შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური პანკისს ესტუმრა და ადგილობრივ მოსახლეობასთან შეხვედრები გამართა, რომლებზეც ხეობაში უახლოეს მომავალში განსახორციელებელ პროექტებზე ისაუბრა.
თავდაპირველად იგი ომალოს საჯარო სკოლაში იმყოფებოდა, სადაც ღია გაკვეთილს დაესწრო და პედაგოგებისაგან სკოლის დღის წესრიგში მდგარი გამოწვევების შესახებ მოისმინა ინფორმაცია.
მოგვიანებით ლია გიგაურმა დუისში გადაინაცვლა და ეთნოგრაფიულ მუზეუმში უხუცესებთან გამართა შეხვედრა. შეხვედრაზე პანკისში ჩატარებული სამუშაოები შეაჯამეს. დეტალურად ისაუბრეს ხეობის საჭიროებებზე. სახელმწიფო მინისტრის მოადგილემ უხუცესებს პანკისის განვითარებასთან დაკავშირებით აპარატის ხედვა გააცნო და ის ინიციატივები და პროექტები მიმოიხილა, რომელთა განხორციელებაც 2019 წლიდან დაიწყება. ხეობის საჭიროებებზე საუბარს მიეძღვნა ახმეტის მუნიციპალურ „ქალთა ოთახში“ გამართული შეხვედრაც, რომელსაც ქისტ ქალთა საბჭოს წევრები და საგანმანათლებლო დაწესებულებების ხელმძღვანელები ესწრებოდნენ.
სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე პანკისის ხეობაში ქისტების დასახლებიდან 200 წლისთავისადმი მიძღვნილ დოღსაც დაესწრო და მონაწილეები უხუცესთა საბჭოს წევრთან, ხასო ხანგოშვილთან ერთად ფასიანი საჩუქრებით დააჯილდოვა.
ლია გიგაურის თქმით, პანკისში მსგავსი ვიზიტების გამართვა უკვე ტრადიციაა, რომელიც გაწეული საქმიანობის შეჯერებას, არსებული გამოწვევების შესახებ ინფორმაციის მიღებასა და სამომავლო გეგმების დასახვას ეთმობა.
„შეხვედრებზე გულწრფელად ვსაუბრობთ ყველა იმ საკითხზე, რომელთა გადაჭრაც ურთიერთთანამშრომლობას საჭიროებს და რაშიც ცენტრალური ხელისუფლების თანადგომაა საჭირო. ასევე, ვაჟღერებთ ახალ ინიციატივებს. დღეს პანკისის მოსახლეობისათვის, აგრეთვე უხუცესებისათვის მნიშვნელოვანი იყო იმის მოსმენა, რომ გარკვეული საკითხების მოგვარება ძალიან მალე დაიწყება. ერთ-ერთი მათგანია ხეობაში საცხენოსნო სკოლის მოწყობა, რამდენადაც ახალგაზრდებში სპორტის ამ სახეობის მიმართ ინტერესი ძალიან მაღალია. მეორე კი - კულტურის სახლის რეაბილიტაცია. განსაკუთრებული ყურადღება ტურიზმის განვითარებასთან დაკავშირებულმა საკითხებმა დაიმსახურა. სოციალურ-ეკონომიკური გაძლიერებისათვის ახალგაზრდების ჩართულობა ყოველთვის მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა ლია გიგაურმა.
უხუცესთა საბჭოს თავმჯდომარე ხასო ხანგოშვილი დარწმუნებულია, რომ შეხვედრებზე გაჟღერებული ინიციატივები მალევე განხორციელდება. მისი თქმით, პანკისის ხეობის მოსახლეობისათვის მსგავსი ყურადღება მნიშვნელოვანია.
„ხელისუფლების დამოკიდებულება პანკისის ხეობისადმი ძალიან დადებითია, ამიტომაც ჩვენ ამ ვიზიტს დიდი იმედით შევხვდით. როცა პანკისში ქისტების დასახლებიდან 200 წლისთავთან დაკავშირებით ასეთი ზეიმი ტარდება და სახელმწიფო, ქართველი ხალხი მასში მონაწილეობას იღებს, ჩვენთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანი და დიდი სტიმულის მომცემია“, - განაცხადა ხასო ხანგოშვილმა.

Заместитель государственного министра Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Лия Гигаури провела встречи с местным населением в Панкисском Ущелье, где обсудила проекты, которые будут реализованы в ближайшее время. Заместитель государственного министра присутствовала на уроке в школе села Омало, где педагоги высказались о тех вызовах, с которыми они сталкиваются.
Позже Лия Гигаури посетила село Дуиси и провела в местном этнографическом музее встречу со старейшинами. В ходе встречи обсудили работу, проведенную в Панкиси. Детально рассмотрели потребности Панкисского Ущелья. Заместитель государственного министра ознакомила старейшин с видением Аппарата по развитию Панкиси и обсудила те инициативы и проекты, которые будут реализованы в 2019 году. Также состоялась встреча в муниципальной "Женской комнате" г. Ахмета, на которой обсудили потребности Ущелья.
Во встрече приняли участие члены Совета женщин и руководители учебных учреждений. Заместитель государственного министра также присутствовала на конных скачках, которые были посвящены 200-летию со дня поселения этнических кистинцев в Панкисском ущелье и вместе с членом Совета старейшин Хасо Хангошвили наградила участников подарками. По словам Гигаури, подобные визиты в Панкиси уже являются традицией, где даётся оценка проделанной работе, рассматриваются существующие вызовы и намечаются планы на будущее.
«На встрече мы открыто говорим о всех тех вопросах, для решения которых необходимо взаимосотрудничество и нужна поддержка центрального правительства, также озвучиваем новые инициативы. Сегодня для населения Панкиси и старейшин было важно услышать, что некоторые вопросы будут в скором времени разрешены.
Одним из таких вопросов является открытие школы верховой езды в ущелье, так как интерес к этому виду спорта очень высок среди молодежи. А второй вопрос - это реабилитация дома культуры. Особое внимание было уделено вопросу развитию туризма. Участие молодежи в социально-экономических проектах всегда важно», - заявила Лия Гигаури.
Председатель Совета старейшин Хасо Хангошвили убежден, что озвученные на встречах инициативы будут реализованы в ближайшее время. По его словам, такое внимание важно для населения Панкисского ущелья. «Отношение властей к Панкисскому ущелью очень позитивное, поэтому мы встретили этот визит с большой надеждой. Когда, посвящённое 200-летию со дня поселения этнических кистинцев в Панкисском ущелье, проводится мероприятие и Государство, грузинский народ принимает в нем участие, это очень важно для нас и придаёт нам огромный стимул», - заявил Хасо Хангошвили.