"საქართველოს ყველა მოქალაქეს, ვულოცავ ადამიანის უფლებათა დაცვის საერთაშორისო დღეს! ჩვენი სახელმწიფოს წარმატება თითოეული ადამიანის უფლებების დაცვაზე, ღირსების და იდენტობის პატივისცემაზე დგას.
საქართველოს სიმდიდრე და სიძლიერე მისი ეთნიკური და რელიგიური მრავალფეროვნებაა. ჩვენი საზოგადოების თითოეული წევრის უმნიშვნელოვანესი ამოცანაა ქვეყანაში ადამიანის უფლებათა დაცვა და თანასწორუფლებიანი გარემოს უზრუნველყოფა. ამ მიმართულებით უკვე ბევრი ნაბიჯი გადაიდგა და წინ კიდევ ბევრი გეგმაა.
თუმცა, განგრძობადი ოკუპაცია და გადაუჭრელი კონფლიქტი დღეს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების დარღვევას იწვევს და საქართველოს მოსახლეობის ნაწილისათვის ყოველდღიურობის მძიმე გამოწვევაა, რაც საკუთარ სახლში დაბრუნების შესაძლებლობის, გადაადგილების თავისუფლების, საკუთარ მიწაზე წვდომის, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების პრობლემებს უკავშირდება.მსურს განსაკუთრებული ყურადღება სწორედ მათ დავუთმო და აღვნიშნო, რომ ჩვენ ყველა ძალისხმევას მივმართავთ მათი უფლებების დაცვისა და ჰუმანიტარული მდგომარეობის გაუმჯობესებისკენ." - ქეთევან ციხელაშვილი

10 декабря - Международный день защиты прав человека
«Всех граждан Грузии поздравляю с Международным днём защиты прав человека! Успех нашего государства заключается в защите прав, уважении достоинства и идентичности каждого человека. Богатство и сила Грузии в её религиозном и этническом многообразии.
Важной задачей каждого члена нашего общества является защита прав человека в стране и обеспечение равноправной среды. Много шагов было предпринято в этом направлении и впереди еще много планов. Однако сегодня продолжающаяся оккупация и неразрешенный конфликт являются причиной нарушения фундаментальных прав человека, что является серьёзным ежедневным вызовом для части населения Грузии.
Эти вызовы связаны с возможностью возвращения в собственные дома, свободного передвижения, доступа к сельскохозяйственным землям, с проблемами получения образования на родном языке. Хочу обратить особое внимание именно на эту часть нашего населения и отметить, что все наши усилия направлены на защиту их прав и улучшения гуманитарной ситуации," – заявила Кетеван Цихелашвили.