აფხაზეთის კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული ადამიანების მოძიებისაკენ გადადგმული კიდევ ერთი ნაბიჯი
4 დეკემბერი 2018
სახელმწიფო მინისტრი აფხაზეთის შეიარაღებული კონფლიქტისას და მის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 2258 ადამიანის ხვედრისა და ადგილსამყოფელის დასადგენად ერევანში ქართველი და აფხაზი მონაწილეების მიერ შემდგარი საკოორდინაციო მექანიზმის შეხვედრა დაესწრო. შეხვედრას წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი მისი ნეიტრალური შუამავლის სტატუსის შესაბამისად თავმჯდომარეობდა.
საკოორდინაციო მექანიზმი წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით 2010 წელს შეიქმნა; მისი მიზანია 1992-93 წლების კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული ადამიანების მოძიება.
მექანიზმის შექმნის შემდეგ, 431 ადამიანის ნეშტის მოძიება და ექსჰუმაცია მოხდა, მათ შორის 148 ამოცნობილია და ოჯახებს გადაეცა.
გარდა 2018 წელს მიღწეული შედეგებისა, ერევნის შეხვედრაზე ასევე ხაზი გაესვა 1992-93 წლის შეიარაღებულ კონფლიქტთან დაკავშირებული სავარაუდო სამარხების შეფასებისა და საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში ინფორმაციის მოძიება-დამუშავების მნიშვნელობას. მონაწილეები შეთანხმდნენ იმ კონკრეტულ ნაბიჯებზე, რომლებიც ინფორმაციის ეფექტური მოძიებისა და გაცვლისათვის არის საჭირო, რათა პროცესი საჭირო ტემპით გაგრძელდეს.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატი წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტთან აქტიურ და მჭიდრო მუშაობის გაგრძელებას გეგმავს.

The State Minister attended the meeting of the Coordination mechanism comprising Georgian and Abkhaz participants that is seeking to account for 2,258 people who went missing in connection with armed conflict in Abkhazia. The International Committee of the Red Cross chaired the meeting in its capacity as a neutral intermediary.
The coordination mechanism to clarify the fate of people unaccounted for during the conflict of 1992-93 and its aftermath was established in 2010 under the auspices of the ICRC.
Since the establishment of this mechanism, the mortal remains of 431 people have been found and exhumed, out of which 148 were identified and handed over to their families.
Besides an update on the progress made in 2018, the meeting in Yerevan also underlined the urge to search for information on possible burial places and the ongoing challenges related to the identification process. The participants agreed on practical steps to increase the efforts on the collection and exchange of information required for the process to continue at its best possible pace.
The Office of the State Minister intends to continue active and close work with the International Committee of the Red Cross.