აფხაზეთის კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული ადამიანების მოძიებისაკენ გადადგმული კიდევ ერთი ნაბიჯი
4 დეკემბერი 2018
სახელმწიფო მინისტრი აფხაზეთის შეიარაღებული კონფლიქტისას და მის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული 2258 ადამიანის ხვედრისა და ადგილსამყოფელის დასადგენად ერევანში ქართველი და აფხაზი მონაწილეების მიერ შემდგარი საკოორდინაციო მექანიზმის შეხვედრა დაესწრო. შეხვედრას წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტი მისი ნეიტრალური შუამავლის სტატუსის შესაბამისად თავმჯდომარეობდა.
საკოორდინაციო მექანიზმი წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის ეგიდით 2010 წელს შეიქმნა; მისი მიზანია 1992-93 წლების კონფლიქტის შედეგად უგზო-უკვლოდ დაკარგული ადამიანების მოძიება.
მექანიზმის შექმნის შემდეგ, 431 ადამიანის ნეშტის მოძიება და ექსჰუმაცია მოხდა, მათ შორის 148 ამოცნობილია და ოჯახებს გადაეცა.
გარდა 2018 წელს მიღწეული შედეგებისა, ერევნის შეხვედრაზე ასევე ხაზი გაესვა 1992-93 წლის შეიარაღებულ კონფლიქტთან დაკავშირებული სავარაუდო სამარხების შეფასებისა და საკოორდინაციო მექანიზმის ფარგლებში ინფორმაციის მოძიება-დამუშავების მნიშვნელობას. მონაწილეები შეთანხმდნენ იმ კონკრეტულ ნაბიჯებზე, რომლებიც ინფორმაციის ეფექტური მოძიებისა და გაცვლისათვის არის საჭირო, რათა პროცესი საჭირო ტემპით გაგრძელდეს.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატი წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტთან აქტიურ და მჭიდრო მუშაობის გაგრძელებას გეგმავს.

Государственный министр приняла участие в заседании Координационного механизма, в состав которого входят грузинские и абхазские представители, которое состоялось в г. Ереване. Координационный механизм создан с целью установления информации о 2258 без вести пропавших лиц в результате вооруженного конфликта в Абхазии.
Заседание проходило под председательством Международного комитета Красного Креста в соответствии с его нейтральным статусом посредника. Механизм координации был создан под эгидой Международного комитета Красного Креста в 2010 году; целью которого является поиск людей, пропавших без вести в результате конфликта 1992-1993 годов.
После создания механизма было обнаружено и эксгумировано 431 останков, из них 148 были идентифицированы и переданы семьям. В дополнение к результатам, достигнутым в 2018 году, на встрече в г. Ереване также была подчеркнута важность оценке предполагаемых мест захоронений в результате вооруженного конфликта 1992-1993 годов и поиску-обработке информации в рамках координационного механизма.
Участники встречи договорились о конкретных шагах, необходимых для эффективного поиска/обмена информации для продолжения процесса.
Аппарат государственного министра Грузии планирует продолжить активную и тесную работу с Международным комитетом Красного Креста.