეეშალოს ხელი. ახალ ინიციატივაში გათვალისწინებულია სტატუს-ნეიტრალური მექანიზმები- პირადი ნომრით რეგისტრაცია მათ ჩასართავად, ვისაც დღეს შესაძლოა საქართველოს პასპორტი არ ჰქონდეს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
წარმოდგენილი ბიზნესგეგმების შერჩევის პროცედურები რუხის ცენტრში განთავსებულ სსიპ-ის „აწარმოე საქართველოში“ სერვის ცენტრში განხორციელდება .

Unprecedented and very important - this is how the State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili commented a new grant component of the initiative "A Step to a Better Future" - „Produce for a Better Future" – which she presented together with the Head of the “Produce in Georgia” agency.
At the presentation, the State Minister talked about the initiative "A Step to a Better Future" within the framework of which new program „Produce for a Better Future" will be launched.
"As you know, our Parliament has unanimously supported this very important initiative. Now the Government is working in order to implement legal, infrastructural and financial components of this plan. Today we create the most important financial instrument to encourage trade across artificial barricades and give the privilege to people who is being in a very difficult situation with the continuing Russian occupation.
"We are creating a program called „Produce for a Better Future", which will allow the residents of both sides of the dividing line to present common business projects with a grant of up to GEL 35 000. This project includes all citizens residing in the occupied territories, regardless of their ethnic origin.
"I think that today we are making an unprecedented step during the last 25 years and this step may be a new opportunity for thousands of people. The main thing is not to interfere it artificially. The new initiative envisages the status-neutral mechanisms - to register with the personal number of those who cannot have a Georgian passport today "- said Ketevan Tsikhelashvili.
The selection procedures of business plans will be implemented in LEPL "Produce in Georgia" service center at Rukhi.