ქეთევან ციხელაშვილი ებრაელ ხალხს ხანუქას დღესასწაულს ულოცავს
შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა საქართველოში მცხოვრებ ებრაელებს ხანუქას დღესასწაული მიულოცა.   იგი თბილისის დიდ სინაგოგაში გამართულ ღონისძიებას პრემიერ-მინისტრთან, თბილისის მერთან, საგარეო საქმეთა მინისტრთან, პარლამენტის თავმჯდომარესთან და მთავრობის სხვა წევრებთან ერთად დაესწრო.
„მინდა თითოეულ ებრაელ თანამოქალაქესა და ებრაელ ხალხს ხანუქას დღესასწაული მივულოცო. ეს ბრწყინვალე დღესასწაული მნიშვნელოვანი სიმბოლოა სიკეთის, სამართლიანობისა და ბოროტებაზე გამარჯვების. მინდა მათ, თითოეულ ოჯახს და მთელ ჩვენ სამშობლოს ვუსურვო ბოროტებასა და ყოველგვარ გამოწვევაზე გამარჯვება, მშვიდობა, განვითარება, კეთილდღეობა  და ჩვენი შვილების უკეთესი მომავალი.
„ქართველებსა და ებრაელებს სრულიად უნიკალური, 26 საუკუნოვანი მეგობრობა აკავშირებს, რომელიც ეროვნულო დონეზე უკვე ვაღიარეთ არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლად. ახლა იგი იუნესკოშია წარდგენილი.  ეს ურთიერთობა, თავი ხასიათით, მართლაც არის უნიკალური, სამაგალითო  და სიმბოლო იმისა, რასაც ჩვენი ქვეყანა წარმოადგენს - მრავალეროვან, მრავალკულტურულ, მშვიდობიანი თანაცხოვრების ადგილს  თითოეული თანამოქალაქისათვის. ებრაელები ყოველთვის იყვნენ ჩვენი სახელმწიფოს  გამორჩეულად ერთგული მოქალაქეები“, - განაცხადა ქეთევან ციხელაშვილმა.
ხანუქას, ანუ ოქროს მენორის დღესასწაულს ებრაელები  ნოემბერ-დეკებერში ზეიმობენ. იგი ტაძრის გაწმენდის, საკურთხევლის კურთხევისა და სატაძრო მსახურების განახლების აღსანიშნავად დაწესდა და  რწმენის სიმტკიცისა და ტრადიციების განახლების სიმბოლოა. დღესასწაული 8 დღის განმავლობაში გრძელდება და ყოველ დღე სასანთლეზე (მენორაზე) თითო სანთელი ინთება. ეს ამ დღესასწაულის მთავარი რიტუალია.

Государственный министр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Кетеван Цихелашвили поздравила евреев, проживающих в Грузии, с праздником „Хануки”. Кетеван Цихелашвили присутствовала на мероприятии в большой синагоге г. Тбилиси вместе с Премьер-министром Грузии, мэром г. Тбилиси, Министром иностранных дел Грузии, Председателем Парламента Грузии и другими членами правительства.
«Я хочу поздравить каждого гражданина Грузии – этнического еврея и весь еврейский народ с праздником „Хануки”. Этот великий праздник является важным символом добра, справедливости и победы над злом. Я желаю им, их каждой семье и нашей Родине победы над злом и вызовами, желаю мира, развития, процветания и лучшего будущего для наших детей.
Грузин и евреев объединяет совершенно уникальная – 26 вековая дружба, которая на государственном уровне уже признана памятником нематериального культурного наследия. Сейчас она представлена в ЮНЕСКО. Эти отношения по своему характеру действительно уникальны, являются образцовыми и символом того, что представляет собой наша страна - многонациональное, многокультурное место мирного сосуществования граждан. Евреи всегда были верными гражданами нашего государства», - заявила Кетеван Цихелашвили.
Евреи празднуют „Хануку”, праздник „Золотой меноры”, в ноябре-декабре месяце. Праздник был учреждён во имя очищения храма, освящения алтаря, символизируя веру и возрождение традиций. Праздник длится 8 дней, и каждый день зажигают по одной свечке; это главный ритуал этого праздника.