უპრეცედენტო და უმნიშვნელოვანესი - ასე აფასებს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობის წახალისების მიზნით შემუშავებულ ახალ საგრანტო პროგრამას ,,აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“, რომლის პრეზენტაციაც დღეს სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ ხელმძღვანელთან ერთად ბიზნესწრეების წარმომადგენლებთან გამართა.
პრეზენტაციაზე სახელმწიფო მინისტრმა სამშვიდობო ინიციატივაზე „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ ისაუბრა, რომლის ფარგლებშიც პროგრამა ,,აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“ ამოქმედდება და რომელიც საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობისათვის ეკონომიკური სარგებლის მიღების ახალი გზებისა და შესაძლებლობების, უფრო პერსპექტიული, ალტერნატიული ბაზრების შეთავაზებას გულისხმობს.
„მოგეხსენებათ, ამ ძალიან მნიშვნელოვან ინიციატივას პარლამენტმა ფაქტობრივად ერთსულოვნად დაუჭირა მხარი. ამჟამად მთელი მთავრობა მუშაობს იმისათვის, რომ ამ გეგმის როგორც სამართლებრივი, ისე ინფრასტრუქტურული და ფინანსური კომპონენტები აღასრულოს. დღეს ჩვენ უმნიშვნელოვანეს ფინანსურ ინსტრუმენტს ვქმნით იმისათვის, რომ ხელოვნური ბარიკადების გასწვრივ ვაჭრობა წავახალისოთ და შეღავათი მივცეთ ხალხს, რომელიც განგრძობადი რუსული ოკუპაციის პირობებში ძალიან მძიმე მდგომარეობაში იმყოფება.
„ვქმნით პროგრამას, რომელსაც „აწარმოე უკეთესი მომავლისთვის“ ჰქვია და რომელიც გამყოფი ხაზების ორივე მხარეს მცხოვრებ მოსახლეობას საშუალებას მისცემს წარადგინონ საერთო ბიზნესპროექტები, 35 ათას ლარამდე კი გრანტის სახით დახმარება მიიღონ. ეს პროექტი მოიცავს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებ ყველა მოქალაქეს, განურჩევლად ეთნიკური წარმომავლობისა, რომელსაც ასეთი ტიპის გრანტის მიღება სჭირდება, რომელსაც აქვს ბიზნესიდეა და უნდა მომავალში განავითაროს.
„მგონია, რომ დღეს, ბოლო 25 წლის განმავლობაში უპრეცედენტო ნაბიჯს ვდგამთ, რომელიც ათასობით ადამიანისათვის შესაძლოა მართლაც ახალი შესაძლებლობების დასაწყისი იყოს. მთავარია ამას ხელოვნურად არ შეეშალოს ხელი. ახალ ინიციატივაში გათვალისწინებულია სტატუს-ნეიტრალური მექანიზმები- პირადი ნომრით რეგისტრაცია მათ ჩასართავად, ვისაც დღეს შესაძლოა საქართველოს პასპორტი არ ჰქონდეს“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
წარმოდგენილი ბიზნესგეგმების შერჩევის პროცედურები რუხის ცენტრში განთავსებულ სსიპ-ის „აწარმოე საქართველოში“ სერვის ცენტრში განხორციელდება .

Беспрецедентная и очень важная – так оценивает Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили разработанную новую программу грантов «Производи для лучшего будущего», целью которой является поощрение торговли через разделительные линии.
Презентация программы состоялась сегодня совместно с руководителем агентства «Производи в Грузии» для представителей бизнеса. На презентации Государственный министр говорила о мирной инициативе «Шаг к лучшему будущему» в рамках которой будет задействована программа «Производи для лучшего будущего». Программа предлагает получение новых экономических возможностей, более перспективных альтернативных рынков для населения, проживающего на оккупированных территориях Грузии.
«Как известно, Парламент Грузии единодушно поддержал эту очень важную инициативу. Сейчас всё Правительство Грузии работает над реализацией этого плана, как юридических, так и инфраструктурных и финансовых компонентов. Сегодня мы создаем важнейший финансовый инструмент для поощрения торговли через искусственные баррикады и предоставляем льготы населению, которое находится в условиях продолжающейся российской оккупации.
Мы создаем программу под названием «Производи для лучшего будущего», которая позволит населению, проживающему по обе стороны разделительной линии представить совместные бизнес-проекты, для реализации которых они получат грант до 35 000 лари. Этот проект включает всех граждан, проживающих на оккупированных территориях, независимо от этнического происхождения, которым необходимо получить такого вида грант, у которых есть бизнес идея и которые хотят развиваться в будущем. Я думаю, что сегодня за последние 25 лет мы предпринимаем беспрецедентный шаг, который возможно станет началом новых возможностей для тысячи людей. Главное, чтобы этому процессу искусственно не помешали. Новая инициатива предусматривает механизмы статуса нейтральности – регистрация под личным номером для тех, у кого сегодня нет грузинского паспорта », - заявила Кетеван Цихелашвили.
Процедуры отбора бизнес-планов будут проводиться в сервисном центре ЮЛПП агенства «Производи в Грузии», который находится в Рухи.