„შევასრულეთ დანაპირები, რომელიც ატოცის მოსახლეობას მაშინ მივეცი, როცა აქ რუსულ პროვოკაციას ჰქონდა ადგილი"
27 ნოემბერი 2018
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ქეთევან ციხელაშვილი, შიდა ქართლის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებულთან  გიორგი ხოჯევანიშვილთან ერთად, ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ ატოცში სასმელი წყლის ქსელის მოწყობის მიმდინარე სამუშაოებს გაეცნო.
სახელმწიფო მინისტრი გამყოფი ხაზისპირა სოფელში სამიოდე კვირის წინაც იმყოფებოდა, რა დროსაც სოფლის მოსახლეობას შეხვდა და მათ წყლის პრობლემის მოგვარებას დაჰპირდა.
სამუშაოები უკვე დაწყებულია. მათი საერთო ღირებულება 256 ათასი ლარია და წყლის ჭაბურღილის მშენებლობას, საქლორატოროს მოწყობასა და არსებულ ქსელთან დაერთებას მოიცავს. სამუშაო 2 თვეში დასრულდება და შედეგად, სასმელ წყალს 250 ოჯახი მიიღებს.
„შევასრულეთ დანაპირები, რომელიც ატოცის მოსახლეობას მაშინ მივეცი, როცა აქ რუსულ პროვოკაციას ჰქონდა ადგილი. სოფელს სასმელი წყალი არ აქვს, რაც ძალიან დიდ პრობლემას წარმოადგენს. ეს პრობლემა ამ სოფელშია დარჩენილი და გამყოფი ხაზის პირას მდებარე კიდევ რამდენიმე სოფელში. უწყებათაშორისი კომისიის ფარგლებში ინტენსიური ტემპით ვმუშაობთ, რათა ეს სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი საკითხი ყველგან გადაიჭრას.
„ამ სოფელს, რომელმაც რუსული საოკუპაციო ძალის მხრიდან კიდევ ერთი პროვოკაცია-მავთულხლართების გაბმა სულ ახლახან იწვნია, რა თქმა უნდა, გვერდში დავუდექით და სოფელს წყალი ძალიან მალე ექნება. ჭაბურღილის მშენებლობის სამუშაოები გუშინ დაიწყო. ქსელი კი უკვე მოწყობილია,“ - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა და აქვე დასძინა, რომ სამუშაოების დაუყოვნებლივ დასაწყებად ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ და ადგილობრივმა თვითმმართველობამ ძალ-ღონე არ დაიშურეს.
სახელმწიფო მინისტრი სოფელ ატოცის საჯარო სკოლასაც ესტუმრა, სადაც პედაგოგებს შეხვდა და სკოლის ბიბლიოთეკას საჩუქრად წიგნები გადასცა.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили вместе с государственным поверенным-губернатором региона Шида Картли Георгием Ходжеванишвили ознакомилась с текущими работами по установлению сети питьевой воды в селе Атоци, муниципалитета Карели. Около трёх недель назад, Государственный министр находилась в селе вдоль разделительной линии, где она встретилась с жителями села и пообещала решить проблему воды.
Работы уже начались. Их общая стоимость составляет 256 тыс. лари и включает строительство колодцев и очищение воды, а также подключение к существующей системе. Работа завершится через 2 месяца и в результате 250 семей получат питьевую воду.
«Мы выполнили обещание, которое дали населению села Атоци, во время российской провокации. В селе нет питьевой воды, что является большой проблемой. Эта проблема остается в этом селе и в некоторых сёлах, расположенных вдоль разделительной линии. В рамках межведомственной комиссии мы интенсивно работаем, чтобы повсюду решить эту жизненно важную проблему. Это село, со стороны российской оккупационной силы испытало ещё одну провокацию-установление колючей проволоки, конечно мы стоим рядом с селом, питьевая вода очень скоро будет в селе. Вчера начались работы по строительству буровых скважин, а сеть уже обустроена», - заявила Кетеван Цихелашвили и добавила, что Министерство инфраструктуры и регионального развития Грузии и местное самоуправление приложили все усилия для немедленного начала работ.
Государственный министр, также посетила публичную школу села Атоци, где встретилась с педагогами и передала книги школьной библиотеке.