ჟენევაში საერთაშორისო დისკუსიების მორიგი - 46-ე რაუნდი გაიმართა. განხილვის მთავარი თემა კონფლიქტით დაზარალებული მოსახლეობის ჰუმანიტარული პრობლემების გადაჭრის აუცილებლობა იყო. განსაკუთრებული აქცენტი გაკეთდა არჩილ ტატუნაშვილის, გიგა ოთხოზორიასა და დავით ბაშარული მკვლელობის ფაქტებზე. საქართველოს წარმომადგენლებმა კვლავ დააყენეს აღნიშნულ საქმეებზე მართლმსაჯულების აღსრულების საჭიროება.
დელეგაციამ ვრცლად ისაუბრა რუსეთის ფედერაციის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების უკანონო ოკუპაციისა და ფაქტობრივი ანექსიის პროცესის მძიმე შედეგებზე ადგილობრივი მოსახლეობისთვის. ქართველმა მონაწილეებმა დაგმეს სოფელ ატოცთან ხელოვნური ბარიერების აღმართვის უკანონო პროცესი.
ქართულმა მხარემ წამოჭრა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების დარღვევის პრობლემა. შეშფოთება გამოხატეს უკანონო დაკავებებისა და გატაცების ფაქტების გამო და ხაზგასმით დააფიქსირეს ამ ყველაფრის მიუღებლობა. აღინიშნა ჰუმანიტარული თვალსაზრისით არსებული მძიმე ვითარება. საუბარი შეეხო თავისუფალი გადაადგილების შეზღუდვის, მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების აკრძალვის, საკუთრებისა და სხვა ფუნდამენტური უფლებების დარღვევის საკითხს.
განსაკუთრებული განხილვის საგანი იყო გალისა და ახალგორის ქართველი მოსახლეობის ეთნიკური დისკრიმინაციის მძიმე შედეგები და ამ გამოწვევის დაუყოვნებლივ გადაჭრის აუცილებლობა. ამ კონტექსტში, ხაზი გაესვა რუსეთის ფედერაციის, როგორც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელი ძალის, პასუხისმგებლობას.
ადგილზე უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული კუთხით არსებული გამოწვევების ფონზე, კვლავ ხაზგასმით აღინიშნა გალისა და ერგნეთის ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმების შეხვედრების დროულად აღდგენის აუცილებლობა.
ჰუმანიტარულ საკითხებზე მომუშავე ჯგუფში, ერთ-ერთ ცენტრალურ საკითხად, იძულებით გადაადგილებული პირების უსაფრთხო და ღირსეული დაბრუნება დაისვა. თუმცა, საკითხის განხილვის დაწყებისთანავე რუსეთის ფედერაციის დელეგაციის წევრებმა, მათ შორის მონაწილეებმა სოხუმიდან და ცხინვალიდან, შეხვედრა, წინა რაუნდების მსგავსად, კვლავ დატოვეს.

The 46th round of Geneva International Discussions was held. The main topic of the discussion was the necessity to solve humanitarian problems of conflict affected population. Special emphasis was on Archil Tatunashvili, Giga Otkhozoria and Davit Basharuli's murder cases. Georgia's representatives still have the need to enforce justice on these cases.
The delegation spoke about the heavy results of the illegal occupation of Abkhazia and Tskhinvali regions by the Russian Federation and the consequences of the actual annexation of the local population. The Georgian participants condemned the illegal process of artificial barriers to the village of Atotsi.
The Georgian side has raised the problem of human rights violations on the occupied territories. Expressed concern about the facts of illegal detentions and kidnappings and emphasized the inadmissibility of all this. The serious situation in the humanitarian point of view was mentioned. The restriction of free movement, the prohibition of education in native language, the issue of property and other fundamental rights violations also were discussed.
The subject of special consideration was the severe consequences of ethnic discrimination of the Georgian population of Gali and Akhalgori and the necessity of immediate solving of this challenge. In this context the responsibility of the Russian Federation was emphasized.
During the discussions the necessity of timely restoration of Gali and Ergneti Incidents Prevention and Response Mechanisms meetings was underlined.
One of the central issues in the humanitarian working group was the safe and dignified return of internally displaced persons. However, as soon as the issue began, members of Russian delegation and the participants from Sokhumi and Tskhinvali left the meeting.