ქეთევან ციხელაშვილი ებრაელ ხალხს ხანუქას დღესასწაულს ულოცავს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს ხანუქას დღესასწაული მიულოცა.   იგი თბილისის დიდ სინაგოგაში გამართულ ღონისძიებას პრემიერ-მინისტრთან, თბილისის მერთან, საგარეო საქმეთა მინისტრთან, პარლამენტის თავმჯდომარესთან და მთავრობის სხვა წევრებთან ერთად დაესწრო.
„მინდა თითოეულ ებრაელ თანამოქალაქესა და ებრაელ ხალხს ხანუქას დღესასწაული მივულოცო. ეს ბრწყინვალე დღესასწაული მნიშვნელოვანი სიმბოლოა სიკეთის, სამართლიანობისა და ბოროტებაზე გამარჯვების. მინდა მათ, თითოეულ ოჯახს და მთელ ჩვენ სამშობლოს ვუსურვო ბოროტებასა და ყოველგვარ გამოწვევაზე გამარჯვება, მშვიდობა, განვითარება, კეთილდღეობა  და ჩვენი შვილების უკეთესი მომავალი.
„ქართველებსა და ებრაელებს სრულიად უნიკალური, 26 საუკუნოვანი მეგობრობა აკავშირებს, რომელიც ეროვნულო დონეზე უკვე ვაღიარეთ არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლად. ახლა იგი იუნესკოშია წარდგენილი.  ეს ურთიერთობა, თავი ხასიათით, მართლაც არის უნიკალური, სამაგალითო  და სიმბოლო იმისა, რასაც ჩვენი ქვეყანა წარმოადგენს - მრავალეროვან, მრავალკულტურულ, მშვიდობიანი თანაცხოვრების ადგილს  თითოეული თანამოქალაქისათვის. ებრაელები ყოველთვის იყვნენ ჩვენი სახელმწიფოს  გამორჩეულად ერთგული მოქალაქეები“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ხანუქას, ანუ ოქროს მენორის დღესასწაულს ებრაელები  ნოემბერ-დეკებერში ზეიმობენ. იგი ტაძრის გაწმენდის, საკურთხევლის კურთხევისა და სატაძრო მსახურების განახლების აღსანიშნავად დაწესდა და  რწმენის სიმტკიცისა და ტრადიციების განახლების სიმბოლოა. დღესასწაული 8 დღის განმავლობაში გრძელდება და ყოველ დღე სასანთლეზე (მენორაზე) თითო სანთელი ინთება. ეს ამ დღესასწაულის მთავარი რიტუალია.

The State Minister for Reconciliation and Civic Equality Ketevan Tsikhelashvili congratulated the Jews living in Georgia on the Hanukkah holiday. She attended the event in Tbilisi's big synagogue with the Prime Minister, Mayor of Tbilisi, Foreign Minister, Speaker of the Parliament and other members of the Government.
"I want to congratulate every Jewish citizen and the Jewish people for Hanukkah holiday. This magnificent holiday is an important symbol of victory of justice over darkness, kindness over evil. I wish to all of them and to our homeland victory, peace, development, prosperity and better future for our children.
"Georgians and Jews have totally unique, 26-year-old friendship, which has already been recognized at the national level as a monument to intangible cultural heritage. Now it is presented in UNESCO. This relationship, by nature, is indeed unique, exemplary and symbol of what our country represents - a multinational, multi-cultural, peaceful coexistence for each citizen. The Jews were always the most loyal citizens of our state", - said Ketevan Tsikhelashvili.
Hanukkah is a Jewish holiday commemorating the rededication of the Second Temple in Jerusalem at the time of the Maccabean Revolt against the Seleucid Empire. Hanukkah is observed for eight nights and days, starting on the 25th day of Kislev according to the Hebrew calendar, which may occur at any time from late November to late December in the Gregorian calendar. It is also known as the Festival of Lights.